Hei :-)
millä tallilla on ollut mielestäsi parhaat ratsastusleirit? Mitä leirillä on tehty? Millaiset hevoset olivat? Henkilökunta? Ja mitä tallia suosittelisitte eteläsuomen alueelta? Kiitos vastaajille
Parhaat ratsastusleirit?
9
4043
Vastaukset
- -Grrauh.
Suosittelen lämpimästi ratsutalli verratonta, siellä on ihanat maastot ja maukas kotiruoka.. opin siellä paljon uutta esim. hyppäsin ensimmäiset esteeni siellä leirillä (: olen itse aika ..tai siis TODELLA nirso mutta tuolla kaikki maistuu (:
- -Grrauh.
kukaan hevonen ei pure/potki ... ihania kaikki hevoset siellä
- Leirit<3
-Grrauh. kirjoitti:
kukaan hevonen ei pure/potki ... ihania kaikki hevoset siellä
Paljon kiitosta sinulle kun vastasit!!
- Juttis ja Kirjonurmi<3
Oon ollu vaan yhellä tallilla leirillä, mut suosittelen ehdottomasti Kirjonurmen tallia, joka on kylläkin keski-Suomessa:) Hyppäsin siellä ensimmäisen esteeni ja opin keventämään ja laukkaamaan. Maastossa käytiin(käyntiä ja ravia), uittamaan päästiin kahden tai kolmen tunnin jälkeen(siis kaks - kolme kertaa uitettiin) ja uimaankin pääsee tunnin jälkeen. Hevoset ja ponit miltein täydellisiä, vaikka moni onkin jo päässyt vihreille laitumille sairauksien vuoksi:'(. Omppu on hiukan äkänen hoitaa, mutta ei todellakaan potki, näykkii vaan ja saattaa purra jos ei varo, mutta mun lemppari se on poneista!
- Anonyymi
ponimaa
- Anonyymi
Kelokoski Horses Oy
Kelokoski.fi - Anonyymi
mmm. itse olen käynyt lohjalla laakspohjan kartanon tallilla elämysleirillä (päiväkeiri). mahtava oli! kerron ohjelmasta jota siellä oli.
aamulla klo 9.00 tavattiin alatalilla
kun kaikki 6 oli paikalla jaettiin hevoset ja päivän ohjelmaa
haimme hepat laitsalta ja hoidimme ne
n. klo 10.00 menimme tunnille (tai aikaisemmin en pahemmin katsellut kelloa sillä hoidimme hepat rauhassa)
ekan tunnin jälkeen hoidimme jälleeen hepat ja veimme tarhaan
sitten menimme syömään ja roka oli aivan järkyttävän hyvää
sitten oli hetki vapaa-aikaa
menimme ponssella (jonkinnäköinen pieni lava-auto) katselemaan ylämaankarjaa
listat jaettiin jälleen ja menimme uittamaan
välipala
klo 16.00 kotiin
siinä suunilleen ekan päivän ohjelma! ohjaajat ja avustajat olivat tosi kivoja ja leiri kesti 3pv ginta oli joku 290e! suosittelen.
ps. tilat ovat aika vanhat joten jos häiritsee random hämis seitit mieti uudelleen xd- Anonyymi
ainiinQ unohtui kokonaan. laakspohjassa oli todella mukavat hevosetkin!
- Anonyymi
No tää talli ei oo etelä vaan keski-Suomessa, Joensuussa, Niittylahdessa. Tikun Puuhevonen. Olen ollut joululoma ja kesäleirillä tänä vuonna. Henkilökunta todella ammattitaitoista ja hyvää, huumoriakin joskus mukana, saa ratsastajat nauramaan!:) Ilmapiirikin tallilla on ystävällistä. Hevoset parhaita, aivan ihania!<3 Joululomaleiri kesti kolme päivää. Leirillä laitettiin hevoset kuntoon, jaettiin ne ja ratsastettiin noin 2 ja puoli tuntia päivässä. Kesäleiri kesti 5 päivää, sekin päiväleiri millä minä olin. Leirillä ratsastettiin päivässä 1h. Muuten tehtiin hevoshommia, esim siivottiin tallia ja tarhoja, pestiin juoma-astioita, laitettiin hoidettiin hevosia, pestiin varusteita, ruokittiin hepat ja paljon muuta. Myös askarreltiin. Otettiin omat eväät ja juteltiin kavereitten kanssa! Saimme pareittain leirihoitohevoset, ja sain juuri sen hepan minkä halusin, ja parini oli todella kiva, meistä tuli ystäviä.:) Leirien hinnatkaan eivät olleet edes pahat.
Suosittelen ehdottomasti Tikun Puuhevosta!;)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191632
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36864Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29839Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?36759Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50756Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37700Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42699Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37663