Kyseiseltä firmalta tuli soitto että laskuni menee perintään, vaikka laskuni on myöhässä 7 päivää. Onko tämä mahdollista? Mitään maksuhuomautusta en ole saanut. Kuulostaa todella oudolta...?
vivus.fi
Hhmm.
6312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Soitto oli huomautus ja nyt olis aika maksaa tai lähtee perintään. Tuohan oli ihan ystävällistä toimintaa, ettet unohda laskunmaksuasi.
Kyllä muistuttaa toki saa. Se mitä ei saa tehdä, on esimerkiksi uhata maksuhäiriömerkinnällä kertomatta, että se voi tulla aikaisintaa 2kk eräpäivästä. Mm. Creditstar yhtiö uhkailee tällä tavalla. Se ei ole hyvän perimistavan mukaista eikä varmaan laillistakaan.
vivus piste fi
eivät edes yrittäny lisätä perintä kuluja käräjille
Sehän on sitten mennyt oikein
Noinhan sen pitäisi mennäkkin. Eli velkoja ei lähetä kuin sen yhden maksumuistutuksen ja sitten kun 60päivää on täynnä niin käräjille. Näin velalliselle ei tule turhia ylimääräisiä kuluja. Näin sen pitäisikin mennä, mutta suurin osa haluaa rahastaa rahattominen hädällä ja lyödään laput perintätoimistolle josta tulee älyttömästi lisää kuluja maksettavaksi, ettei vaan velallinen pystyisi maksamaan velkaa pois.
Kyllä velkoja saa laittaa käräjille saatavan paljon nopeamminkin kuin 60 päivää. Siis jos perii itse. Laki maksuvaatimusten lähettämisestä koskee vain perintätoimistoja.