Onko kenelläkään kokemuksia? Toimiiko se hyvin? Onko lappuliisat kirjoitelleet pysäköintivirhemaksuja, vaikka olet kännykällä maksanut pysäköinnin? Onko tämä Easy park tullut kalliiksi?
Easy park
19+11
5719189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Se muuten kirjoitetaan yhteen Easypark.
http://easypark.fi/
Hyvin toimii. Kannattaa hankkia. Ei tarvitse mennä auton luo maksamaan pysäköinnistä vaan sen voi tehdä kännykällä. Ja jos on tullut laitettua liikaa aikaa voi keskeyttää ei tarvitse maksaa turhasta. SUOSITTELEN!!!
Parkman on suomalainen parempi vaihtoehto. Saat myös ilmaisia parkkeerauksia kun kutsut kavereita.
Itse sain niin monta ilmaista että koodi ei enää toimi mutta jollekkin nyt hyvä vaihtoehto lähettää tänne omansa!
Pitää tietää parkkialueen numerot - easypark antaa koko ajan virheellistä aluetietoa
Ja kokemusta on miten pysäköinnin valvonta ottaa kantaa asiaa
Easy antaa joskus virheellistä numeroa, mikäli et tarkista sijaintia kartasta.
Ja pysäköinninvalvontaa ainakaan Helsingissä ei kiinnosta, mikäli ensimäminen numero on oikein. Eli kakkosalueella maksat kakkosalueen hintaa ja ykkösellä ykköstä. En ole kokeillut (tai kysynyt) miten suhtautuvat siihen, että kakkosalueella maksaa ykkösen hintaa...
Kyllä se toimii ihan kuin he lupaavat. Eikä pysäköintivirhemaksuja ole tullut.
Itse käytän päivittäin hesassa..toimii..muutaman kerran lappuliisat kirjoitelleet lappuja mutta joutuneet perumaan kun olen lähettänyt maksuraportin pysäköinnin valvontaan..
Eivät anna enää anteeksi kun easypark antaa aina väärille parkkialueelle paikannuksen
Käytin juuri ensimmäisen ja viimeisen kerran. Sopimusehdot ovat tasoa "kaikki vastuu käyttäjällä" eikä ehtoja näe jos tilaa palvelun Android-puhelimella. Sinne meni 60€ pysäköinninvalvojien kassaan.
Et osannut käyttää sitä. Harjoittele ensin kotona
Hyvin on toiminut. Puolen vuoden välein tulee lasku ja pysäköinti mm. ahtaisiin väleihin on helpompaa. Sopii myös juuri kortin saanneille.
Sen saa myös suoraveloitukseen ts. ottaa maksun pankkitililtä aina pysäköinnin loputtua. Os vielä edullisempi kuin laskutus
Hyvin toimii. Itsellä ei ole älypuhelinta , toimii tavallisellakin.
Hyvin pelittää. Jos on paljon lyhyitä pysähdyksiä, tulee hieman kalliimmaksi kuin leikkiä kolikoiden kanssa, mutta toisaalta jos ei tiedä kestääkö parkki yleensä puoli vai kolme tuntia, tulee jopa edullisemmaksi.
Ainut vika: yhdellä alueella oli kahta eri aikarajoitusta parkissa. Ei antanut pistää yli sen pienemmän... Tosin jatkoin sitten sen päätyttyä vielä tunnilla, joten ei ongelmaa.
Käytän aina maksimiaikaa ja lopetan pysäköinnin kun tulen autolle. En maksa senttiäkään liikaa.
Juuri näin. Sitten viellä laittaa muistutukseksi parkkikiekon nopeusmittarin päälle niin muistaa lähtiessä keskeyttää parkkeerauksen. Muutaman kerran unohtanut sammuttaa ja kyllä se pari tuntia 1 vyöhykkeellä jo vähän maksaa. Ei tulis enää mieleenkään juosta paperilappusten kanssa edestakaisin
No mutta, tuohan oli hyvä idea. Ei ehkä ihan ensimmäinen minun foorumin historiani aikana, mutta aika lähelle. Kiitos. Eivätpä menneet nämäkään vuodet hukkaan.
Kokeilin kun mittarissa oli mainos että maksat vain käytetystä ajasta. Veivasin siis kännykällä vuorokauden. Lähdinkin jo seuraavana aamuna ja lopetin pysäköinnin 12-tunnin jälkeen, silti maksu meni vuorokaudesta? Ihme hommaa.
Tyhmyydestä joutuu usein maksamaan. Näin sinunkin tapauksessa.
Kannattaa kokeilla Parkmania!
Kannattaa valita PARKMAN. Käytin EasyParkia alueella, jossa tiettynä kellonaikana ei sovellus ole voimassa. No Parkman osasi herjata asiasta ja koetin sitten Easyparkia.
Kävin asioilla muutamaksi minuutiksi ja heti oli lävähtänyt sakko tuulilasiin. Kiitos Easypark kun sallit pysäköinnin pysäköintikieltoalueella (rajoitetulla alueella ja aikana). Tuolla 60 €:lla olisi pysäköinyt aika pitkään ja muutakin käyttöä rahalla olisi.
Tämän vuoksi suosittelen ja itse käytän AINA Parkmania. Tietää jo etukäteen millä alueella saa pysäköidä, eikä tarvitse pelätä pysäköintivirhemaksuja tämän takia.
Aluekoodin kanssa saa olla tarkkana. Jo kahdet sakot on tullut, kun gps-paikannus erehtyi alueesta. Kannattaa tuplatarkistaa.
Kauhea. Mikään ei toimi, yllättäviä lisämaksuja, alueet huonosti merkattu. Monimutkainen.
EasyPark_NO!
klo 16:50 | 16.11.2018
Älkää edes kokeilko ! Laskutus on mitä saattuu, eivät vastaa sähköposteihin, "asiakaspalvelu"puhelin ei vastaa...
Minulla toimii hyvin täällä Turussa, eikä tarvii enää edes liimata parkman-merkkiä tuulilasiin.
Kallista on välillä ollut kun perusasetuksena on 4h, enkä muista lopettaa pysäköintiä kun lähden. Se on tosin ihan oma vika.
Vaima sai kerran sakon kun oli parkissa väärässä ruudussa, siinä olisi pitänyt olla parkkikiekko, muttei huomannut kun parkkikiekkoruutuja oli muutama ja muut maksullisia. Se että maksoi vahingossa parkkikiekon laittamisen sijaan, ei säästänyt häntä sakoilta.
Silti. Olen tyytyväinen.
On kokemuksia. Ei toimi. Joutuu odottamaan pitkän aikaa , jos suostuu toimimaan ( 30-60 sekuntia) Saattaa pyytää kirjautumaan suomenlippu kuvan kautta kesken parkkeerauksen. Klikkaamalla lippukuvaa, niin jää jumiin. Kannattaa katsoa sellainen mittari, joka toimii myös kolikoilla, niin se pelastaa. HARVINAISEN huono. Vieraalla paikkakunnalla sovellus on aivan pihalla. Etsii suosikkipaikkaakin pitkän aikaa. En suosittele.
Älkää käyttäkö! Käytin sovellusta niinkuin pitää ja sain parkkisakot! sovelluksessa kaikki tiedot tismalleen oikein! ja nää sanoivat että ei voi mitään! Vittu boikottiin koko paska!!!
Raisiossa 13.10.202, 17min, laskutus oli 9,20€👹
Miten mokasit sen käytön?
Suurin moka oli käyttää koko paska sovellusta.
Ihan hyvin toiminu, muutaman kerran käyttäny.
Ekalla kerralla oli ongelma että se maksaminen ei onnistunut, meni jopa kuukausi kun tuli vaan herja että maksu on maksamatta vaan edelleen, vaikka olen sinne korttini tiedot laittanu. Mutta tuon jälkeen pari kertaa käyttäny niin ei mitään ongelmaa.
Hyvin toimii ja jäi myös hyvä fiilis siitä, että vaikka tiedoissa oli vanhentunut kortti niin se antoi pysäköidä eikä herjannut siinä vaiheessa. Jälkikäteen tuli tekstiviesti, ettei maksu ole mennyt, tili jäädytetty kunnes korttitiedot päivitetty. Kävin heti päivittämässä ja samalla sekunnilla kun klikkasin ”ok” niin tuli uusi tekstiviesti, että tili taas käytössä. Näin asioiden pitääkin toimia!
Eihän toiminut, jos kerran antaa pysäköidä ilman maksua varoittamatta vanhentuneesta kortista. Olisit voinut saada pysäköintivirhemaksun. En suosittele.
On - ottakaa easypark pois käytöstä sillä kun kaupunki on täynnä eri numeroita eri parkkialueita niin se tunnistaa väärin pysäköinnin valvonta tietää tämän ja sakotaa näitä autoja
Hyvä ajatus mutta jos haluatte välttää sakkoja - ei kannata käyttää
Käytä yleiskoodia (alueet 10 ja 20).
Toimii Helsingissä... Tässä varmaan joku pikkukylä, jossa yli-innokkaita parkkipirkkoja...
Tampereen seudulla Moovy on todella hyvä vaihtoehto. En tiedä, missä kaikkialla muualla se on käytössä. Ainoa ongelma oli kerran, kun pysäköin Frenckellin pintaparkkiin ja sovellus oli kovasti sitä mieltä, että auto on siellä hallissa. Uskoi se sitten kuitenkin, että maan pinnalla ollaan.
Niin ja kerran sovellus ilmoitti, että pysäköinti on alkanut Triplassa. Se oli yllätys, koska auto oli sillä hetkellä Nokialla. Soitto asiakaspalveluun, ja nollasivat pysäköinnin samaan tien.
Hyvin toimii, olen käyttänyt sitä vuosikausia ja jatkuvasti. Yhtään ongelmaa ei ole tullut eikä tietysti yhtään parkkisakkoakaan. Minulla laskutus menee luottokorttitilille, jota veloitetaan kerran kuussa.
Joskus tiheimmillä kaupunkiseuduilla, jossa näitä parkkipaikkoja on useita lähekkäin, on syytä tarkistaa, että ollaan oikealla parkkipaikalla eli sillä, jonka sovellus näyttää. Ja sehän ei nyt mikään ongelma voi kenellekään olla.
Loistava sovellus. Ei tarvi kolikoita eikä arvioida pysäköintiaikaa, aina voi laittaa reippaasti varallekin ja sitä voi lisätä helposti kännykällä siellä missä olet tarpeen mukaan.
Miksi eaysypark ilmoittaa että kortti vanhenee, vaikka sitä ei ole koskaan ladattu tai käytetty
Koska pankkikorteilla on voimassaoloaika, jonka olet syöttänyt sovellukseen kortin tietoja sinne laittaessasi. Nyt se on vanhenemassa (tai vanhentunut). Päivitä uuden kortin tiedot. Vain turvaluku ja voimassaoloaika yleensä vaihtuvat.
Easy Park toimii todella hyvin, ei mitään ongelmia kolmen vuoden aikana. Helppo lisätä pysäköintiaikaa jos näyttää ettei ehdikään autolle asettelulla ajalla tai lopettaa kun saapuu autolle. Lisäksi tuulilasissa autossa Park Lite elektroninen kello, joka toimii myös hienosti. Pysäköinti nykyisin em. avustimilla helppoa ja voi unohtaa lappuliisat ja parkkipatet.
Vittu mitä paskapuhetta... Paskin sovellus ikinä! Sakkoja satelee vaikka sovelluksessa paikka merkattu oikein ja maksettu oikea määrä. Älkää vittu käyttäkö tätä paska softaa ihan oikeesti!!
Kyllä Easy Park toimii todella hyvin ja helpottaa suuresti pysäköintiä, kun käyttäjä osaa sitä käyttää.
"Vittu mitä paskapuhetta... Paskin sovellus ikinä! Sakkoja satelee vaikka sovelluksessa paikka merkattu oikein ja maksettu oikea määrä. Älkää vittu käyttäkö tätä paska softaa ihan oikeesti!! "
Ihan vei santa suustani
Tasan 5min pysäköinnistä LA aamulla veloitti easypark yli 2eur.
Hyvät hinnat? Ja vaikka olisikinin joku ihme minimi veloitus juttu niin herää kesymys:
Hullujako ne on? 🙈
Vikahan ei ollut tuossa easypark-sovelluksessa, vaan sinussa itsessäsi, kun pysäköit noin kalliille alueelle.
Hyvin on toiminut, ei ole tullut parkkisakkoja. Välillä tuli vähän mokailtua, kun vaihdoin autoa, niin parkkeerasin pari kertaa vielä entisen auton rekkarilla ennen kuin hoksasin sen vaihtaa sovellukseen. Tuurilla meni kuitenkin sekin että ei tullut lappua lasiin.
Minullakin on useampia autoja käytössäni. Tarkkana täytyy olla, että pysäköidystä sovelluksissa on oikea rekisterinumero ’päällä’.
Loistava sovellus, ei tarvi etsiskellä kolikoita ei arvioida kuinka pitkään tarvii parkkipaikkaa. Auto vaan parkkiin ja sovellus ’käyntiin’ ja menox sinne minne ole menossa. Aikaahan sovellukseen voi laittaa niin paljon, että varmasti riittää tai sitten lisätä sujuvasti siellä missä sitten oletkin. Lähtiessäsi vain muistat lopettaa pysäköinnin tai muuten se tikittää siihen asti, kun olet aikaa pistänyt.
Minullakin on useampia autoja käytössäni. Tarkkana täytyy olla, että pysäköidystä sovelluksissa on oikea rekisterinumero ’päällä’.
Loistava sovellus, ei tarvi etsiskellä kolikoita ei arvioida kuinka pitkään tarvii parkkipaikkaa. Auto vaan parkkiin ja sovellus ’käyntiin’ ja menox sinne minne ole menossa. Aikaahan sovellukseen voi laittaa niin paljon, että varmasti riittää tai sitten lisätä sujuvasti siellä missä sitten oletkin. Lähtiessäsi vain muistat lopettaa pysäköinnin tai muuten se tikittää siihen asti, kun olet aikaa pistänyt.
easypark on aivan ku si systeemi.
Pysykää kaukana.
Käyttäkää kolikoita tai luottokorttia.
Itse sain sakot 1 vko sitten virheellisen paikkatiedon takia.Tein heti reklamaation ja laitoin sakosta kopiot,ei ole vielä kuulunut mitään! Kiva maksaa pysäköinnistä kännykällä ja sitten saada sakot vielä kaupan päälle!
Miksi easypark laskuttaa koko tunnin, vaikka pysäköinti aika on 20 minuuttia ja sovellus pysäytetty.
Markun pysäköintisovellus ei suostunut lopettamaan parkkeerausta – ilmoitti lähes 9 000 euron maksusta
https://www.is.fi/autot/art-2000010302402.html
Eri firma, mutta osoittaa sen, että tekniikka ei aina toimi suunnitellusti.
Olen täysin kyllästynyt easyparkin toistuviin virheisiin autoni pusäköintiin liittyen harrastuspaikoissa ja tulee hirveetä 12 t pysäyttämätöntä kelloa ja muuta myös mobiilipys.kameravalvonnassa. piti taas reklamoida easyparkin virheiden takia sakkoa tänään. Gamala firma pate ja easypark.
Kyllä easypark voi tulla kalliiksi.Parkkeerasin 6.10.25 Heikinkuja Länsituulenaukiolla Espoo, jossa Easyparkin kilpi.Kun palasin 1/2t päästä takaisin niin tuulilasissa parkkipaten 60€ lappu.Laitoin viestiä easyparkkiin ja vastasivat tunnin sisällä :"jos sinulla on ongelmia sovelluksen kanssa, tämä ei valitettavasti ole pätevä syy olla maksamatta pysäköinnistäsi. Asiakkaat ovat vastuussa siitä, että heillä on aktiivinen pysäköinti ennen kuin he jättävät autonsa." Eli kun jossain mättää niin yrityksen "oikea karva" paljastuu,eivät ota minkäänmoista vastuuta.Minulla sovellus ollut vuosia puhelimessa ja toiminut tähän asti - nyt etsin ja otan etukäteen selvää jotta löydän vastuullisemman parkkiyrittäjän.
Älä koskaan pysäköi alueelle, jossa Pate tai jokin muu häirikköfirma vainoaa.
Patet ei tiedä, millä alueella niillä on laputusoikeus. Revitty lappuja useamman kerran. Aivotonta porukkaa.