Suzuki EFI koneet

Olen katsellut uutta konetta veneeseeni (50hp 4t). Millaisia ovat Suzukin uudet EFI 4t koneet? Jonkun testin ne ovat voittaneet, ainakin Suzukin sivujen mukaan. Onko koneissa paljon yleensä ero eri valmistajien kesken? Kokemuksia Suzukin 4t EFI koneista, kiitos!!!
51712
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Käyttövarmuudeltaan aika luotettavia moottoreita ovat.
Nokka-akseli pyörii ketjulla,muissa hihnalla,tehossa ei pärjää mercurylle eikä yamahalle.
Käytettyinä arvo säilyy muita paremmin.

Äänestä
  • tehoerot ovat minimaalisen pieniä eri valmistajien kesken.

    Suzuki 50 EFI = 36,8 kW
    Yamaha F50A = 36,8 kW
    Mercury F 50 ELPT EFI = 37,3 kW

    Äänestä

  • luutnantti kirjoitti:

    tehoerot ovat minimaalisen pieniä eri valmistajien kesken.

    Suzuki 50 EFI = 36,8 kW
    Yamaha F50A = 36,8 kW
    Mercury F 50 ELPT EFI = 37,3 kW

    Kippari 5/2003 kertoo tehoiksi mitatun

    Honda BF50 36,8 kW (50,1 hv)
    Johnsson J50PL4 39,8 kW (54,1 hv) (=sama kone kuin Suzuki)
    Suzuki DF50TL 39,4 kW (53,6 hv, aavistuksen omaisia konekohtaisia eroja siis löytyy)
    Tohatsu TLDI 39,3 kW (53,5 hv)
    Yamaha F50 AETL 40,1 kW (54,5 hv)
    Mercury F50 ELPT EFI 41,3 kW (56,2 hv)

    Käytännössä erot tosiaan ovat mitättömiä paitsi ehkä Hondassa, joka on vähän muita tehottomampi.

    Valitettavasti uudet 2t-ruisku-Jonssonit eivät vielä viime vuonna olleet markkinoilla.

    Äänestä

Eipä ole ko koneista kokemusta, mutta maahantuojan huoltoneuvojasta on. Oli todella hyvää palvelua eikä tietoa pihtailtu.
Siis ainakin jälkimarkkinointi toimii.

Äänestä

minun koneeni on evinruden merkillä 50 hv
toukokuusta 2000 ajettu noin 1000 tuntia,vesipumpun vaihdoin tänään (21 eur)
kone on toiminut tosi hyvin .
vi vähemmän bensaa kuin honda joka sekin vei vähän ajoin hondalla 9 vuotta.
suzuki lähtee käyntiin aina heti ja on uisteluvauhdissa tosi hiljainen .
terv pave

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koneistaja kirjoitti:

Olen katsellut uutta konetta veneeseeni (50hp 4t). Millaisia ovat Suzukin uudet EFI 4t koneet? Jonkun testin ne ovat voittaneet, ainakin Suzukin sivujen mukaan. Onko koneissa paljon yleensä ero eri valmistajien kesken? Kokemuksia Suzukin 4t EFI koneista, kiitos!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu