Olen aikeissa antaa kukan lahjaksi, mutta itse en tiedä niistä kovinkaan paljoa. Omasta kodistani löytyykin vain viherkasveja. :) Kriteerejä olisi tässä:
- kestää liiallista kastelua (lahjan saaja pitää turhankin hyvin huolta kukistaan)
- ei vaatisi mitään poppaskonsteja menestyäkseen
- ja olisi tietysti kaunis kukka. Haluaisin myös että se olisi jokin "erikoisempi" tapaus, sillä perinteisiä kukkia lahjansaajalla on ikkunalaudat pullollaan. Nyt te kysytte että miksi annan hänelle siinä tapauksessa lisää kasveja, mutta vastaus on niinkin yksinkertainen, että hän pitää kukista mahdottoman paljon. Ja löytää aina tilaa vielä yhdelle.
Kestävä sisäkasvi?
9
352
Vastaukset
- helppo ja kaunis
Orkidea on kaunis ja kukat kestää kauan, tarvii vähän hoitoa, vain vettä parin viikon välein.
Sain Orkidean kukkivana maaliskuussa ja siitä asti on kukkinut, vain vettä annan silloin tällöin, koko ajan nuppuja tulossa.- kukkivainen
Annoin kerran orkidean ja nyt tiedän miksi se ei menestynyt lahjansaajalla: sitä on kasteltu liikaa. :) Eli korostan sitä, että hänellä on taipumusta kastella kukkiaan liikaa.
- Lusidia
kukkivainen kirjoitti:
Annoin kerran orkidean ja nyt tiedän miksi se ei menestynyt lahjansaajalla: sitä on kasteltu liikaa. :) Eli korostan sitä, että hänellä on taipumusta kastella kukkiaan liikaa.
Timanttiananas. Komea kukinta suppiloonkin voi laittaa vettä.
- Poltinkarva
Anna oleanteri. Kestää kastelua, kuin paju. Kukkii kauniisti, mutta vaatii paljon aurinkoa ja valoa. Oleanteri on myrkyllinen, niin ettei sovi lapsiperheeseen.
- nupnöp
Oleanteria on vaikea saada menestymään talvella huoneenlämmössä, se vaatii viileän paikan talven ajaksi. Ilman viileää lepoaikaa se ei virity kukkimaan.
nupnöp kirjoitti:
Oleanteria on vaikea saada menestymään talvella huoneenlämmössä, se vaatii viileän paikan talven ajaksi. Ilman viileää lepoaikaa se ei virity kukkimaan.
Oman taimeni sain syksyllä 2010 valmiiksi ruukutettuna (2 n 10 cm taimea), selvisi ihan ok kerrostaloikkunalla patterin päälllä.
Nuput teki jo loppukesällä 2011, kukki tosin vasta lokakuussa melkein valkoisin kukin - lepoaika - kukki uudelleen huhtikuussa.
Yritti nyt kesällä nuputtaa, mutta jokin ötö tappoi/söi enimmät nuput :(.
Nyt 5.10. edelleen parvekkeella, nuputtaa 7 varresta, ainakin osassa jopa 8 kukkaa tulossa.
Kasteltava oleanteria on oikeasti paljon, lannoitetta olen antanut vain pari krt, pitänee nyt seurata tilannetta
- kukkivainen
Hei tosiaan, myrkyllinen kukka ei käy, sillä taloudessa on kissoja. Ne käyvät silloin tällöin maistamassa lehtiä, joten en halua aiheuttaa niille vatsanpuruja tai jotain vakavampaa.
- Poltinkarva
Riisi tai sokeriruoko kestävät kastelua, eivätkä ole myrkyllisiä. Tai mitenkä olisi joku akvaariokasvi?
- istutus!
Hei joku orkidea-asiantuntija! Voiko useamman orkidean istuttaa samaan ruukkuun, jotta tulisi tuuheampi istutus?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus166453- 1972490
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan991905En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761507Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911049- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46939- 77843
- 45719
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708