kun maksaa opintolainaa takaisin ja on ne kaks kertaa vuodessa maksettavat korot, niin pieneneekö se korkomaksu sitä mukaa mitä enemmän on saanut lainaa maksettua, vai tuleeko se korko koko lainan summasta ja siis pysyy viimeiseen maksuerään asti samana?
opintolainan maksusta kysymys (korot)
neuvoja tarvitaan
8406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No mietihän nyt vähän järjellä. Jos vuosikorko on vaikka 5%, niin onko se korko euromääräisesti saman verran silloin kun lainaa on 1 000 euroa kuin silloin kun lainaa on 10 000 euroa?
Kaiva esiin se lainasopimus ja katso siitä, millaisesta lyhennystavasta on sovittu. Niitä on nimittäin käytössä erilaisia. Kyseessä voi olla tasaerä (korko ja lyhennys maksetaan aina samansuuruisena eränä) tai tasalyhennys (lainaa lyhennetään sama määrä ja korot lasketaan kulloisellekin pääomalle; silloin takaisinmaksujan alussa maksuerät ovat isompien korkojen takia suuria ja pienenevät sitä mukaa, kun pääomaa lyhennetään). Muitakin variantteja lyhennystavoissa on. Jos asia ei sinulle sopimuksestasi aukea, käy kysymässä pankin virkailijalta.
Mitä ihmeen tekemistä tasaerällä on avaajan hölmön kysymyksen kanssa. Avaaja kysyi nimenomaan pysyykö KORKO samana vaikka pääoma lyhenee. Tällaisessa Suomessa elämme, että ihmiset eivät edes ymmärrä mitä korko tarkoittaa ja mistä sitä maksetaan.
Ja onko nyt tosiaan kyse jo opintolainan takaisinmaksusta vai niistä opintoaikana (yleensä kahdesti vuodessa) maksettavista 1 %:n koroista? Nehän eivät lainapääomaa vähennä, vaan pääoma päinvastoin kasvaa, kun pääosa koroista (se 4 %) lisätään pääomaan maksettavaksi sitten aikanaan takaisinmaksun yhteydessä.
korkoa maksetaan jäljellä olevasta pääomasta.
kiitos.
Korkoa maksetaan lainassa olevasta rahasummasta. Eli kun lainaa maksaa takaisin niin vuotuinen korko pienenee.
kiitos.