Onko tietoa suomi-turkki -kielikursseista talviaikaan? Mistä niitä tulisi tiedustella, minkä hintaisia, kannattaako.
Olen ollut Alanyan Suomalaiset -järjestön jäsenenä viime vuonna, mutta tänä vuonna en ole jäsenmaksua maksanut, olisiko niistä sivuista mahdollisesti hyötyä? Viime vuonna hyväksyminen kesti viikkoja ja jäi hieman paha maku suuhun.
Myös mukava ja edullinen kuntosali hakusessa, mieluusti Saray Mahallesista tai lähistöltä, onko mahdollisuutta naisten vuoroihin? Ryhmäliikuntaa?
1 1 asuntoa myös etsiskellään vuokralle marraskuusta eteenpäin, ainakin maaliskuulle saakka. Läntiseltä puolelta kaupunkia tai keskustan alueelta, maksetaan kalustettuna max. 600tl kuussa, vaaditaan ilmanlämpöpumppu, lämmin vesi, ok keittomahdollisuudet, TV.
Kiitos kaikista asiallisista vastauksista!
Olen ollut Alanyan Suomalaiset -järjestön jäsenenä viime vuonna, mutta tänä vuonna en ole jäsenmaksua maksanut, olisiko niistä sivuista mahdollisesti hyötyä? Viime vuonna hyväksyminen kesti viikkoja ja jäi hieman paha maku suuhun.
Myös mukava ja edullinen kuntosali hakusessa, mieluusti Saray Mahallesista tai lähistöltä, onko mahdollisuutta naisten vuoroihin? Ryhmäliikuntaa?
1 1 asuntoa myös etsiskellään vuokralle marraskuusta eteenpäin, ainakin maaliskuulle saakka. Läntiseltä puolelta kaupunkia tai keskustan alueelta, maksetaan kalustettuna max. 600tl kuussa, vaaditaan ilmanlämpöpumppu, lämmin vesi, ok keittomahdollisuudet, TV.
Kiitos kaikista asiallisista vastauksista!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Alanyan suomailaisten jäsenen järjestämä kielikurssi on ollut muutaman vuoden sekä alkeet että jatkoryhmät talviaikaan. On ollut kuulemma tosi hyvä. Kuntosaleja on Saray Mahallesissa muutamakin. Ataturkin kadun varrella yksi toisessa kerroksessa pohjoisen puolella katua. En muista läheltä hotelleja, mutta se on sen kadun risteyksessä joka vie Kippikseen, Samasta kadunkulmasta kun kääntyy niin heti kohta kääntyy vasemmalle poikkikatu jonka varrella on Toms gym -kuntosali. Sieltä taitaa saada alennustakin seuran jäsen. Muitakin on muutama. Naisten ryhmäliikuntaa on muutamalla. Pilatesta ja joogaa ja steppiä. Jooga/pilates studio on Ataturkin kadun poikkikadulla lähellä PTT:n eli postin toimipistettä. Baskentin sairaalan takana eteläpuolella heti rakennuksen takana on yksi pilates-studio ja steppiä yms. ryhmistä voi harrastaa Alaya-kadun varrella n. kilometri Anadolu-sairaalasta itään päin se on ison moskeijan vastapäätä, oisko nimeltään SMS-studio. Toivottavasti näistä on apua. Löytyyhän toki keilausta Obasta n. 5 km Alanyan keskustasta itään. Dolmuksella pääsee.
Kiitos kun jaksoit kirjoitella, apua oli!
Kuntosalit tiedossa, käynpä Tomissa piipahtamassa siis, jos vielä mahdollisuus alennukseenkin :)
Käy kuitenkin teskkaamassa se Sport Land siinä Ataturkin kadun kulmauksessa toisessa kerroksessa. Minusta selvästi miellyttävämpi paikka ja kk-kortti 100 try ilman minkäänlaisia kortteja....
Kiitos tiedosta, katsastan senkin :)
Alanyansuomalaisia käy keilaamassa talviaikaan Oban keilahallilla. Aikaa en muista tarkasti.
Tietokilpailu alkaa 11.10 to klo 18 Eldoradossa Kalemarketin takana Vikingen restaurantin ja Bimin välissä.
Uusi uimahalli avataan, joka auki myös talvella.
Tömerin kielikurssi on paras turkin oppimiselle., mutta opetus englanniksi
Alanyansuomalaisten turkin kielen kerho kokoontuu Thomas ravintolassa. Alkeiskurssia ei järjestetä nyt syksyllä. Alkeiskurssi on edennyt kappaleeseen 5 tällä hetkellä..
Tottakai alanyansuomalaisten sivuille pääsy kestää ennenkuin jokainen jäsen on hyväksytty ja se tapahtuu kaksi kertaa kuukaudessa. Toiminta on vapaaehtoista ja kaikki ottaa aikansa.
Kirjasto, josta voi lainata kirjoja on avoinna tiistaisin Alanya hotellilla
.
Katso myös www.alanyakotikirkko.com. Sieltä näet sen toimintaa ja kokoontumisia jos kiinnostaa.
Matkailua harrastaa sekä kotikirkon porukka että matkailukerho. Jumppaa on myös.
Ei tässä muuta, mutta jäi mainitsematta mitä kirjaa siellä kerhossa luetaan!
Ja toinen asia: entäpä jos nuo kirkolliset asiat eivät satu kiinnostamaan eikä sen puoleen kirkolliset ihmisetkään. Yhdistyksessä on aivan liikaa esillä to kirkko, harvojapa sen tapainen yhdessäolo nyt ensimmäisenä innostaa eikä nyt ainakaan Turkissa.
Just näin. Syntiä sinne ollaan tultu tekemään, eikä tekouskoa hurskastelemaan. Huoraamaan, pettämään ja jakamaan läskilorttopilua. Niin ja vanhat akat raahaa rahaa nuorille uusille onnille.
Hei !
Mitä oppikirjaa Alanyan suomalaiset käyttää ???
Mistä sellaisen saa ostettua ??
Se että olet vanha ja/tai ihralörttö ja menet jakamaan pilua, ei edellytä kielen osaamista. Opettelet vain muutaman avainlauseen ja sillä pärjää. Tässä esimerkkejä: otan housut pois, odota minä maksan, rakastatko oikeasti minua vaikka olet 25 ja minä 55, tässä rahaa perheellesi, ole hyvä tässä tietokone, hetki niin siirrän ihrat syrjään, haittaako 100kg painoni, tuon sen sinulle seuraavalla kerralla. Ja niin edelleen.
Eikö pukki tullutkaan, vai mistä noin paha mieli?
Miksi se ensisijainen seikka, että sinne mennään hakemaan nuorta ympärileikattua suikeroa, kun itse ollaan 100kg ja 50v, niin pitää pukea kielikurssin tarpeeseen. Eikö tosiaankaan voisi asioista puhua oikeilla nimillä, kun kuitenkin kaikki tajuaa mistä kysymys?
Kyllä sinä olet nyt ihan yksin tajuamassa tätä asiaa.
Turkin opiskelussa on kaksi mahdollisuutta. Katso sihteerin yhteystiedot alanyansuomalaiset.fi tai toinen mahdollisuus on tietääkseni ollut Eldorado ravintolassa kun väkeä on vain paikalla. Kannattaa kysyä paikan päältä koska taas alkaa opetus.
Tömerin kurssi on ehdottomasti paras kurssi turkin kielen opiskeluun tai sanakirjan kanssa kolmen kuukauden pakkoopetus. Eli ei mitään muuta kuin turkin kieltä. Siten on pakko oppia. Joka paikassa sanakirja mukana. Sanakirja kannattaa ehdottomasti ostaa suomesta matkaan mukaan Suomi-turkki-Suomi.
Vahi, ota lääkkeet ja mene levähtämään. En ymmärrä sinua, jos joku tiedustelee asiallisesti, aina jonkun kyrvän täytyy tulla kirjoittamaan täyttä sontaa. Vedä itsesi kiikkuun, kaikille parempi, myös sinulle.