Avohoitopotilas puukotti, näin Oulussa!

Ikävä juttu.

Oulussa on mielenterveyspotilaiden avohoito järkyttävällä tolalla. Ihmiset on käytännössä siis täysin heitteillä ja omillaan pelkässä lääketokkurassa jossain lähiöissä. Ja joskus otetaan lisää tokkuraa lähikaupasta.

Tämä mies syrjäytyi työelämästä noin 10 vuotta sitten. Viimeksi hän oli IT -alan töissä "V-maalla eli P-Mun_alla". Alan ihmiset tunnistaa kyllä firman, josta hänet saneerattiin ulos. Nyt samainen saneeraaja haaveilee omalla "kantturallaan" suuria visioita Oulujoesta matkailun kehtona... hyi saasta.

Pete oli haulikkoampujana SM tason kaveri ja armoton hirvenmetsästäjä. Toki metsälinnutkin sai osumansa. Yhdessäkin kuljettiin metsällä ja saalista tuli. Sitten erään känni-illan nujakoinnin päätteeksi poliisi vei kaikki aseet. Näin hän itse kertoi. Siinä meni tärkein harrastus ja enemmän kuin puoli elämää, siis kaikki mitä enää oli. Pian riittikin enää koiran ulkoilutus ja "puuhapussi" lähikaupasta kotiin. Viimeksi tavattiin pari vuotta sitten. Eipä ollut miehestä paljoa entistä jäljellä. Ei ystäviä eikä kavereitakaan, ei perhettä, ei mitään.

Ensikertalaisena istuu ehkä puolet. Ja entäs sitten?


Pahoinpitelystä uhria syyttänyt puukottaja sai ehdotonta vankeutta

http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/pahoinpitelysta-uhria-syyttanyt-puukottaja-sai-ehdotonta-vankeutta/606400/

0

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Takaisin ylös

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        106
        2215
      2. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        103
        886
      3. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        66
        823
      4. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        46
        800
      5. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        21
        736
      6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        517
        716
      7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        640
      8. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        64
        615
      9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        23
        590
      10. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        57
        551
      Aihe