Avohoitopotilas puukotti, näin Oulussa!

Ikävä juttu.

Oulussa on mielenterveyspotilaiden avohoito järkyttävällä tolalla. Ihmiset on käytännössä siis täysin heitteillä ja omillaan pelkässä lääketokkurassa jossain lähiöissä. Ja joskus otetaan lisää tokkuraa lähikaupasta.

Tämä mies syrjäytyi työelämästä noin 10 vuotta sitten. Viimeksi hän oli IT -alan töissä "V-maalla eli P-Mun_alla". Alan ihmiset tunnistaa kyllä firman, josta hänet saneerattiin ulos. Nyt samainen saneeraaja haaveilee omalla "kantturallaan" suuria visioita Oulujoesta matkailun kehtona... hyi saasta.

Pete oli haulikkoampujana SM tason kaveri ja armoton hirvenmetsästäjä. Toki metsälinnutkin sai osumansa. Yhdessäkin kuljettiin metsällä ja saalista tuli. Sitten erään känni-illan nujakoinnin päätteeksi poliisi vei kaikki aseet. Näin hän itse kertoi. Siinä meni tärkein harrastus ja enemmän kuin puoli elämää, siis kaikki mitä enää oli. Pian riittikin enää koiran ulkoilutus ja "puuhapussi" lähikaupasta kotiin. Viimeksi tavattiin pari vuotta sitten. Eipä ollut miehestä paljoa entistä jäljellä. Ei ystäviä eikä kavereitakaan, ei perhettä, ei mitään.

Ensikertalaisena istuu ehkä puolet. Ja entäs sitten?


Pahoinpitelystä uhria syyttänyt puukottaja sai ehdotonta vankeutta

http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/pahoinpitelysta-uhria-syyttanyt-puukottaja-sai-ehdotonta-vankeutta/606400/

0

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        83
        11766
      2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        98
        8929
      3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

        Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
        Maailman menoa
        84
        4719
      4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

        Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
        Maailman menoa
        29
        4050
      5. Tänään torille

        Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
        Hyrynsalmi
        100
        4024
      6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

        Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
        Maailman menoa
        6
        3886
      7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

        Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
        Maailman menoa
        9
        3670
      8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

        , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
        Perussuomalaiset
        22
        3482
      9. Perussuomalaisiin minä luotan

        Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
        Maailman menoa
        42
        3285
      10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

        -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
        Outokumpu
        47
        2894
      Aihe