Minusta on yirha pilata päiväänsä ja herätä klo 04 soidinmetsojahtiin. No ok, jos on sata varma soidinpaikka, niin helppo saalis, mutta se ei muuta sitä tosiasiaa että päivä pilalla aikaisesta herätyksestä. Ennemmin siis jahtiin klo 08 tai illalla ellei koiraa käytössä, mutta pikimikan (pystykorva) kanssa ei väliä kellolla. Teeret taas löytyy helpoiten suolta pakkasaamuna kasin - ysin aikaan ja iltasellakin, ellei ole lumi maassa ja urpuja teeri syö.
Mitä järkeä siis pilata päivä, hankkia pääkipu ja vetämätön olo menemällä pimeäsä ko metsään. Sen minkä ajassa voittaa sen vireystilassa häviää.
Mitä järkeä jahtiin ennen kukonlaulua?
13
545
Vastaukset
- metillelähtö
Tuskinpa jahtiin kannattaa mennä ihan noin aikaisin (klo 04). Silloin on syksyisin niin pimeää, ettei edes näe ampua.
- Ggggffsgj
Mikä on hyvä aika koiramiehelle ja koirattomalle?
Minusta klo 8 ehtii hyvin..
- juuuu juuuu
jahtiin kannattaa mennä aikaisin jos ei ole koiraa, sillä kun metso laulaa aamulla aikaisin eikä enää päivällä ja myös sen takia kannattaa lähteä aikaisin että kerkeää soidin alueelle. ja kannattaa lähteä aikaisin koska jos et kuule alueelta metson laulua voit vielä lähteä kävelemään ja etsimään muita soidin paikkoja.
ps.metsonlaulun jälkeen kerkeät vielä hyvin teerisuolle- just juu
Tämä oli asiaa, aloituksessa sitävastoin ei pierun vertaa.
- Niinsemenee
just juu kirjoitti:
Tämä oli asiaa, aloituksessa sitävastoin ei pierun vertaa.
Aamun kajosta metso laulusta ja teeri suolta päivänäöltä.
- Niinsemenee
just juu kirjoitti:
Tämä oli asiaa, aloituksessa sitävastoin ei pierun vertaa.
Aamun kajosta metso laulusta ja teeri suolta päivänäöltä.
- ehtii hyvin
Itse metsästelen kanalintuja lähinnä sillä taktiikalla että kävelen maastossa ja toivon törmääväni lintuihin.
Umpimetsässä kävelee noin 3km tunnissa, välillä tulee vähän hiipimistä ja kyttäilyä, joten vauhti vaan hidastuu. 20km kävelyt kävelee siis noin normaalin työpäivän puitteissa eikä enempää jaksaisikaan, ainakaan usempaa päivää peräkkäin. Joten ihan sama lähteekö liikkeille klo 10 vai klo 06, joka tapauksessa on ennen pimeää levon tarpeessa. - $eriffi
Tiemetsästäjät ovat ensimmäisenä liikenteessä. Yllätytte, jos tarkkailette metsäautoteitä aamun kajossa. Ihan vinQ vinQ. Pistotiet ovat parhaita kyttäyspaikkoja.
- uki62
metsämiestä ei nukuta jos on metsälle lähtö aamulla
- nukutaan yheksään
No minua ainakin nukuttaa, kerkii sinne kymmeneksikin, on kerinnyt linnutkin tekemään hajujälkiä koiralle silloin.
- just juu
Taidat kääntää vielä kylkeä, kun metsämiehet nostavat nokipannun tervastulelta jäähtymään. Eli olet laKANALINNUN metsästäjä :)
- kympin suoritus
Mitäs ihmeen metsästystä se kahvinkeitto on ?
Mukavampi vaan nukkua yhdeksään ja kömpiä aamiaispöytään, siellä vaimo kaataa kahvit kuppiin ja paistaa pekonia ja munia.
Sitten murjaistaan ulosteet porsliinilla ja aletaan hankkiutua metsälle.
Seisoja autoon ja mennään metsään, hoidetaan sieltä äkkiä syömälintu ja päästään kotio sohvalle katsomaan vaikka formuloita.
Vaimo perkkaa linnun ja laittaa roikkumaan.- just joo
'Seisoja autoon ja mennään metsään', ei ihme, jos vaimo perkaa, anteeksi, perkkaa ja pistää roikkumaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271924
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001670Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561276Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?631192Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31998Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44862Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798