On mukavaa huomata että viime aikoina ilmestyneet lehtijutut ovat Daewoon suhteen olleet perussävyltään myönteisempiä kuin aikaisemmat. Johtunee siitä että merkkiä aletaan jo tuntea ja sille on löytynyt konkreettinen asiakassegmentti. Itse olen lehtijutun suhteen toimittajan kanssa aika tavalla samaa mieltä monien jutun yksityiskohtien suhteen.
Ihmettelen vaan vertailuperusteita, kun toimittaja väitti että sisätilojen viimeistelyn taso olisi huonoa (itsellä kangasverhoilu - ei siis nahkaa) ja halvan näköistä. Millaisen suurennuslasin kanssa sisustaa on mahdettu tutkia ja millaisia muiden merkkien (Renault, Mitsu, Mazda, VW jne) viimeistelytaso on, jotta ko. tulokseen oli päädytty? Myöskään mitään irtonaisia johtoja en omassa autossani ole todennut sen paremmin näkyvillä kuin istuinten allakaan.
Mielestäni on selvää että Lacetti:n tarkoituskaan ei ole kilpailla missään luksus-sarjassa vaan tarjota riittävästi juuri sellaisia turvallisuus- ja ajo-ominaisuuksia, mitä itsekin työ- ja yksityisajossa tarvitsen (n. 30.000 km/v).
http://www.iltasanomat.fi/autot/koeajot.asp?id=819331
IS- lehtijuttu
2
937
Vastaukset
- -ah-
Minuakin ovat ihmetyttäneet joidenkin julkaisujen kommentit Daewoon sisustasta. Itse en löytänyt etsimälläkään yhtä tyylikästä sisustusta saman hintaisista autoista kuin mitä Nubira CDX:ssä on. Eihän se Daewoon käyttämä nahka tietenkään ole niin hienoa kuin jossain E-sarjan Mersussa, mutta onpahan hinta erokin huikea. Samanhintaisista autoista esim. Focuksen, Meganen ja Almeran karkea kangas-verhoilu näytti ja tuntui mielestäni todella karulta verrattuna Nubiran nahka-sisustaan. Makuasioitahan nämä tietysti on, mutta ei ainakaan CDX:n nahka-sisustaa voi mielestäni mitenkään sanoa halvan-näköiseksi kun katsoo millaisia monien kilpailijoiden sisustat ovat.
Työnlaadussa en ole huomannut mitään vikaa. Osien sovitukset ovat hyvät, mikään ei istu huonosti paikalleen, roikkuvia johtoja ei ole löytynyt eikä mikään natise. - johdot
Toimittajan ilmeisen asiantuntevaan silmään ovat todennäköisesti sattuneet penkinlämmittimen johdot, joiden liitin on yleensä näkyvillä penkin alla.
Koska etupenkeissä on yleensä pituussuuntainen säätö, niin penkilämmittimien johdoissa pitä olle liikevaraa, niitä ei pienin kustanuksin laitetakaan kiinni koko matkalta. Siksi ne "roikkuvat" pankin alla irtonaisen näköisinä. Voitaisiin tietenkin käyttää esim. työstökoneista tuttua "telaketju vientiä" (mikähän lie oikea termi?), mutta se on tarpeetonta rahan tuhlausta tämän tason autoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4022699Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1112125Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys172068- 1061655
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2321511Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861210Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1491141Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak1931139Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601043TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201040