Olen onnistunut elämässäni vapaa-ajallani tutustumaan pariin psykoterapeuttiin ja olen huomannut heidän manipulpoivan itseäni aika tavalla. Onneksi havahduin viime hetkellä. aika häiriintynyt esim. viimeksi tutsutustumani ihminen oli. Olen hoitoalalla ja hän terapeuttina uteli kovasti perheestäni ja sitten nakitti yhtä äkkiäj ostakin. Kannattaa varoa mielen "ammattilaisia". ainakin kysellä suosituksia johs moisiin turvautuu
Tunnistatko manipuloinnin?
itekseen parantunut
3133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo, minäkin kävin aikoinaan pari kertaa tamperen mielenterveystoimistossa psykologilla. Käski laulamaan että näkisi osaanko oikeasti laulaa. Sen jälkeen sanoin että ei kiitos enää näitä terapioita.
Kävin kas psykoterapiassa ja tosiasia on, että parannuin vasta terapian jälkeen. Oireilin kunnolla terapian aikana ja olen miettinyt, että terapeutti oli aika väärässä monessakin asiassa. Mutta kyllä hän osittain asiansa osasi. Pahempaa hallaa ovat saaneet aikaan kunnallisen puolen hoitajat ja lääkärit. Ensinnäkin lääkäri luottaa lukemaansa eli siihen miten joku tumpelo hoitaja tulkitsee sinua. Nyt olenkin oppinut, että vastaisuudessa jos joudun hoitoon niin enpä kyllä puhu mitään. Olen kertonut ajatukseni aika suoraan ja jotkut hoitajat ihan kuolaten ovat tyydyttäneet uteliaisuuden halunsa. Mutta nyt on mitta täysi, en aio enää levitellä asioitani kenellekkään. Harmi, että psyk puolen hoitajilla ja lääkäreillä on sellainen valta. Miten sitten todistat että sanomasi on tulkittu väärin.
Muista että puhumattomuus on katatonisen skitsofrenian oire