Minulla on paljon copd:n oireita, joista olen jo yli 10-vuotta kärsinyt ja puhunut lääkäreille. Tietyin väliajoin he laittavat minut pef-seurantaan ja lopputulos on aina sama: ei vuorokausi vaihteluita, ei vastetta avaavaan lääkkeeseen ja pef-arvot normaalien arvojen alapuolella. Lopulta pääsin spirometria-tutkimukseen jossa arvot olivat 75% viitearvosta. Sitten sainkin lähetteen tarkempiin tutkimuksiin. Todettiin, että lievää hyperreaktiviteettia esiintyy. Ohutleikekuvauksessa kaikki näytti normaalilta. Ulosvirtauksessa esiintyy arvojen alenemaa.
Flunssat harvoin paranevat ilman antibiootteja ja ne ovat pitkittyneitä ja todella pahoja muutenkin. Viime vuosina ovat levinneet keuhkoon asti ja silloin kuvissa näkyy myös juosteita/arpeumaa. Monet kerrat olen meinannut soittaa ambulanssin, kun on tuntunut, että tukehtuu juuri siihen paikkaan. Voiko pelkkä allergia aiheuttaa nämä oireet? Voiko allergia ja esim. herkistyminen pölyille johtaa copd:n? Beklametasoni ei myöskään nosta peffejä ollenkaan, mutta tuntuu, että se vähentää muuten limaisuutta. Pölyille olen aikoinaan herkistynyt sekä kotona että töissä.
Hengästyn lähes jokaisessa ylämäessä ja portaissa. Reagoin helposti huonoon ilmanvaihtoon. Limaa on aina jonkunverran ja pientä yskää. Mitään oikeaa ja virallista, paperilla olevaa diagnoosia en ole tähän päivään mennessä lääkäreiltä saanut. Eivät ota verikokeita, eivät mitään. Käskevät vain jatkamaan lääkkeiden ottamista. Mitä helkuttia tässä pitäisi seuraavaksi tehdä?
Miten diagnosoidaan copd?
Hui hui
1
366
Vastaukset
- Maritk
Sen toteamiseksi täytyy mennä spirometriaan, se on myös puhallustesti. Mulle diagnosoitiin sen perusteella astma ja alkava keuhkoahtauma. Lopetin sitten tupakan polttamisen ja oireet lievenivät. Astmalääkkeet on säännölisessä käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3564145Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1303652Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92381Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei92213Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1491854- 1181769
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181748Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241389Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1511048Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79915