Kepun Sipilä aloitti Kajaanissa vaalikampanjan tuleviin kuntavaaleihin.
Ykkösaihe oli.
Keskusta ajaa vuolasta työperäistä maahanmuuttoa, koska talouden kestävyysvajeen ratkaisemiseen vaadittavat työpaikat eivät täyty supisuomalaisin voimin.
Nuoret äänestysikäiset. Kun menette äänestyspaikalle, unohtakaa KePu.
Ykkösaihe oli.
Keskusta ajaa vuolasta työperäistä maahanmuuttoa, koska talouden kestävyysvajeen ratkaisemiseen vaadittavat työpaikat eivät täyty supisuomalaisin voimin.
Nuoret äänestysikäiset. Kun menette äänestyspaikalle, unohtakaa KePu.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Keskustalla on yksi asia ylitse muiden:rutata hallituksen ajama suurkuntien hanke sanoo keskustan puheenjohtaja Sipilä
Olitkos kuuntelemassa Sipilää Kajaanissa ? Minä olin ja suurkuntahankkeesta ei mainittu mitään. Joten eläpä lätise tyhjää.
Kepu ei jaksa käsittää sitä, että alle 20 000 asukkaan kunnat eivät mitenkään pärjää tulevissa eivätkä nykyisissäkään taistoissa. Väki vanhenee, sosiaali- ja terveysmenot kasvavat mutta itsenäisenä kepuvetoisena kuntana vaan pitäisi porskuttaa. Pitkään on jo nähty esimerkiksi se, että syrjäisissä takapajulakunnissa ei ole lääkäreitä. Korkeintaan vuokrafirman pestaama lääkäri saattaa hetken viihtyä. Lieksankin on syytä varautua siihen, että kaveri tai useampikin on löydettävä. Muuten hukka perii lopullisesti.
Kuules Hilta! Niitä kavereita ei löydy Lieksaan ennen kuin tulee työpaikkoja. Nuoret muuttaa työn perässä pois. Sitten nämä hommaa mustia afrikkalaisia tilalle.
Minulle sattuu tulemaan puoluetoimistosta viestit suoraan
Kaiken lisäksi sanamuotosi on sinun arvomaailmaa toista ihmistä kohtaan jota et edes tunne kasvokkain.MK
Olitkos kuuntelemassa Sipilää Kajaanissa ? Minä olin ja suurkuntahankkeesta ei mainittu mitään. Joten eläpä lätise tyhjää.
Kuka se nyt lähtee inttämään ja väittämään taas asiasta. Sulla on ilmeisesti vaikeuksia tekstin lukemisessa tai sitten tarkoituksella haet koko ajan kiistaa tai riidan aihetta.
Sanamuoto on täydelleen se, mikä oli puhujan viesti Kajaanissa. Ja kuuntelupuoli on kyllä kunnossa.
Keskuspuolueen puheenjohtaja Sipilä ei varmasti vaivautunut tekemään kotiläksyjään, kun tuli Kajaaniin haastamaan KePupropagantaa.
Montako tuhatta nuorta esimerkiksi Kajaanissa ja lähiympäristössä on syrjäytynyt.
Lainaus Keskustan kuntavaaliohjelmasta:
"Tavoitteena suvaitsevaiset, rasismista vapaat kunnat
Keskustalle kunta on ihmisten yhteisö, joka perustuu asukkaiden yhdenvertaisuuteen ja huolenpitoon heidän perusoikeuksistaan. Keskusta ei hyväksy ihmisten epäasiallista kohtelua heidän ihonvärinsä, syntyperänsä, vammaisuutensa, sukupuolisen suuntautumisensa tai muun vastaavan tekijän perusteella. Keskusta pitää kunnan asukkaiden erilaisuutta rikkautena, arvostaa erilaisia mielipiteitä ja kokemuksia ja haluaa ottaa ne yhteiseen hyötykäyttöön paremman kunnan rakentamiseksi.
Keskustan kanta rasismiin on jyrkkä ja selkeä: sitä ei saa hyväksyä missään muodossa. Keskustan mielestä kunnilla, niissä toimivilla järjestöillä ja muilla yhteisöillä mutta myös yksittäisillä kuntalaisilla on suuri vastuu rasismin ja muun epäasiallisen kohtelun kitkemisessä.
Maahanmuuttajat pitää nähdä kunnissa voimavarana. Heitä on kohdeltava hyvin ja kohdattava ihmisinä, ei kustannuseränä. Kuntien on omilla toimillaan edistettävä sitä, että maahanmuuttajien kotoutuminen tapahtuu nykyistä tehokkaammin. Näin heistä tulee entistä nopeammin suomalaisen yhteiskunnan jäseniä, jotka hoitavat itse asiansa sekä kantavat vastuuta myös lähiyhteisöistään ja osallistuvat yhteiskunnan rakentamiseen. Samalla he pystyvät kokemuksillaan, omalla kulttuuritaustallaan ja osaamisellaan myös rikastuttamaan ja hyödyttämään kotikuntiaan. Siksi Keskusta haluaa, että maahanmuuttajia kuullaan heitä koskevista asioissa ja heitä kannustetaan kunnalliseen ja muuhun vaikuttamiseen.
kotouttamisessa panostetaan erityisesti maahanmuuttajien lähtötasoa vastaavaan suomen- tai ruotsinkielen opetukseen, suomalaisen kulttuurin ja yhteiskunnan tuntemukseen sekä heitä koskeviin oikeuksien ja velvollisuuksien sisäistämiseen.
kunnat perustavat yhteistyössä valtion viranomaisten kanssa maahanmuuttajia ja heidän kanssaan työskenteleviä varten yhteisen julkisen palvelun neuvontapuhelimen sekä kehittävät www-sivustojaan ja muita tiedotuskanaviaan maahanmuuttajia paremmin palveleviksi.
maahanmuuttajien parissa työskentelevän henkilöstön osaamisesta ja tarpeellisesta lisäkoulutuksesta huolehditaan.
kotouttamisohjelma tehdään osana kunnan laajempaa palvelusuunnittelua.
kansalaisjärjestöjä, jo kotoutuneita maahanmuuttajia ja muita vapaaehtoisia hyödynnetään nykyistä enemmän kotouttamisessa, etenkin maahanmuuttajien perehdyttämisessä suomalaisen arjen asioihin.
kunnat tiedottavat asukkailleen pakolaisten ja muiden maahanmuuttajien tilanteesta sekä edistävät yhdessä järjestöjen kanssa kuntalaisten ja maahanmuuttajien kohtaamisia ja muuta yhteistoimintaa.
kunnat edistävät maahanmuuttajien työllistymistä sekä kuntiin että yksityiselle sektorille.
pakolaispolitiikan rinnalla edistetään kuntien työvoimatarpeisiin perustuvaa aktiivista maahanmuuttopolitiikkaa.
työperäisten maahanmuuttajien rekrytoinnissa kunnat toimivat eettisesti ja moraalisesti kestävällä tavalla etenkin kehittyvien ja kehitysmaiden osalta.
pakolaisten vastaanottaminen säilytetään kunnille vapaaehtoisena ja kunnille maksettavia korvauksia korotetaan todellisia kustannuksia vastaaviksi".
http://www.keskusta.fi/loader.aspx?id=584794cd-3894-4a74-85ac-2024febcf288
Eipä lasketa leikkiä, Kanki Kaikkonen on käräjillä ja kertoi kaiken tulleen "puun takaa"! Kyllä olisi kepulla aukkohakkuun paikka, niin vähempi tulisi asioita sieltä puun takaa!
Meillä on aika hankala paikka Lieksassa kun ne on asfaltin alla, eli nyt käydään oikeutta noista ylihinnoitelluista sopupeleistä firmoja vastaan ja lieksalla on myös saatavia mutta kuinka tiiviisti ne kadut on tehty, Juuri äsken kävin kaupungilla ja sillalla ainakin kuorittiin asfalttia ,jospa sieltä paljastuisi tuo kuvio miten kaikki on tapahtunut MK
Keskustapuolueen suojelurahan jälkiä siellä paikkaillaan.
Paljonkos tämä asvalttivirma maksoikaan KePulle suojelurahaa välikäden kautta. Oliko 50 000 euroa. Eli kolme miljoonaa markkaa.
Telkkarista tuli muuten pätkä illalla Nuorisosäätiön käräjistä. Kukas se siellä selittelikään. No KePun Kaikkonen.
Miten kummassa se tuo Keskustapuolue on noissa kuvioissa aina mukana.
Tittu ja mulle liitti.
Aina ootte KePua haukkumassa millon mistäkin lötöksestä. Loppu mainostaminen ja meen pohjanmaan sivuille.Tiellä ei tittuilla.
Lapsellista ja tyypillistä on aivan selvää että vihje oli selvä. synnyinseutuani kohtaan pohjanmaa.
Oikei rattoissaa kun ei löydetä sanoja niin ruvetaan haukkumaan
Sinä taidat vetää herneen nenään joka asiasta mitä Pohjanmaa sulle kuuluu sehän
on miinalaivan nimi .
Koita vaan polokasta miinaan niin ontuen kävelet routa vuan.
Kyllä moni tervejärkinen tietää ja haistaa kun poikaaset lähtee räpiköimään siipiänsä kohtaani Mk
Ite oot polkaissut puolue miinaan etkä voi siitä luopua turha on raamattua siteerata
kun puhutaan politiikkaa se on kaukana siitä väitä mitä väität
Jotkut puhuu jopa narsismista yksilö tasolla jos ei kestä kritiikkiä avoimella foorumilla
minne itse mättää ajatuksiaan alvariinsa .
Kukahan osaisi sanoa, kun Mk tuonne Pohjanmaalle johdatti aiheen, niin miksiköhän siellä kaikkien Pohjalaisten vaimot on niin samannäköisiä. Suu pyöreänä muikistelee traktrorin takapenkillä.
Kukas tietäs syy-yhteyden tähän.
Nikelle epätietoinen reissaa
Tämä johtuu siitä, että vaimot tilattiin samassa erässä tukusta.
Vaimot puhallettiin täyteen 90-luvun alussa ja ne ovat jo alkaneet haurastua käytössä. Jos siis ihmettelet, että miksi siellä naiset katsovat sinua huulet pyöreänä, niin voit lopettaa ihmettelyn. Ne ovat tehneet sitä jo pakkauksesta asti.
En vaikene koska haluatte olla noin rasisteja ja jopa poikaasia noine vitseinenne.
Olen sitten tullut tänne koska täällä ollaan nauravaisia ja vieraanvaraisia(antavaisia) MK
Kuis se tuo nyt korpisen kalahti noinkin vahvasti.
Vaan osaiskohan joku kertoa Pohjanmaan lukioiden opetussuunnitelman niiden kolmen vuoden osalta, kun nuoret opinahjoa takovat.
Lieneeköhän sellanen, että kaksi vuotta opiskellaan Suomen kaupunkeja ja kolmantena opetellaan muuttamaan valittuun kaupunkiin.
Shit hehee
Hehee Muovimuijat
Tukusta voi vihne.
Äsken jo kirjoitin mutta jälleen ei läpi
On aivan selvää jotta kun Raamatussa jo todetaan tulkaa yhdeksi lihaksi. eli silloin ollaan myös yhtä ja kyllä sitä muokkaudutaan jopa saman kaltaiseksi,
Olisi hyvä myös oppia täälläkin tekemään yhdessä asioita ja olla yhteistä perhettä.
Liian paljon on siten sitä kateelisuutta ja kaunaisuutta ja yksin olemista joten on turhaa läheteä tuolle tielle joka ei johda mitenkään hyvään vaan on asenteellisuutta ja parjaamista mutta jokainen terveellä itsetunnolla varustettu ihminen tuntee nämä puolijauhooset jotka lassuttavät sellaista joilla ei herran huonetta rakenneta ja perustavat asiansa vetelälle suolle tuolla meiningillä