Aroniamarjan kypsyys

ekavuosi

Mistä tietää, milloin marja-aronian marjat ovat kypsiä poimittaviksi? Ostamassani omakotitalossa on aronia-aita ja se on täynnä marjoja, jotka tällä hetkellä ovat jo ihan tummia.

8

10868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aroniat ovat yleensä valmíita, kun ne ovat täysin tummuneet. Tähän aikaan vuodesta pitäisi olla jo aika valmista kamaa.

      • Omapeto

        Kiitos tiedosta


    • Ruiskattara

      Kypsät aronianmarjat tuntuvat kevyesti sormin painatessa ihan pikkaisen pehmeiltä.

    • Aromarjaana

      Voiko aita-aronian marjoja syödä? Marja-aronia lienee erikseen.

      • 10+5

        Eiköhän se oo sama kasvi toinen vaan on leikattu aidaski. Myös koristearonian marjoja saa syödä.


    • puuhamies....

      No nyt olisi kysymyksiä ja varmaan toisillekin palstoille mutta aloitetaan pensaista. Meidän perhe hankki ok.talon kesäksi ja kaikenlaista siinäkin kasvaa vaikka ei mikään hehtaaripiha.

      1. 5 kpl. kolme musta- ja kaksi punaviinimarjapensasta. Ok. niille löysin hyvän ohjeen mehujen tekemiseen ilman mehumaijaa ja vaimokin ja poika tykännyt mehusta. Kannattaako näitä jotenkin leikata ja ehkä lannoittaa ennen ensi kasvukautta.

      2. Aroniapensasta piha aitana toisella puolella ja todella paljon suuria ja tummia marjoja olikin. En osannut niille tehdä mitään joten jätin. Kuulin kyllä että kuulemma niistäkin voi jotain tehdä. Ja miten niiden oksien leikkaaminen?.

      3. yksi karviais (punertavia) pensas. Söimme ne semmoisenaan mutta voiko jotain muutakin tehdä. Myös pensaan hoitotieoja kaipaan.

      4. Koska muutimme kesken hellettä kesäksi niin raparperi ja muutama ruohosipuliplanttu meni kuivaksi niin ehkä ensikesänä voin hyödyntää nekin.
      Ne taitaa olla monivuotisia.

      5. Ulkovaraston vieressä pari pientä laudoin kehystettyä kasvimaata. Hieman rikkaruohoa ja persiljan lisäksi 6 kpl maskikkapensasta. Kasvoi kyllä ja maistoin mutta linnut otti loput. Ajattelin kaapia puhtaaksi ja uutta multaa. Mikä olísi helpphoitoista. Perunaa,porkanaa etc. ehkä jotain muuta mitä en nyt keksi.

      Tämä nyt ehkä kuuluisi toiselle palstalle mutta kun meillä vaan kolme pientä hyötypuuta.

      6. Luumupuu. Kasvoi vaikka kuiva kesä ilman kastelemista hyvin ja sain 2 litraa todella hyvää luumumehua. Kannattaako jotain puulle tehdä ennen kesää?. Meinaan oksat täynnä sammalta vaikka talo ja ehkä pensaskin vain 12 vuotta vanho´ja.

      7. Kirsikkapuu. Kukki hyvin ennen kuin ostimme talon toukokuussa mutta kai kuiva kesä vaikutti ettei satoa. Toisaalta en kyllä tiedä mitä kirsikoilla voi tehdä.

      8. Omenapuu. Sama juttu ei satoa. Rivarissa´oli myös omenapuu josta saimme hyvin omenoita. Semmoisenaan tai piirakkaan laitettuna. Ehkä sitten ensi vuonna.

      Kukista mitä meillä paljon kysynkin sitten muualta kun edellinen asukas ollut todellinen viherpeukalo.

      Sorry ehkä tyhmät kysymykset 47 vuotiaalta mieheltä joka koko ikänsä asunut urbaanisti mutta haluaisi nyt innokkaasti hyödyntää pihan antimia ja kylmäkellaria.

    • Anonyymi

      Mustamarja aroniasta tietoa löysin kuopion yliopiston tutkimuksesta !Hyvää mehua maijalla ja pullon pohjalle hyvää konjakkia ruokalusikallinen niin vie kuivakan maun pois parempaa kuin mustaviinimarja mehu ja todella vitamiinipitoista myös 'mustikkakiisseli'tulee hyvä sokeria tietysti vaatii ja pirtelöihin olen käyttänyt muiden marjojen ja hedelmien kanssa!

      • Anonyymi

        Aronia on hyvää banaanin kanssa sekoitettuna ja siihen hiukan maustamatonta jugurttia.

        Pitääpä kokeilla joku vuosi tuota mehuohjettakin, jonka joku tuossa ylempänä antoi.

        Mihinkähän aikaan vuodesta aroniapensas on paras leikata alas? Muutamia leikkasin tänä keväänä, olikohan huhtikuussa, ja ne pensastuivat aika kivasti. Entä, jos leikkaisin marjojen poiminnan jälkeen syksyllä? Nopeuttaisiko se ensi vuoden kasvua?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7089
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2500
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      101
      1942
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1059
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe