hiusten lähtö

kalju u

En tiennyt mihin osastolle kirjoittaa.. mutta kyse on imetyksestä johtuva hiusten lähtö ja masentaahan se.. eli hiuksia lähtee ihan tolkuttomasti ja päänahka jo paistaa osittain :( tiedän tämän olevan usean ongelma eikä tämä nyt maailman loppu ole, mutta tosi ikävää kun muutenkin ohut tukka. kertokaa kuinka yleistä on ettei tukka kasva takaisin? Olen kuullut ettei näin välttämättä käy vaan tukka jää ohueksi, varsinkin kuulemma yli 30 vuotiailla, pitääkö paikkansa? Kokemuksia?

2

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyssykkä

      Hei!

      Tuntuu tutulta, eli kyllä minullakin lähti ihan tukkoina hiuksia imetyksen aikana.

      Kävin varmuuden vuoksi kilpirauhaskokeissa, kun lääkäri kehotti. Arvo oli ihan ok. Muistelen, että kun lopettelin imetystä, oli tammikuun loppu. Hiuksia lähti vielä toukokuussakin ihan kiitettävästi. Mutta hiljalleen se siitä loppui.

      Voithan pyytää lähetteen sinne kilpirauhaskokeeseen, jos ajattelet, että se on liian voimallista tuo hiustenlähtö nyt. Mutta kyllä niitä lähtee ihan urakalla, enkä usko, että se olisi vain vähän vanhempien äitien ongelma. Olin 40-vuotias, kun sain lapseni, eli aivan "loppumetreillä", joten kaljuksihan minun sitten olisi sen teorian perusteella melkein pitänyt jäädä. Nykyään on edelleen ihan vahva kuontalo, kuten ennen raskautta.

      Ohi se menee, mutta voithan varuiksi käydä lääkärillä, niin rauhoitut.

      Tsemppiä!

    • hapsuhupsuhius

      Mulla on kans ohut tukka ja vaaleakin vielä niin, että päänahka tosissaan paistaa. Olen myös yli 30 vuotias. Hiuksia lähti imetyskuukaudet 3 - 5 ihan tupottain, siis ihan käsittämättömät määrät. Nyt, kun synnytyksestä on 9 kuukautta, otsalla näkyy uutta hiusta. Se on sellaista pari senttiä pitkää ja näyttää ihan hassulta ... Ihan kuin olisin leikannut erittäin epäonnisen otsatukan :D Se on vissiin lähteny heti kasvaan, kun on edellinen hius tippunu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe