lopettakaa metsästys, käyttäkää kiikaria

live and let live

Mikä tarve on ampua ne harvatkin linnut jotka tänne pohjoiseen lentää? Ettekö vois vaikka mennä radalle ampumaan, tai sitten hirvimetsälle? Linnut kun on niin kauniita luonnon elävöittäjiä.

4

1886

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaeger

      Käyppä stadilaisilta kyselemässä, miten kauniita nuo valkoposkihanhet ovat ja miten kauniisti ne "elävöittävät" esim. uimarantoja...??? Siirtykää pois palstalta, eikö bongareille ole omaa aihepiiriä????

    • Koskikara

      onnellinen ettemme kottaraisia,peipposia ja räkättirastaita metsästä.Tuolla etelämmässä kun yrittävät tehdä kaikkensa hävittääkseen ne sukupuuttoon.

    • Metsästäjä

      Eiköhän kaikki metsästäjät käy harjoittamassa taitojaan radalla, ja taitaa noin puolet kuulua hirviporukoihinkin. Metsästysharrastuksesta ampuminen on vain yksi pieni osatekijä, asiaan perehtymättömien suureksi ihmetykseksi. Itselläni tuli viime jahtikaudella kolmisenkymmentä metsäpäivää ja ammuin 7 riistalaukausta. Saaliina 2 supikoiraa, 1 teeri, 2 sorsaa, rusakko ja 1 pummi eli ohilaukaus. Hanhijahdissa syksyisin näen asian hieman eri tavalla kuin sinä, noista harvoista pohjoiseen lentävistä linnuista. Hanhia lentää ja ruokailee alueen yli noin 100 - 1000 päiväs, ja niistä "kaadetaan" noin 5-15 vuodessa. Joten ei metsästys mikään uhka lintukannoille ole. Ja me olemme ainakin pärjänneet bongareiden kanssa, heidän torninsakin kun on seuramme metsästysalueella ja ovat usein hanhijahdin aikaan tornissaan ja ohikulkumatkalla olemme vaihtaneet muutaman sanan. Ei ole ainakaan vielä syntynyt vihamielisyyttä harrastusten kesken.

    • MM72

      Miten monta joutsenta tippuu aseen laukaukseen muuttomatkalla täänne Suomeen turvaan, jossa ne saavat pesiä ihan rauhassa ja niitä ihaillaan myös metsästäjän silmin ja annetaan ehdottomasti olla rauhassa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      24
      2443
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      87
      1617
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      135
      1013
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      143
      763
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      723
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      702
    7. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      80
      681
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      677
    9. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      100
      637
    10. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      628
    11. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      43
      612
    12. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      571
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      569
    14. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      141
      562
    15. Valtuuston kokous

      Kyl tuo Anita Ruokani on ihan pihalla,käy aika hitaalla.
      Kemijärvi
      43
      543
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      540
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      518
    18. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      29
      516
    19. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      514
    20. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      510
    Aihe