Katsoiko kukaan eilen kakkoselta Silminnäkijä: Ykköstyypin vangit? Itseltäni kyseinen ohjelma jäi välistä ja nyt keljuttaa... Onko tietoa pystyykö sitä tilaamaan jostain?
Ykköstyypin vangit
yksi
2484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Katselin dokumentin "ykköstyypin vangit" ja minun mielestäni siinä annettiin vähän liian synkeä kuva koko sairaudesta! Tiedän mistä puhun, koska olen itse sairastanut disbetestä jo yli 20 vuotta! Ei se elämä kuitenkaan pelkän sairauden ympärillä voi pyöriä, vaikkakin suurin osa päätöksistä täytyy tehdä sitä ajatellen!! Dokumentista jäi mielikuva ett kun sairauteensa asennoituu kuin viholliseen, sitä se onkin! Itse olen nimittänyt diabetestäni "uskolliseks poikaystäväks" joka ei koskaan jätä..! Paljon olen sen vuoksi itkenyt, kironnut ja heittäytynyt välinpitämättömäksi. Mutt voih...ei se oo poistunut!? Uskollista lajia..? Sitäpaitsi...moni muu sairaus on paljon pahempi hoidettava.
Itse katsoin myös ohjelman (on tullut muuten ensimmäisen kerran jo aikoja sitten) ja siinä annettiin aika synkkä kuva diabeteksesta. Ohjelma oli kyllä silti mielenkiintoinen, vähän erilainen kuin yleensä ja yleensä kaikki diabetesta koskevat ohjelmat ovat enemmän 2.tyyppistä kuin ykkösestä.