Sepramin hidas lopetus ja oireet?

Olen syönyt Sepramia 40 mg reilun vuoden ja nyt on tullut aika lopetella.

Noin 5 viikkoa sitten pudotin annoksen 30 mg:hen, jolla jatkan edelleen. Noin viikko annoksen pienentämisestä olo muuttui muutamaksi päiväksi epämääräisen levottomaksi, mutta tasaantui sitten.

Nyt viiden viikon kuluttua annoksen pienentämisestä olen muuttunut merkillisen tunneherkäksi: itkuisuutta, loukkaantumista olemattomista asioista jne. Lisäksi olen jatkuvasti ärtynyt ja väsynyt. Mielelläni jäisin vain sänkyyn makoilemaan.

Onko muilla vastaavia kokemuksia? Onko tällaiset oireet tyypillisiä lopettamisen tässä vaiheessa ja mitä on odotettavissa kun annosta kohta pienennetään entisestään?
2191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mulla oli aikanaan sepram 20 mg annoksella ja lopetus oireet olivat nopeasti voimistuva masennus, ahdistus, paniikkikohtaukset ja sekavuus.

muita oierita päänsärky, huimaus, vapina, pahoinvointi, unettomuus

Myös itsetuhoinen ajattelu lähti nopeasti voimistuun.

Mulla oireet oli pahoja sillä en malttanu noudattaa lääkärin ohjetta tiputtaa annostusta hitaasti vaan lopetin seinään (joka juurikin se mitä ei missään nimessä suositella)

Pahimmat lopetusoireet tulee sitten kun kroppa ei enää saa yhtään lisää sitä spramia vaan se lääkeaine pitoisuus alkaa kokonaan poistuun verestä ja mulla se tapahtui älyttömän nopeasti tuon seinään lopetuksen takia.

mutta se mitä sepramista ja muistakin sitalopraami vaikutteisista masennuslääkkeistä tiedän (esim. cipralex ja escitalopram) on se että lopetus vaiheessa masennus ja ahdistus oireet voimistuu jopa hyvinkin paljon. potilas voi pelästyä siinä vaiheessa että masennus oireet tuleeki takaisin että liian aikaisin lääkityksen lopetus sittenkin.. jne. mutta se kuuluu siihen pudotus vaiheeseen ja pitäisi siitä 2-3 viikossa lopetuksen jälkeen ihan tasaantua.

Mulle kävi niin että joku 2 viikkoa oireet oli tosi pahoja ja sitten asteittain alkoi helpottaan. mutta tuollainen lääkityksen lopetus aina lääkärin seurannassa koska riski on kuitenkin olemassa että lopetusoireet liian voimakkaat ja lääkitys pitää hetkeksi nostaa takas ja aloittaa pudotus vieläkin hitaanpaa.

Äänestä
  • Varaudu kokonaiseen vuoteen. Todellinen lääk.vierotus kokonaan elimistöstä voi olla lähempänä n. 1 vuosi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Markku kirjoitti:

Olen syönyt Sepramia 40 mg reilun vuoden ja nyt on tullut aika lopetella.

Noin 5 viikkoa sitten pudotin annoksen 30 mg:hen, jolla jatkan edelleen. Noin viikko annoksen pienentämisestä olo muuttui muutamaksi päiväksi epämääräisen levottomaksi, mutta tasaantui sitten.

Nyt viiden viikon kuluttua annoksen pienentämisestä olen muuttunut merkillisen tunneherkäksi: itkuisuutta, loukkaantumista olemattomista asioista jne. Lisäksi olen jatkuvasti ärtynyt ja väsynyt. Mielelläni jäisin vain sänkyyn makoilemaan.

Onko muilla vastaavia kokemuksia? Onko tällaiset oireet tyypillisiä lopettamisen tässä vaiheessa ja mitä on odotettavissa kun annosta kohta pienennetään entisestään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu