Synnytyskokemuksia/tuntemuksia rvk 30 tietämiltä :)

mam89kids3

Kolmatta lasta täällä odotellaan, ja erittäin kipeistä supistuksista ja nivuskivuista kärsitään jonkin verran toisinaan pistelee ikävästi alavatsan sivuille...
Ennakoiko tämä kaikki nyt että vauva päättää syntyä aikasessa paljonkin vaiko onko se vaan niin että kun jo kolmas raskaus menossa, niin herkemmin saan sitten enempi supistuksia. neuvolalääkärissä kävin n. viikko sitten ja oli paikat vielä kiinni, paitsi ulkoinen kohdunsuu. mitenkään ei oikein reagoitu huoleeni supistuksista. kun on aikaisemmatkin raskaudet menneet LA asti. joten onko kokemusta jollain samanlaisista tuntemuksista? ja onko raskaus mennyt LA asti vai onko syntynyt keskosena?

6

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • odottelerauhassa

      Supisteli KIPEESTI melkein 3kk ennen synnytystä. Supisti, kiristi, pisteli vaikka minne ja koski selkään. Joka päivä ja koko aika. Paikat pysyi kiinni (vaikka toinen lapsi kyseessä), eikä kohdunsuulla tai missään tapahtunut mitään! No, lapsonen syntyi sitten rv 41 vesien menolla, ja sillon niitä supistuksia saatiin sitten odotella vuorokausi. Eli mistään ei voi päätellä mitään, eikä mikään lupaa mitään (:

    • emilia^^92

      itselläni supisteli kipeesti paria kuukautta ennen laskettua aikaa, ja tuntui että mitenkään päin ei ole hyvä olla. kohdun kaulassa ei tapahtunut mitään muuta kuin pieni muutos rv36 ja lopulta terve poika vauva syntyi 26.8.2012 rv 39-5:)

    • Hmm.

      Omalta kohalta supistuksia tuli rv 34 asti, mutta ne oli vain sellaisia kovettumia vatsalla eli ei kipeitä... Rv 32 asti ravasin polilla lapsen sydämmen rytmihäiriön takia (takycardia) myoman (lihas kasvain). No kuitenkin, muistan että viikko ennen synnytystä (17.08.2012) tuli kipeitä supistuksia parin päivän ajan, sitten vain hävisivät. Sen jälkeen alkoivat todella kivuliaat nivuskivut, että kävely oli yhtä tuskaa. :( aattelin vaan kokoaika että tätäkö se nyt on 3viikkoa... Noh viikon ajan kitkuttelin ja taisin mie ajaa vielä yksinkin tampereelle (130km) polikäynnile 3pv ennen synnytystä... Noh, lapsivedet meni sitten (25.08.2012) aamusta ja onneksi mieskin oli kotona kun edellis viikonloppuna olivatte peliporukan kanssa matkalla. Terve poika syntyi sitten 25.08 rv 38 6 ja pienet traumat jäi synnytyksestä. :/

    • Juulia 33+

      Mulla nyt rv33 ja jouduin sairaslomalle äitiysloman alkuun saakka rv30 tietämillä. Minulla oli ja on ajoittain edelleen kivuliaita supistuksia, ja kohdunkaula oli pehmentynyt ja lyhentynyt. Supistuksia tulee pääasiassa levossa, mutta kyllä lepo on selvästi vähentänyt niitä. Ohjeeksi sain lääkäriltä välttää kaikkea raskasta tekemistä ja nostelua yms. Vähän voin liikkua, mutta jos kipeitä supistuksia tulee, niin lepoon. Minulla kun ne näyttävät vaikuttavan kohdunkaulan tilanteeseen. Tärkeintä olisi kuulemma nyt ensin päästä tuonne rv34 puolelle.

      Sinuna kokeilisin levon vaikutusta supistuksiin ja jos ne jatkuvat, pyytäisin tarkistuttamaan kohdunkaulan tilanteen muutaman viikon sisällä. Jos siellä ei muutoksia ole, eivätkä supparit pahene, olisin sinun asemassasi aika huoletta.

      Ja minulla siis toinen tulossa, ekassa ei ollut kivuliaita suppareita ennen laskettua aikaa ollenkaan, lapsi syntyi 40 6 ja kivuliaita suppareita oli vain yhtenä päivänä vajaa viikko ennen synnytystä. Nyt jo viikolta 27 alkaen, tulehduksia ei ole. Saa nähdä, meneekö täysaikaiseksi.

      Toivottavasti kaikki menee sinullakin hyvin!

      • ap

        itselläni on aivan sama missä asennossa sitä on, vaikka makaisin koko päivän tekemättä mitään (muuta kun käydä vessassa) niin siitä huolimatta niitä on.

        No meidän neuvolan mielestä kun on jo kolmas lapsi kyseessä niin muutenkin riittää 5vk välein neuvola käynnit :O
        mutta neuvolaan päätin että soitan viimeistään huomenna ja pyydän ylimääräisen lääkärikäynnin, niin ei tarvitse turhia sitten ainakaan stressailla.

        mutta kiva toisaalta kuulla etten ole ainoa jolla niitä on ja on vaavit pysyneet masuissakin :) kyllä haluan pitää masussa mahdollisimman pitkään :) tosin en välttämättä välitä yliaikaiseksi asti pitää :D


      • Juulia 33+
        ap kirjoitti:

        itselläni on aivan sama missä asennossa sitä on, vaikka makaisin koko päivän tekemättä mitään (muuta kun käydä vessassa) niin siitä huolimatta niitä on.

        No meidän neuvolan mielestä kun on jo kolmas lapsi kyseessä niin muutenkin riittää 5vk välein neuvola käynnit :O
        mutta neuvolaan päätin että soitan viimeistään huomenna ja pyydän ylimääräisen lääkärikäynnin, niin ei tarvitse turhia sitten ainakaan stressailla.

        mutta kiva toisaalta kuulla etten ole ainoa jolla niitä on ja on vaavit pysyneet masuissakin :) kyllä haluan pitää masussa mahdollisimman pitkään :) tosin en välttämättä välitä yliaikaiseksi asti pitää :D

        Piti vielä sanomani, ettei muullakaan neuvolassa oikein kuunneltu, kun on jo toinen. Olin vaan itse niin huolissani, et varasin sit yksityiselle gynelle ajan. Hän on erikoistunut synnytyksiin ja oli tosiaan sitä mieltä, et kun jotain on jo tapahtunut, on parempi ottaa rauhassa.

        Eli jos huolettaa, pyydä ihmeessä se ylimääräinen aika:-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      219
      17106
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12174
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5960
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4842
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4746
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3937
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3565
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 248
      1382
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe