outo tiliveloitus

Voiko kortilla osto kirjautua tililtä vasta 3 viikkoa myöhemmin...
Minä huomasin noin 8 euron veloituksen lentoaseman terminaali 2, mutta olin siellä varmuudella vain 3 viikkoa sitten...
Onhan outoa, onko kokemuksia
2321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jeps, täällä sama juttu.

Latasin bussikorttiini työmatkalipun elokuun viimeisenä päivänä ja maksoin sen Visa elektronilla. Kortin hinta, 39,50€, oli viety tililtäni vasta eilen 25.9. Kun soitin Nordeaan selvittääkseni mistä moinen johtuu, ei Nordean työntekijä tietenkään osannut selittää asia muuten kuin että vika on paikassa jossa korttini latasin ja että välttyäkseni ikäviltä yllätyksiltä (esim ettei tililläni olekaan sitä määrää kuin omien laskujeni mukaan pitäisi olla) velvollisuuteni on pitää itse kirjaa koko ajan tilitapahtumistani ja siitä kuinka ja milloin mikäkin kortilla maksamani maksu suoritetaan. Hän oli muutenkin sekä töykeän että tietämättömän tuntuinen.

Juttelin asiasta myös erään R-kioskin työntekijän kanssa ja tämä kertoi että ainakin Nordealla on ollut sekä syyskuun alussa ja nyt lopussa ongelmia maksutapahtumiensa kanssa josta Nordean työntekijöitä oli informoitu vasta viitisen päivää sitten.

Ongelma on siis ollut pankin. KYseessä on selkeä moka pankin taholta vaikka vastuu siitä yritettiin vyöryttää elektronin maksupäätteen haltijalle sekä asiakkaalle eli minulle.

Käytännössähän tässä on käynyt niin että Nordea on myöntänyt minulle korotonta luottoa (Visa elektron EI siis ole luotollinen kortti) kuukauden ajaksi. Kauhea moka pankin kannalta :D. Olisihan siinä voinut käydä niinkin että maksuni olis voinut olla vaikka 500 euroa ja jos olisin sattunut lopettamaan tilini siinä uskossa että katevaraus olis tehty niinkuin normaalistikin ja laskuni olisi hoidettu, olisin tienannut pankin mokan takia 500€.

Nyt odottelen suurella mielenkiinnolla vaatiiko Nordea minulta korkoa kuukauden ajalta :D :D :D

Äänestä

On se ihan mahdollista.

Itselle tapahtui viime vuonna, että tiliveloitus tapahtui reilun 3 kk:n päästä.

Tosin tapaus oli sellainen, että olin työmatkalla Moskovassa, ja hotellilasku näkyi luottokortilla vasta tuon ajan kuluessa.

No, venäjällä ei mikään oikein toimi ;-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ezezeze kirjoitti:

Voiko kortilla osto kirjautua tililtä vasta 3 viikkoa myöhemmin...
Minä huomasin noin 8 euron veloituksen lentoaseman terminaali 2, mutta olin siellä varmuudella vain 3 viikkoa sitten...
Onhan outoa, onko kokemuksia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu