"Europäättäjien laskutavalla yksi plus yksi voi olla paljon enemmän kuin kaksi. Jos yhteen lasketaan EVM plus EKP, voi summa olla jopa rajaton. Yhdessä näillä on keinot avata kriisimaille vaikka rajaton rahapiikki – ilman yhdenkään sopimuksen avaamista. Tämän on Suomenkin eduskunta hyväksynyt. "
Jykällä piikki auki!
Ja rajaton!
855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"kierrättämään
Kertaalleen tukirahoitukseen sidottu 500 miljardia euroa saa aikaan sen, mitä tuolla summalla on saatavissa aikaan – 500 miljardia on 500 miljardia eikä yhtään enempää.
∇ Mainos, artikkeli jatkuu alempana ∇∇ Artikkeli jatkuu ∇
Mutta samankokoisen summan paneminen likoon useita kertoja toistamalla saa aikaan saman kuin saman summan kertominen yhtä monta kertaa.
EVM voi kerralla ostaa korkeintaan 500 miljardin euron velkakirjat, mutta toistamalla toimi vaikka neljä kertaa on näiden ostojen yhteisvaikutus sama kuin EVM olisi pannut peliin 2 000 miljardia euroa.
Kerrannaisvaikutuksen aikaan saamiseksi riittää, että EVM voi välillä vapauttaa rahoitusvaraansa aiemmin ostamiaan velkakirjoja myymällä. Varsinkin, jos se voi tyhjentää salkkunsa markkinoiden ulkopuoliseen loppusijoituspaikkaan.
Rahoitustukea vastaanottaville osapuolille lienee yksi lysti, toteuttaako EVM tukitoimiaan alun perin 2 000 miljardin euron rahoitusvaralla vai kasvaako EVM:n efektiivinen ostovoima pienempää rahoitusvaraa kierrättämällä.
EVM:n rahoittajillekin rahoitustehon kasvattaminen kierrättämisen avulla on periaatteessa yhden tekevää. EVM:n rahoitusriski ei siitä muutu.
Sen sijaan kierrätyksen avulla kertautuva riski kertyy sinne kuin velkakirjatkin, todennäköisimmin EKP:n taseeseen. Jos näin käy, lopulta riskin kantavat joka tapauksessa samat eurovaltiot.
Mutta jos velkakirjapotti kierrätyksen avulla kasvaa, niin kasvavat myös viuluja lopulta maksavien eurovaltioiden, kuten Suomen, riskit.
"
"Jos EKP haluaisi tarjota OMT-tukeaan vaikka Espanjan valtiolle, sen voisi olla käytännössä kohtalaisen vaikea toteuttaa tarkoittamaansa tukea. Pankkien tukeminen olisi helpompaa, mutta tuen päätyminen edelleen valtiolle olisi epävarmaa.
Kriisin mittaan ulkomaista pääomaa on kaikonnut Espanjasta ja muista kriisimaista karkuun, ja samaan tahtiin kriisivaltioiden velkakirjoja on siirtynyt ulkomaisten sijoittajien hallusta kotimaisten pankkien salkkuihin.
Espanjan pankit ovat hakeneet EKP:n erikoispitkää keskuspankkirahoitusta enemmän kuin minkään muun euromaan pankit. Samaan aikaan espanjalaispankkien hallussa olevien Espanjan kuningaskunnan velkakirjojen määrä on kasvanut jyrkästi.
Espanjan valtion velkakirjojen ostaminen espanjalaispankeilta ei kuitenkaan ehkä helpottaisi valtion rahoitusasemaa, sillä kyseiset velkakirjat ovat suurimmaksi osaksi EKP:n keskuspankkirahoituksen vakuutena.
Jos EKP ostaisi omassa "panttikellarissa" pitämiään velkakirjoja, lyhentäisivät myyjäpankit velkaansa EKP:lle sen sijaan, että ne ostaisivat samalla rahalla lisää valtion velkakirjoja niin kuin olisi EKP:n tavoitteena.
Jos taas EKP ostaisi Espanjan valtion velkakirjoja näitä yhä hallussaan pitäviltä ulkomaisilta pankeilta tai muilta sijoittajilta, nämä todennäköisesti vetäisivät näin saamansa varat ulkomaille turvaan eivätkä sijoittaisi niitä valtion uusiin velkakirjoihin
"
Kuinka monta vuotta ja kuinka monta tukipakettia Jyrki? Vai eikö Eu-pojat ole sitä sinulle vielä kertoneet. Suomalaisia lypsetään vuosi toisensa perään.
Tyhjäksi!
Olisihan se hyvä suomalaisten tietää kuinka paljon vastuuta Jyrki kokoomus-jengeineen on valmis suomalaisten piikkiin ottamaan. Kuinka monta vuotta menee ennen kuin kokoomuksen lääkkeillä sairaus paranee?
Espanjan kita. Kohta italian..
.
Jygä lupasi maksaa kaikki EU-kuprut omasta pussistaan
Eiku ei luvannutkaan mitään
.
ja?