Laitetaanko lednauhan himmennys ensiö- vai toisiopuolelle?
Ostetaanko monta sataa euroa maksava himmennin, millä ensiöpuolen 230V jänninet alennetaan vai kympin himmennin 12V toisiopuolelle?
Kestääkö mikä tahansa muuntaja ensiöjännitteen säätämistä? Rikkinäisiä himmentimiä ainakin joutuu kokoajan vaihtelemaan.
Eräässä sähköfirmas ei olla kuultukaan mitään toisiopuolen himmennyksestä ja ukot ei halua edes kuulla moisesta led valojen säädöstä?
Sähköalan ammattilaiset kommentoikaa!
(pienjännite tarvii luvat mutta pienoisjännite ei...)
Led-nauhan himmennys
14
3396
Vastaukset
- Nipsa
Hakkuriperiaatteella toimivan LED-teholähteen (muuttaja) kanssa ei voi käyttää mitään himmentimiä 230 VAC ensiössä.
Myöskään toisiossa niitä ei voi käyttää, jos teholähde syöttää ledejä vakiovirralla. Himmennys on tällöin oltava itse virtalähteessä.
Vakiojännitteellä, esim. 12 VDC, syötettäviä ledejä voi periaatteessa himmentää toisiopuolella säätämällä tätä jännitettä, mutta se ei toimi kovin hyvin sekään (riippuu ledien kytkennästä).
Eli toimivin ratkaisu on hankkia sellainen led-systeemi, missä säätö on toteutettu itse muuttajassa (teholähde). - sähkö harjoittelija
Ei ole vielä tiedossa millaisen teholähteen muuttajan asiakas on ostanut. Näkeekö sen kytkentäkaaviosta jos on painettu laitteen pintaan?
Ihmetyttää kun firmas aina laitetaan himmennin 230VAC ensiöpuolelle. Onhan nois himmentimis merkintöjä millaiselle muuntajalle sopii käytettäväksi mutta hinnat aika kovia.
Autokäytös jos käytetään 12VDC led-nauhaa tiputetaan jännite sarjaan kytketyllä etuvastuksella ettei ylitä 12 V, eli kun auto käy saa ledinauha 12V ja auto sammuksissa saa 10V ja hyvin toimii.
Linkkejä:
http://www.nadenex.fi/online/contents/fi/d177.html
http://www.led-valot.fi/led-himmennin-12v24v-24w48w-110v-p-1436.html
http://www.valotorni.fi/himmenninlednauhoille-p-1949.html- Nipsa
Vielä noista 230 VAC himmentimistä: alunperin ne olivat hehkulampuille tarkoitettuja vaihekulmasäätimä (TRIAC), eli ne päästävät vain säädettävän osan sinimuotoisen vaihtojännitteen jaksosta läpi. Huippujännite on kuitenkin aina alle 90 asteen säädössä sama kuin rakana tulevan 230 VAC:n eli n. 320 V. AC/DC muuttaja yleensä tasasuuntaa tämän ja saa siis ihan saman jänitteen kuin ilman säätöä. Paitsi, että rippelivirta tasasuuntauksessa voi ylittää reippaasti sinimuotoisen jolloin puolijohteet ja elkot voivat sen jälkeen olla entisiä.
En ole seurannut viimeaikoina onko markkinoilla johonkin muuhun periaatteseen kuin vaihekulmasäätöön perustuvia 230 VAC himmentimiä, mutta jos tällaisia on keksitty niin nekään tuskin toimivat tasasuuntauskuorman kanssa.
- Nipsa
Noita toisiopuolen PWM-säätimiä voit hyvin kokeilla minkä tahansa jännitettä antavan (12 VDC) muuntajan/muuttajan kanssa, mutta ei vakiovirtaa antavien kanssa.
- sähkö harjoittelija
Kiitos pajon Nipsa ja muutkin vois kommentoida....
- lettii
mää tilasin nauhaa ja himentimet samassa läjässä ja toimii ja olipas muuten edullisia verkkokaupassa verrattuna k-rautaan pedeled.net oli joku uus kauppa
Kyllä vaan....kyseinen pedeled oli kiinni monta kuukautta. Nyt on näköjään taas auki.
Hinnat on välissä tuplaantuneet- letti2
joo oli hinnat noussu mutta siltikin halvempi ku muut ainakin mitä selailin nuita kauppoja
No kyllä ne mun mielestä nyt on kalliita, jos samat kamat sai ennen puoleen hintaan
Mikä nyt sitten on kallis ja mikä halpa.
Jos maahantuoja ostaa heikoista osista valmistettua valonauhaa hintaan 5e rulla, ja myy täällä hintaan 50€/rulla ja toinen maahantuoja ostaa huipputason ominaisuuksilla varustettua nauhaa hintaan 30€/rulla, ja myy täällä hintaan 75e/rulla, niin kumpi nyt sitten on kallis?- sähkö opiskelija
joo kiinasta ne kaikki tulee mutta se himmennys...
- Ledeistä valoa
Led nauhat ovat 12VDC jännitteellä toimivia. Eli nauhoja ei ohjata vakiovirralla
vaan jännitteellä. Nauhan jännitettä siis lasketaa kun himmennetään.
Suurin osa nykyisistä 230VAC/12VDC jännitteen alentimista/tasasuuntaajista
on elektronisia. Yleinen ominaisuus on se että ensiöpuolen jännitteen alentaminen
ei vaikuta toisiopuoleen. Lasketaan jännitettä miten tahansa koska lähtökohtaisesti
sisäänmeno säätimissä sallii 110V-240V AC tai DC sisääntulon.
(HUOM tätä ei välttämättä edes ilmoiteta tyyppikilvessä lukee vaan 230VAC)
Kun mennään sepksien alapuolelle eli lasketaan ensiön jännitettä niin toisio menee
mihin lie tilaan voi himmentyä tai hajota muuten vaan.
Jos jännitteen pudotus/tasasuuntaus on toteutettu simppelillä muuntaja/reguloimaton DC virtalähde niin ensiöpuolen säätimellä saa säädettyä
toisiota kohtuullisesti riippuen säätimestä.
Eli jyskivää tasasähköä antava muuntajalla tehty virtalähde ennen LED nauhaa
ja säädin ensiöpuolelle.
Helpommalla selviää kun ostaa valmiit kalikat niin ei tarvi mennä sähkötekniikan perusteita selvittelemään jos ledinauhan perusrakenne ja toiminta on hukassa.
Nauha yleisesti sisältää kolme LED:iä sarjassa ja etuvastuksen niille sama siis toistuu koko nauhan matkalla. - sähkö harjoittelija
Kyllä kyllä. Jännitettä ohjataan ja oli hyvä kun edellinen (Ledeistä valoa) otti sen puheeksi.
Noh. Itse on päässyt paikalle asentamaan ja oikein sähkötekniikan nero oli mennyt asentamaan kahta ledi-nauhaa. Vähintään 4 tuntia oli mennyt kun soitin ja en aio ottaa hänen kanssaan asiaa enää käsittelyyn. Ihmeellisiä jästipäitä vanhemmat sähkärit. - LEDasiantuntija
LED nauhaa voi himmentää helposti 230V puoleta painonapilla. Normaali jousipalautteinen painonappi käy kalustesarjoihin joten voi olla ns samassa nipussa muiden kytkimien kanssa tai sitä varten voi käyttää vaikka Johdoton- kalustesarjan johdotonta painonappia joka on helppo asentaa jälkikäteenkin.
http://www.led-valot.fi/led_muuntaja_12v__75w_himmennettava_painonappi_1-10v_
Tällä virtalähteellä voi käyttää 75W tehoon asti nauhaa ja painonappi kytketään suoraan virtalähteeseen.
Nauha himmenee myös erittäin tasaisesti - LEDsiantuntija
Noita painonappisäädettäviä LED-konverttereita on useilla valmistajilla, monella myös edullisempia. Suositeltavin laite ledien virransyöttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33811756IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597966Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933083Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982258Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562219Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81656- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin551103Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60793