Elikkä.. tuli tässä mieleen että ikävöikö fretti enenmmän kotia vai ihmistä? Olen huomannu että jos olen ollut paripäivää poissa ja vanhempani ovat hoitaneet sitä niin frettini on ihan erilainen käytökseltään.. Pussailee kauheest ja ääntelee kun tulen kottin. Mutta sama pätee jos käydää vanhalla kämpällä missä asuin ennen.. Siellä se on todella innostunut vanhasta paikasta kun on sukkalaatikot jne.. Mietin että tottuukohan fretti jossai vaiheessa tään uuteen kottin? Vai ikävöikö se vanhaa.. hmm..
Fretillä ikävä?
5
195
Vastaukset
- Tsessa
Hmm.. meillä ainakaan fretit ei mun mielestä paikkoja ikävöi. Enemmänkin se on aina ollut innostusta uutta/vanhaa paikkaa kohtaan, kun sinne pääsee tutustumaan ja haistelemaan. Yleensä eripaikoissa on eri hajut ja kolot, joten fretti uteliaani eläimenä innostuu niistä.
Ikävä noilla kyllä tuppaa olemaan, jos olen reissussa ja äitini/siskoni hoitaa niitä. Viikko on iha maksimi minkä voin olla poissa ilman huonoa omaatuntoa, sillä pojilla on lopulta jo nii ikävä, että ne lakkaa syömästä... :( Sitten kun tulen kotiin niin ruoka maistuu ja pusuista ei tule loppua :))
Tämä on vain minun mielipide asiaan, mutta toki kaikki fretit eivät käyttäydy samalla tavalla. - wardance
Meillä aina innostutaan, kun mennään esim. mökille. Paikka on tuttu ja siellä on tuttuja hajuja ja siellä on hauska rellestää. En kuitenkaan usko frettien kaipaavan sinne. Tärkeämpi on se oma "lauma" ja kotiintulo. Töistäkin kun tulee, ni yleensä aina on vähintään joku innoissaan hyppimässä vastaan. :)
- fretin omistaja
Tuo on oire frendfeaverista. Se on tauti joka saa fretin tekemään noin. Suosittelen viemään pikimmiten lääkärille, koska tauti on pahimmillaan tappava. Ja kokemuksesta voin sanoa, että se tappaa sit yhtäkkiä vaan.
- xd
haha kannattais sunki käydä siel piikillä:)
- totuudenkertoja
Fretti on sen verran pieni eläin pienillä avoilla, ettei se tunne ikävää. Kivahan se on inhimillistää lemmikki ja ajatella että sillä on varmaan minua ikävä. Oikeasti näin ei kuitenkaan ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens603081Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1332746- 1892677
EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1972317Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1251760Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille
Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast4581189- 85979
Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti
Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll185925- 44839
Kievarin pöydät
Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul15802