Kumisaappaat, matalavartiset, edullisesti, mistä?

Kaupat koluttu

Olen haeskellut miesten edullisia matalavartisia kumisaappaita 44-45 kokoluokasta oikein tosissani. Malliltaan sellainen suunnilleen Hai-saappaan näköinen normaali matalavartinen saapas, käyttöpaikkana piha, venekäynnit ja puutarhahommat ym.

Aidot Nokian Hait valmistetaan nykyään Tsekeissä ja ne maksavat melkein kaupassa kuin kaupassa saman apteekin hinnan, 55 euroa. Tuollaisia en viitsi ottaa pihan moskahommiin varottavaksi rikkoutumista vastaan.
Mieluummin kahdet kolmet halvahkot kumpparit samaan hintaan, niin heittää sitä mukaa pois kuin turpeita potkiessa ja lapioidessa särkyy.

Noita miesten halpasaappaita hintaluokassa 10..20 € oli vielä muutama vuosi sitten vaikka kenellä tarjolla. Nyt niitä ei löydy enää mistään.
Citymarket mainosti viikonloppuna myyvänsä saappaita hintaan 9.90 €, mutta paikan päälle mentynä koot loppuivatkin 42 numeroon.

Täällä Tokmanni mainostaa verkkokaupassa saappaitansa 12,95 € hintaan.
https://www.toknet.fi/kumisaappaat-puolivarsi-35-tummansininen/6438114144763/dp?ref=productlisting-leftpanel-after-categories

Jalkineiden koot vaihtelevat niin, että verkkokaupasta en tykkää tällaisia ostaa. Vaimo jo toi yhdet Honkkarista kuukausi sitten, mutta ne olivat armottoman pienet vaikka olivat kokoa 45. Ne oli palautettava kauppaan, kun ei mennyt jalka sisään.

Noita Tokmannin saappaita ei ole puhelintiedon perusteella ainoassakaan kaupassa Pääkaupunkiseudulla, että pääsisi käymään kokeilemaan jalkaan. Kuulemma Mäntsälän Robin Hoodissa niitä on ollut, mutta sielläkään ei nyt sitten enää ole.

Menee jo vähän vitsin puolelle koko saappaiden etsiskely. Mutta jos jollakin on tietoa kumpapreista, niin kertokaa ihmeessä

1

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilaus toiminut Ok

      Tuolta Tokmannin verkkokaupasta uskaltaa kyllä tilata saappaat ja mitä tahansa muutakin kamaa. Tavaran voi tilata tulemaan omaan postiinsa, jolloin joutuu maksamaan postimaksut.

      Toinen vaihtoehto on tilata tavara tulemaan lähimpään omaan Tarjoustalon, Robin Hoodin tai Tokmannin myymälään, jolloin mitään rahtimaksuja ei mene. Nettikaupasta tilatut tavarat voi noutaa kaupan Info-pisteestä.

      Lapsille ollaan tilattu monet kurahousut ja muut tarvikkeet tuolta. Normaalit etämyyntikaupan 14 vrk palautusoikeus on aina, tuli tavara mitä reittiä tahansa.

      Laita vaan vaikka se yksikin saapaspari tilaukseen tuonne, jos et mistään muualta kumppareita löydä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6498
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      361
      6062
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2973
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2424
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2095
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1228
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    Aihe