Kielen ymmärtäminen

laolaohu

Nurkkiin ajautui vanha läppäri, jossa on Vista Business. Pelittää muuten hyvin, mutta jotkut asennus- sun muut ikkunat eivät ymmärrä kiinalaisia merkkejä ja niiden teksti näyttää lähinnä Aku Ankasta tutulta kiroilulta.

XP:ssä homma hoituu helposti kieliasetusten kautta tikkaamalla kielen muuntotaulukko, mutta tässä Vistassa en löydä edes sitä "lisäasetukset"-välilehteä, jonka takana XP:ssä nuo muuntotaulukot ovat.

Siis näytön kielen ymmärtämisessä ei ole mitään ongelmaa, vaan noissa joissain ikkunoissa ja varsinkin asentaminen on ihan muistin ja sormituntuman avulla tapahtuvaa lottoa.

Imuroin Vistalizerin ja kiinan MUI:n. LIP:tä ei kiinasta näyttänyt olevan. Pitääkö nämä asentaa, että kone alkaa ymmärtämään, vai löytyykö jostain se salainen ruutu, johon tikin pannessa koko homma ratkeaa?

Käytössä siis ongelmia ei ole, selain ymmärtää kiinan, Google pinyin toimii jne, mutta pienet asiat ne on, jotka v...

1

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valitut

      Mikä v... .?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      148
      4714
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3915
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2589
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      226
      2022
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      1868
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1187
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      825
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      21
      757
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe