Tässä taas yksi surullinen tarina
http://ransualli.vuodatus.net/blog/2763835
"edullinen" pentutehtailijan kissa saattaa tulla hyvinkin kalliiksi, puhumattakaan siitä että ostamalla tällaisen pennun tuette tällaista toimintaa.
Älkää ostako rekisteröimätöntä "rotukissaa"
7
304
Vastaukset
- ???
Kuinka niin taas? Tuohan on jo vanha juttu.
- tuula..
kirjoitin tuonne, että yhtä kalliiksi saattaa rekistöröitykkin tulla
- ei ole totta
Eihän se millään tullut yhtä kalliiksi, koska kerroit että kasvattaja joutui maksamaan takaisin kissan hinnan ja eläinlääkärikulut. Edellä mainitussa tapauksessa kaikki jäi ostajien kontolle. Niinhän sen olisi pitänyt mennä tässäkin tapauksessa, vaan ei mennyt.
- 5433333333
ei ole totta kirjoitti:
Eihän se millään tullut yhtä kalliiksi, koska kerroit että kasvattaja joutui maksamaan takaisin kissan hinnan ja eläinlääkärikulut. Edellä mainitussa tapauksessa kaikki jäi ostajien kontolle. Niinhän sen olisi pitänyt mennä tässäkin tapauksessa, vaan ei mennyt.
siinä tapauksessa juu maksettiin, mutta tuossakin tapauksessa jos olisi ollut kauppakirja ei-rekatulla kissalla oltaisiin vältytty noiltakin harmeilta. jos oikeus olisi katsonut ettei tuon tietämäni tapaus olisi ollut tarpeeksi todistettu, olisi tullut yhtä suuri, jos ei suurempi lasku.
kauppakirja pitää aina olla, ostetaan sitten mitä tahansa. - ei auta aina
5433333333 kirjoitti:
siinä tapauksessa juu maksettiin, mutta tuossakin tapauksessa jos olisi ollut kauppakirja ei-rekatulla kissalla oltaisiin vältytty noiltakin harmeilta. jos oikeus olisi katsonut ettei tuon tietämäni tapaus olisi ollut tarpeeksi todistettu, olisi tullut yhtä suuri, jos ei suurempi lasku.
kauppakirja pitää aina olla, ostetaan sitten mitä tahansa.Se on totta, että kauppakirja pitää olla, mutta se ei olisi auttanut mitään noissa blogin tapauksissa. Syystä, ettei oikeus todennut toteen näytetyksi sitä, että pennut olivat sairaita OSTOHETKELLÄ.
Sitä kun ei edes se kauppakirja pysty todentamaan - ikävä kyllä. Ei edes se kelvannut todisteeksi, että myyjän omia kissoja jouduttiin lopettamaan samojen sairauksien vuoksi, joista pennuilla oli eläinlääkärin tutkimustulokset. Sairauksista jotka ei tule ihan vaan ilmasta lentelemällä, vaan tarvitsee suoran kontaktin sairaan tai sairautta kantavan kissan kanssa. Ei vaikkei ostajien kotona ole ollut kissoja ennen pentujen myyntiä, eli mitään mahdollisuutta sairauksiakaan saada. Myyjähän ei antanut lääkärintodistuksia terveystarkastuksista ja kirjoitti itse rokotuskortteihin pennun nimen myyntihetkellä - se ei hänen kirjoittamanaan ole virallinen todistus.
Oikeus on sellaista meillä Suomessa, eikä tapaukset ole rinnastettavia keskenään. Päättäjät kun on eri, vaikka saman kaupungin käräjäoikeudessa istuttaisiin.
Minulle tuli mieleen tuosta blogiin tekemästäsi kirjoituksesta, eräs tapaus. Hyvin voisi olla juuri tämä mainitsemasi, mutta sitä ei ratkottu oikeudessa vaan kissaliitossa ja kuluttaja-asiamiehen toimesta. Oikeuteen saakka nämä hyvin harvoin menee kissojen kohdalla, varsinkaan yhden kantajan ja vastaajan tapaukset.
- mainecoon
TAAS ei ehkä ollut oikea sana. Tämän viestin olen lukenut jo aiemmin (norjalaisen metsäkissan...)
Muttta ei kannata ostaa kissaa ilman papereita. Niitä myydään paljon ja ostataankin varmaan. Samalla tuetaan tehtaita.- 19+12 *
Maatiaisia harvemmin saa ostettua rekisteripapereiden kera saatika sitten muita kotikissoja. Tämä johtuu ihan siitä, että niitä ei huolita roturekisteriin. Sirutettua ym ne saa, se riittää minulle. Ei kaikki kotikissana myytävät pennut todellakaan liity MILLÄÄN tavalla pentutehtailuun. Saa sitä järkeä käyttää pentua osteassa, oli se sitten kissa koira tai fretti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san1292185- 581275
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621167Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661127Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731049Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?1871038Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu122988- 94979
Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58975Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153972