Älkää ostako rekisteröimätöntä "rotukissaa"

mimmu76

Tässä taas yksi surullinen tarina
http://ransualli.vuodatus.net/blog/2763835
"edullinen" pentutehtailijan kissa saattaa tulla hyvinkin kalliiksi, puhumattakaan siitä että ostamalla tällaisen pennun tuette tällaista toimintaa.

7

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Kuinka niin taas? Tuohan on jo vanha juttu.

    • tuula..

      kirjoitin tuonne, että yhtä kalliiksi saattaa rekistöröitykkin tulla

      • ei ole totta

        Eihän se millään tullut yhtä kalliiksi, koska kerroit että kasvattaja joutui maksamaan takaisin kissan hinnan ja eläinlääkärikulut. Edellä mainitussa tapauksessa kaikki jäi ostajien kontolle. Niinhän sen olisi pitänyt mennä tässäkin tapauksessa, vaan ei mennyt.


      • 5433333333
        ei ole totta kirjoitti:

        Eihän se millään tullut yhtä kalliiksi, koska kerroit että kasvattaja joutui maksamaan takaisin kissan hinnan ja eläinlääkärikulut. Edellä mainitussa tapauksessa kaikki jäi ostajien kontolle. Niinhän sen olisi pitänyt mennä tässäkin tapauksessa, vaan ei mennyt.

        siinä tapauksessa juu maksettiin, mutta tuossakin tapauksessa jos olisi ollut kauppakirja ei-rekatulla kissalla oltaisiin vältytty noiltakin harmeilta. jos oikeus olisi katsonut ettei tuon tietämäni tapaus olisi ollut tarpeeksi todistettu, olisi tullut yhtä suuri, jos ei suurempi lasku.

        kauppakirja pitää aina olla, ostetaan sitten mitä tahansa.


      • ei auta aina
        5433333333 kirjoitti:

        siinä tapauksessa juu maksettiin, mutta tuossakin tapauksessa jos olisi ollut kauppakirja ei-rekatulla kissalla oltaisiin vältytty noiltakin harmeilta. jos oikeus olisi katsonut ettei tuon tietämäni tapaus olisi ollut tarpeeksi todistettu, olisi tullut yhtä suuri, jos ei suurempi lasku.

        kauppakirja pitää aina olla, ostetaan sitten mitä tahansa.

        Se on totta, että kauppakirja pitää olla, mutta se ei olisi auttanut mitään noissa blogin tapauksissa. Syystä, ettei oikeus todennut toteen näytetyksi sitä, että pennut olivat sairaita OSTOHETKELLÄ.

        Sitä kun ei edes se kauppakirja pysty todentamaan - ikävä kyllä. Ei edes se kelvannut todisteeksi, että myyjän omia kissoja jouduttiin lopettamaan samojen sairauksien vuoksi, joista pennuilla oli eläinlääkärin tutkimustulokset. Sairauksista jotka ei tule ihan vaan ilmasta lentelemällä, vaan tarvitsee suoran kontaktin sairaan tai sairautta kantavan kissan kanssa. Ei vaikkei ostajien kotona ole ollut kissoja ennen pentujen myyntiä, eli mitään mahdollisuutta sairauksiakaan saada. Myyjähän ei antanut lääkärintodistuksia terveystarkastuksista ja kirjoitti itse rokotuskortteihin pennun nimen myyntihetkellä - se ei hänen kirjoittamanaan ole virallinen todistus.

        Oikeus on sellaista meillä Suomessa, eikä tapaukset ole rinnastettavia keskenään. Päättäjät kun on eri, vaikka saman kaupungin käräjäoikeudessa istuttaisiin.

        Minulle tuli mieleen tuosta blogiin tekemästäsi kirjoituksesta, eräs tapaus. Hyvin voisi olla juuri tämä mainitsemasi, mutta sitä ei ratkottu oikeudessa vaan kissaliitossa ja kuluttaja-asiamiehen toimesta. Oikeuteen saakka nämä hyvin harvoin menee kissojen kohdalla, varsinkaan yhden kantajan ja vastaajan tapaukset.


    • mainecoon

      TAAS ei ehkä ollut oikea sana. Tämän viestin olen lukenut jo aiemmin (norjalaisen metsäkissan...)

      Muttta ei kannata ostaa kissaa ilman papereita. Niitä myydään paljon ja ostataankin varmaan. Samalla tuetaan tehtaita.

      • 19+12 *

        Maatiaisia harvemmin saa ostettua rekisteripapereiden kera saatika sitten muita kotikissoja. Tämä johtuu ihan siitä, että niitä ei huolita roturekisteriin. Sirutettua ym ne saa, se riittää minulle. Ei kaikki kotikissana myytävät pennut todellakaan liity MILLÄÄN tavalla pentutehtailuun. Saa sitä järkeä käyttää pentua osteassa, oli se sitten kissa koira tai fretti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3794
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3189
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2395
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2159
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      22
      2000
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      28
      1656
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      41
      1631
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1520
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      502
      1473
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1424
    Aihe