Olemme sopeutuneet hyvin paikalliseen ilmastoon

capt.cöpenick

Runsas viikko sitten ohitimme syyspäiväntasaus rajapyykin. Nyt päivän valo on pimeän aikaa pitempi, ja ollaan vasta lokakuun kynnyksellä.

Monien ihmisten masentuneisuus lisääntyy kun enää ei voi paljon ulkona vapaa-aikaansa viettää. Itsellenikin loppu vuosi on henkisesti ahdistavinta aikaa.

Tiedetään tiedetään, pitää liikkua ja harrastaa kuntoilua. Se on ja yks päättymätön suo. Siinäkin voi mennä 'yli'.
Oli luovuttava vuosikausia kestävästä jalkatreenistä, kun liikaväsymys alkoi saamaan elämisen liian rankaksi.
Napandereista on luovuttava päivän aikana ja 'yömyssäkästäkin' ei sii vaiheessa ehi nauttimaan kun uni jo tempaisee toiseen todellisuuteen.

6

84

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parantunut elintaso on helpottanut sopeutumista erityisesti syksy-talvi aikaan. Hehän lentävät aurinkoon katkaisemaan pitkää "kaamoskautta".
      Tyyliin; morjens sanovat rikkaat toisilleen ja jatkavat, joko olet tehnyt etelänmatkasi.

    • Masentuneisuuteen en ole taipuvainen ollut koskaan. Aina on löytynyt syksylläkin ilonaiheita, nyt tällä hetkellä ilahduttaa uudet pihavalot hämäräkytkennällään.
      Romanttinen takorautalyhty kiinnitettynä varaston tiiliseinään joka asukkaalla, luo yhtenäisen ilmeen. Kävelin katsomassa kauempaa, hauskalta näytti neljän suuren tammen jakaessa sisäänkäyntireitit,..kattoikkunoiden kupujen loistaessa pimeässä.

      En ole suunnitellut etelänmatkaa, passikin pitää uusia varmuudeksi, mutta pärjään hyvin, joskin otan kirkasvalolampun esille joskus marras-joulukuussa:)

      Mukavaa palstallaoloa kuitenkin!

    • Ihmisiä, joilla ei ole lainkaan ahdistus- tai masenteluoireita, pidän todellisina 'sunnuntaiihmisinä'. Sanon tämän siksi, että erivahvuinen masentelu on Suomessakin ihan kansantaloudellinen ongelma.

      Tänään kuulin Yle Puhe radiokanavalta ohjelman, jossa sanottiin että jokainen päivä 5.lle alle 30v. ihmisille kirjoitetaan sairaseläkepaperit.

      • vähempikin

        hehkutus tuolle riittäis, ei kovin sunnuntai ihmisen elämältä vaikuta tuon kertomat jutut. Minä ainakin masentuisin jos pitäis lapsena avioon mennä ja monta miestä haudata. Mutta ne romanttiset kattoikkuna kuvut tietysti korvaa kaiken.


    • Nätä sattuu.

      Luinko todella väärin,päivänvalo on pimeän aikaa pitempi.
      Olen luullut eettä se on päinvastoin
      hihiii......

    • Joo, tietysti tarkoitin, että syyspäiväntasauksen jälkeen pimeän aika jää enemmän ja enemmän p i d e m m ä k s i kuin valoisa aika.

      Muuten netistä löytyy tämäkin tieto. Pohjoisnavalle kaamosaika tulee jo 24.9 eli nyt jo n. viikonajan aurinko ei ole noussut horisontin yläpuolelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      46
      892
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      763
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      488
      761
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      672
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      576
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      543
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      164
      503
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe