päästöt pielessä, apua kaivataan

Neuvoa vailla, mistä tämä voisi johtua, katalysaattori vai joku muu ongelma kenties? Kärry Avensis 98, muuten ilman huomautuksia katsastus mutta päästöt:

tyhjäkäynti : CO % 0,64 kierroksilla CO % 0,74
CO2 14,4 CO2 14,6
HC ppm 215 HC ppm 64
O2 1,02 O2 0,53


lambda 1,00

olis asiantuntevalle neuvojalle käyttöä, ei huvittas vanhaan kärryyn ruveta kalliita osia hankkimaan tai pitäs ainakin varmasti tietää, että johtuu just tietystä osasta. Eli millä konstilla arvot kohdalleen??
2714968
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Olisikohan nyt kuitenkin syytä mennä korjaamolle? Mahdoton noiden pelkkien arvojen perusteella mitään sanoa, kun syy voi olla monessa kohtaa.. esim. lambda-anturi, katalysaattori jne. jne...

Äänestä

Tämän korjaamiseksi ei ole muuta keinoa kuin uusia katalysaattori ja lambda-anturi. Onhan se kallis remontti.

Äänestä

lähikaupan ilmoitustaululle "annetaan hyvään kotiin". Muuten saat korjata hamaan tappiin saakka. Raatojen kierrätys vaan yleistyy.

Äänestä

katti näyttäs olevan pois pelistä, joko kaput tai sitten kylmä. Käy koittamassa venttiilin nousua pienellä vaihteella 10-20 km ja sen jälkeen korjaamolle päästömittaukseen

Äänestä
  • Jäätävää kuraa taas lentää.

    Vika voi olla lambdassa, jolloin moottori ei tiedä kuinka paljon ylijäämähappea on pakoputkistossa, jonka takia kone käy liian rikkaalla.

    Vaihda myös tulpat ja ilmansuodatin, varmistat näin että palaminen olisi mahdollisimman täydellistä. Voihan vika olla myös tulppajohdoissa, jotka lyövät läpi.

    Tulpat, ilmansuodatin lambda on todennäköisimmät syyt.

    Äänestä

NO, toyta mies...Osta etanoli muunnos sarja maksaa noin 100 euroa.
ei tarvitse olla huolissaan päästöistä RE85 etanoli palaa puhtaasti..

Äänestä
  • Mites jos se vika onkin sit siinä tulpan johdossa tai sytytystulpassa?
    Eiköhän se etanoolikin tarvitse kipinän syttyäkseen ja todennäköisesti vielä oikeaan aikaan.

    Äänestä

  • Tiedän edustavani pientä vähemmistöä, mutta mieluummin teen autooni pienen korjauksen ja ajan ehjällä autolla kuin että näkisin vaivaa sen eteen, että pystyisin ajamaan rikkinäisellä.

    Äänestä

Tuossahan oli, että lambda 1,00 ts arvo tarkalleen oikea. Ei oikein jää muuta mahdollisuutta kuin katti sökö tai liian kylmä.

Äänestä
  • Lambda-arvo ei mittaa lambda-anturin kuntoa, vaan lähinnä se kertoo CO:n ja O2:en suhteesta.

    Äänestä

  • Skoppero kirjoitti:

    Lambda-arvo ei mittaa lambda-anturin kuntoa, vaan lähinnä se kertoo CO:n ja O2:en suhteesta.

    Tuskin anturi on viallinen, jos lambda-arvo on mitattu tarkalleen oikeaksi 1,00.

    Äänestä

  • Lambda on kunnossa kirjoitti:

    Tuskin anturi on viallinen, jos lambda-arvo on mitattu tarkalleen oikeaksi 1,00.

    Pakokaasuanalysaattorin antama lambda-arvo on laskennallinen eikä sillä ole mitään tekemistä itse lambda-anturin kanssa.

    Kunnossa oleva lambda-anturi antaa 0,2...0,8 voltin jännitteen vaihdellen kaasun käytön mukaan.

    Äänestä

Mee toyota korjaamolle, ne laittaa piuhat autoon ja sitten näytölle tulee tieto mikä on koneessa vialla, esim juuri lambda-tunnistin. Ei tarvi arvuutella. Käy muukin korjaamo missä tarvittava laitteisto.

Äänestä

Kallista vittuilua!! Ajatti rasvamonttuun!! VETÄKÖÖN VITUN PÄÄÄÄHÄN!! LYSMY!! PERSE!!!

Äänestä

Autostasi on pakosarja halki. Aivan pieni hiushalkeama riittää eikä sitä äänestä kuule. Koplaa sarjan suoja pois ja totea itse.

Äänestä

Uusi pyörijä virranjakajan kansi. Yleismittarilla mittaa sytytysjohdot. Vaihda kuluneet sytytystulpat uusiin, samoin ilmanputsari.

Olihan katalysaattori kuuma ja kierrokset korotetulla käyntinopeudella noin 2200 - 2400 ?

Tuo nyt on pikku homma saada kuntoon.

Äänestä

Ikävä kyllä mutta monesti nämä päästöisät ajokit kulkeutuvat myyntiin ja kun kukaan ei osta niin sitten paaliin.

Aina ei edes merkkikorjaamo kykene selvittämään syytä korkeisiin päästöihin vaikka mielellään yrittää. Heillä vaon on tapana, tiedon puutteessa lähteä liikkeelle osasta A joka vaihdetaan ja kun se ei auta niin sitten vaihdetaan osa B jne.

Ketjussakaan ei asiantuntemus pyri mitenkään nokkavasti esille vaan esitykset ovat lähinnä mu-tu heittoja. Esim tulppien vaihto ei auta mitään jos entiset ovat lämpöarvoltaan oikeat ja auto käynnistyy. Suodattimen vaihto ei auta mitään ellei se ole aivan tukossa. No, ei niiden vaihdosta haittaakaan ole mutta päästöongelma ei niillä ratkea.

Kun olet kulutellut aikaa ja rahaa asian kanssa tulee eteen päivä jolloin ehdotetaan koko moottorin ohjausjärjestelmän vaihtoa ja vaikka se ei auta niin sekin osa jätetään paikalleen ja sinä maksat.

Joo, pistä laittaen auto vaihtoon. Annat sen jollekkin kaupustelijalle riesaksi, se kyllä keksii keinon saada uusi leima ja auto kaupaksi ja sinä saat jonkin rakkineen hyvitykseksi.

Äänestä
  • Tai sit on olemassa se vaihtoehto et sen auton vie ihan oikealle autokorjaamolle.

    Äänestä

  • Avensiksen pakokaasut on pikku juttu saada kohdilleen, on se niin varmatoiminen peli.

    Ei puhettakaan, että pakokaasupäästöjen vuoksi auto pitää hyljätä.

    Toyotalla sitäpaitsi löytävät tarvittaessa nopeasti vian ja yhtään turhia osia ei vaihdeta.

    Heeh,,millioin avessa on mennyt "moottorin ohjausjärjestelmä"?

    Äänestä

mulla aves sama vika ja syy oli kampiakselin asentotunnistin anturi. tuo anturin hinta toyotalla n.150 eur.tarvikkeena sitä ei saa mutta lopuksi ostin sen romuttamolta 30 euroon. vanhakin anturi varmaan olis pelannu kun viitsinyt putsata sen.

Äänestä

Monta vuotta sitten "uunoni" joutu "lahtiin" päästöjen takia, olin jo hitsauttanut pohjaa ja korjauttanut takaiskunvaimentimen, kun päästöt eivät olleetkaan kohdallaan, lisäksi oli muutakin vikaa ja katsastus antoi käyttökiellon. Uunoni olisi pitänyt viedä vielä pariin korjaamoon. Löysin itse vian lopulta, mutta se oli jo myöhäistä Uunon näkökulmasta. Olin käynnistänyt autoa väkisin pakkasella, kun pihamme lämpöpistoke olikin pois päältä korjaamolle lähdettäessä, Auto tärisi aikansa mutta lähti lopulta ja moottorin tuen kumitiiviste oli lähtenyt käynnistäessä pois ja moottori sutsutti väärässä asennossa ja täristen ja vääriä arvoja. Se siitä sitten. Oppi ja ikä kaikki..

1Äänestä

Entäs kun uudessa Focus:ssa on päästö (ei kerrottu mikä arvo) liian korkea;kuka maksaa nyt ja jatkossa?

Äänestä
  • Ihan itse maksat? Miksi jonkun muun pitäisi se maksaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Ihan itse maksat? Miksi jonkun muun pitäisi se maksaa?

    Uusi Focus . Luonnollisesti takuuseen korjataan viat . Eikö jobbari edes tätä ymmärrä ?

    Äänestä

Asiakas maksaa. Onko muita vaihtoehtoja ?

Äänestä

Kärry Avensis on vähävikainen auto, ei ongelmia katsastuksissa.

Itselläni oli Kärry Corolla, vanhempi E12, meni aina läpi katsastuksessa.

Äänestä

Minulla avensis t25 2.0 wwti. Päästöissä ristiriitaa, pakoputkesta mitatut arvot kohdallaan
Häiriövalo syttyy. Syy päästöt, sai selityksen maahantuojalta, 300000 tietokone pitäisi päivittää. Moottori kuluu tiedostot ei pysy perässä.
Paljonko autollasi on kilometrejä??

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


reiska100 kirjoitti:

Neuvoa vailla, mistä tämä voisi johtua, katalysaattori vai joku muu ongelma kenties? Kärry Avensis 98, muuten ilman huomautuksia katsastus mutta päästöt:

tyhjäkäynti : CO % 0,64 kierroksilla CO % 0,74
CO2 14,4 CO2 14,6
HC ppm 215 HC ppm 64
O2 1,02 O2 0,53


lambda 1,00

olis asiantuntevalle neuvojalle käyttöä, ei huvittas vanhaan kärryyn ruveta kalliita osia hankkimaan tai pitäs ainakin varmasti tietää, että johtuu just tietystä osasta. Eli millä konstilla arvot kohdalleen??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu