verratkaapa netissä mitä daewoot maksaa esim saksassa uutena. aika paljon halvempii, oispa meilläki noin halpoja. heti hakisin uuden farkun kaikilla herkuilla :)
hinta
daewoo
2821
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tässä autojen sekä polttoaineiden korkeassa hinnassa syynä on tietenkin verotus. Noista linkeistä näkee millainen Daewoon hinta tulisi kaikkialla EU:n alueella olla (normaalin= järkevän verotuksen puitteissa).
Täällä meillä kaikki on kuitenkin toisin: tieverkko rapistuu hoidon puutteesta, poliisien vakansseja vähennetään, , ja vakuutustenkin hinnat nousee.
Mitä tehdä kun ilman autoakaan harvemmin asutulla aluella ei enää pärjää ja julkinen liikennekään ei vastaa kasvavia paineita? Luovutaan autosta ja liikutaan apostolin-/hevos- kyydillä? Muutetaan kaikki alueelle Hki-Tre-Tku?
Löydä tuosta sitten jotain positiivista... ;o)
Kun tilasin uuden Tacuman, katselin Saksan sivuja ja varusteluja&hintoja.
Periaatteessa 2-litraiselle automaatti Tacumani tarjouhinnalle ja Saksan vastaavalle ovh:lle ei jäänyt paljonkaan eroa, muistaakseni alle 2te.
Tosin Kaverini Mersumies kertoi, että Saksassa saa myös uusien autojen ovh:sta aika hyvät prosentit alas jopa Mersuista.
Ihan vinkiksi vaan, että kuulemma jotain Smarttia myydään täällä lähes samaan hintaan kuin Saksassa.