Muutosverokortti

riverking

Sain loppukeväästä tietää, että pääsen töihin erääseen paikkaan elokuun alussa. Arvioin silloin, että tienaan työstä syksyllä 10 000 euroa, joten laitoin sen tulorajaksi muutosverokorttiini. Veroprosentiksi tuli 9 %. Tuloni elo/syyskuun työstä on hieman päälle 6000 euroa. Viime tiistaina kävin verotoimistossa ja nostin loppuvuoden tulorajaksi 6000 euroa (koko vuosi 12000 euroa), jolloin veroprosenttini nousi 12,5 prosenttiin.

Perjantaina kuitenkin kävin vielä kerran tekemässä uuden muutosverokortin ja nostin tulorajan 8000 euroon (koko vuosi 14 000 euroa), jotta se ei varmasti ylittyisi työni aikana. Muutosverokortin veroprosentti on nyt 17 prosenttia.

Siis aluksi arvioin että tuloni uudessa työpaikassa jää 10000 euroon, mutta nyt tienattuani 6000 euroa, arvioin loppuvuoden tulot olevan 8000 euroa. Eli tulorajani tälle vuodelle oli 10000 euroa ja nyt se on 14000 euroa.

Miten 10000 euron tuloraja antaa veroprosentiksi 9 prosenttia ja "vain" 4000 euron lisäys tulorajaan, nostaa veroprosentin 17 prosenttin. Kuulostaa hurjalta nousulta.

Ennen nykyistä työtäni, olin saanut vain työttömyysrahaa tänä vuonna.

Jos tulorajani alittuu rajusti tänä vuonna, saanko rahaa veronpalautuksessa takaisin?

5

2649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei rikastu ei

      Tuota, kaikki maksamamme verot ovat oikeasti niitä ns ennakonpidätyksiä (ja verottajan ja sinun arvioita tuloistasi). Kun vuosi vaihtuu, verotoimiston tietokoneet raksuttavat ja laskevat tulosi. Näistä sitten katsotaan veroprosentti, verrataan maksamiisi rahoihin ja palautusta/mätkyjä tulee sitten seuraavassa joulukuussa.

      Kyllä valtio vie varmasti omansa, mutta myös yhtä varmasti liiat ennakonpidätykset palautetaan (pienen koron kera).

      Suomessa vero on ns progressiivista, eli mitä enempi tienaat, sitä rankemmin veroprosentti (tai siis ennakonpidätysprosenttikin) nousee. Verotoimiston sivuilla on jossain varmaan nuo veroprosentit esitelty.

    • Marginaalivero

      No oletpa ainakin puljannut korttien kanssa, en oikein ymmärrä mitä järkeä tuossa on...

      Lyhyesti niinkuin edellinenkin sanoi, ennakopidätys%:n (ja vero%:n) nousu johtuu suomen progressiivisesta verotuksesta. Lisäeurosta pitää maksaa aina enemmän. Tätä kutsutaan marginaaliveroksi, eli paljonko lisäeurosta maksetaan veroja. 17% on vielä vähän, esim. minulla noin 50 tonnin vuosituloilla maksaisin 4000 euron lisätulosta (jos siis alkuvuoden olisin maksanut 50 tonnin mukaan) veroa noin 45%.

    • Suuret kiitokset vastauksista.

    • hmmm..

      ""Miten 10000 euron tuloraja antaa veroprosentiksi 9 prosenttia ja "vain" 4000 euron lisäys tulorajaan, nostaa veroprosentin 17 prosenttin. Kuulostaa hurjalta nousulta. ""

      Itse maksan joka ylimmääräisestä tonnista 52% veroa joten asiasi ihan kunnossa. Perusprosentti muutenkin 42% ollut vuosia...

    • Anonyymi

      Jos kuitenkin ansaitset reilusti vähemmän kuin tulorajasi niin lasketaanko maksettava vero kuitenkin verokortissa näkyvän prosentin mukaan ? Esim tuloraja on 50000e ja teinaatkin 20000e.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1919
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1753
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1550
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1441
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe