Joihinkin liljoihin tulee varteen pikkusipuleita. Vaikka ne varisee maahan->itävät ei uutta kasvia juuri koskaan tule. Poimin nyt ja laitoin multaan. Jätänkö sisään talveksi?. Nouseeko uusia liljan sipuleita?
Liljan pikkusipulit varressa
6
485
Vastaukset
- itusilmu
No niistähän ne liljat lisääntyy , maahan vaan, pitää kyllä jokunen vuosi odotella että kasvavat isoiksi....ehkä 3-4 vuotta.
- en talvenyli saanut
Olen tumpannut niitä useampana vuotena kukkapenkkiin mutta ei niistä ole uusia taimija noussut.
- O-mukulakiurunkannus
Saattaa riippua siitäkin, mikä lilja on kyseessä. Itselläni onnistui vallan hyvin tehdä itusilmuista uusia liljoja. Laitoin loppukesästä puhtaaseen multaan tilavaan, matalahkoon purkkiin, jossa tietysti reikiä pohjassa. Matalan purkin otin siksi, että siinä liljalapset saivat osansa maan lämmöstä talvella lumen alla. Siinä vaiheessa osassa itusilmuja oli jo juuren alkuakin.
Purkit jätin kaikessa rauhassa kukkamaan reunaan talveksi, annoin perennojen varsien kaatua päälle suojaksi. Keväällä likimain jokaisesta itusilmusta kasvoi uusi liljanpoikanen. Saattaa olla, että pärjätäkseen tarvitsevat vähän apua ja hyvän kasvualustan. Eivät rassukat pikkuiset ehkä pärjää isojen kanssa kilpailussa vedestä, ravinteista ja valosta.
- jään odottelemaan
Keräsin osan noista multaan ruukkuun, Vielä ovat ulkona mutta siirrän ne kylmien tultua autotalliin. Kevät talvella ikkunalle ja odotan tuleeko mitään. Itävät ja juurta tekevät syksyllä mutta kuolevat talvella.
Jos nuo ei onnistu, pakkaan seuraavana syksynä daalioitten kanssa kellariin.- O-mukulakiurunkannus
Enpä tiedä, mitä liljoja sinulla on, mutta jos autotallisi pysyy plussan puolella talvellakin, epäilen hiukan noiden pärjäämistä. Kaikenlaisten tavallisten puutarhaliljojen kuuluu nukkua talviunta lumen alla. Jos ne ovat lämpimässä, saattaa käydä niin, että yrittävät epätoivoissaan kasvaa, mutta kuolevat valon puutteeseen. Uskoisin, että paras tapa talvettaa on luonnonoloissa, joskin ehkä suojattuna vaikka lehtikerroksella tai havuilla.
- kasvattaja
Tiikerinliljojen itusilmuista tulee taimia aivan mielettömästi, ne tippuu itsekseen maahan, ei tarvi tehdä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12814273Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va275908SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545445Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2954310HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394056"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873611Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23551Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan213512Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan592601Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.901356