Tarja halutaan takaisin Nightwishiin

PuuttuvaaPalaaneennn

7

2016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Top 1.
    • EI.

      Turunen osoitti oikean värinsä jo kertaalleen käyttäytymällä itsekkäästi ja ylimielisesti muuta porukkaa kohtaan. Luuli olevansa bandin sielu ja selkäranka, mitä hän ei todellisuudessa tietenkään ole/ollut. Sellainen ei toimi. Turusen aika Nightwishissa on ohi. Takaisin ei ole menoa. Ei oteta. Onneksi.

      • darcy

        Ennen kaikkea Turunen ei itse missään tapauksessa halua takaisin Nightwishiin. Jo tämän faktan takia puheet ja pyynnöt Nightwishiin palaamisesta ovat täysin turhia.

        Itse pidän Turusen kantaa täysin oikeana. Turunen Nightwishissa on menneen ajan juttu eikä Turuselle ole mitään syytä "kävellä" elämässään taaksepäin.

        darcy 1


    • Talonmiäs

      ei NW ole Tarjan arvoinen

    • Anonyymi

      EI Tarjaa takasin... NWn musa muuttui paljon jo ONCE-albumin myötä.. Nyt kun sitä jälkikäteen kuuntelee nykyisen Floorin ja ex-solisti Aneten jälkeen huomaa sen aukon, joka Turuselta rehellisesti sanottuna puutuu ja puuttui laulajana, vaikka upea, ammattitaitoinen hyvin koulutettu sopraanolaulajana onkin. Totuus on se, ettei Tarjan ääni ole riittävän vahva ja kova. Lisäksi hän ei ole musikaalisesti juuri rytmitajultaan oikeasti niin lahjakas luonnostaan, kuin nämä kaksi hänen jälkeensä tullutta solistia on ollut ja on. Tämän eron kyllä huomaa, jos on itse musiikillisesti vähänkään kartalla. Kyse ei ole siitä kuka parempi tai huonompi. Kaikki ovat loistavia vokalisteja, mutta niin erilaisia.
      Floor on kuitenkin äänialoiltaan laajin ja vahvin tulkitsemaan koko tuotantoa ajatellen, vaikkakin erityisesti juuri Aneten tekemät vaativat levyt haastavat häntäkin.
      Tarjan aika oli hyvä, mutta ilman tuota kipeää eroa ei myöskään NWn musiikki olisi voinut muuttua suuntaan johon se on muuttunut, eli yhä suuremmaksi, monimutkaisemmaksi ja kiehtovammaksi kuulijalle.
      Nämä asiat vaativat herkkyyttä, luontaista lahjaa musiikilliseen tulkintaan tunteella syvällisesti sekä sitä muuntautumiskykyä ja äänen voimaa sekä uhmakkuuta, joka Tarjalta uupuu.
      Edelleen korostan, että kaikki vokalistit ovat olleet aikansa kuningattarina, mutta Floorin jääminen pois tai vaihtuminen aiempiin solisteihin olisi NWn lopullinen turma aivan varmasti.

      • Anonyymi

        Rockissa vaaditaan luontaista improvisointikykyä, mikä puuttuu Tarjalta. Floor ja Marko ovat omassa sarjassaan muihin bändissä laulaneisiin verrattuna. Floorin tuloon asti Nightwish oli keskenkasvuinen, mutta nyt se on maailmanluokan elämys.:)


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6973
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4622
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      36
      4191
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      71
      3229
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1686
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1670
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1573
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1227
    Aihe