Jopa on tyyliä

Ihmetyttää tämän Jopa-sanan käyttäminen lehdistön kirjoituksissa. Puhalsi jopa 4,14 promillea. Sakkoja annetiin jopa 451 kpl. Onko toimittajien taso laskenut näin alas? Mielestäni jopa sanaa käytetään jopa liikaa. Sen käyttöä olisi jopa rajoitettava, jopa kohtuullista olisi muita ilmaisuja.
Pienet asiat joskus ärsyttävät jopa näin paljon perätikkin. En itse ole mikään verbaalivirtuoosi mutta uskosin parempaan pystyväni kuin Mullikan "toimittajat".
14292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jospa ehdotat jotain parempaa sanaa.

Äänestä
  • Autoilija puhalsi yllättävän huikeat 4,14 promillea

    Autoa kuljettanut mies oli järkyttävässä päihtymyksen tilassa. Poliisin alkometri näytti 4,14 promillea.

    Poliisi tavoitti autoa kuljettaneen päihtyneen miehen, jonka humalan taso oli ionosfääriäkin korkeammalla, alkometrin näeyttäessä 4,14 promillen humalatilaa

    Äänestä

Journalismin taso on laskenut, noita "korostusanoja" esiintyy vielä enemmä JOPA keltaisen lehdistön tabloidilööpeissä

Äänestä

Journalismin taso sitä miten hyvin seuraa aikaansa sekä miten saa ihmiset mukaansa. Typerät jaarittelijat eivät ole tätä aikaa. He romahtavat kuin Neuvostoliitto.

Äänestä
  • Siis journalismin taso liittyy mielestäsi oleellisesti siihen, miten monta jaksoa on katsonut salkkareita ja bb.tä?

    Äänestä

TV ainakin perinteisessä muodossa alkaa olla jälkijättöistä ja myös tv-yhtiöt käyvät kilpailuun klikkauksista. Jos se ei ole laatua, niin jos maksaa turhasta jorinasta, se silloin laadukasta.

Äänestä

Kyllähän itsetietoinen jorina jossa tietävinään kaiken sekä neuvoo kaikkia, aivan laadukasta jos se saa paljon myönteistä huomiota ja klikkauksia. Muussa tapauksessa se pelkkää omaa pöhötystä jolla ravita omaa heikkomielisyyttään.

Äänestä

Rattijuoppo puhalsi alkometriin jopa 4 promillea.

Rattijuoppo puhalsi alkometriin peräti 4 promillea.

Rattijuoppo puhalsi alkometriin hurjat 4 promillea.

tuossa yllä nyt pari vaihtoehtoa jopa -sanalle vaikka olen vaan teollisuusduunari.

Äänestä
  • Ottanu käytännössä "ryypyn" hiukka ennen puhallusta. Tuolla lukemalla ei ajeta pitkälle niinkun jos oikeesti veressä noin paljon alkoholia.

    Äänestä

Jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa jopa on teillä ongelmat.

Äänestä

Tietenkin kaikenlaisten tunarien toilauluista voi kirjoittaa ytimekkäästi. Edellyttäen ettei ole tunari itsekin.

Äänestä

Ei kyllä ole niinku mitään lisättävää.

Äänestä

Itseasiassa. Siis. Todellakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jopa jopa kirjoitti:

Ihmetyttää tämän Jopa-sanan käyttäminen lehdistön kirjoituksissa. Puhalsi jopa 4,14 promillea. Sakkoja annetiin jopa 451 kpl. Onko toimittajien taso laskenut näin alas? Mielestäni jopa sanaa käytetään jopa liikaa. Sen käyttöä olisi jopa rajoitettava, jopa kohtuullista olisi muita ilmaisuja.
Pienet asiat joskus ärsyttävät jopa näin paljon perätikkin. En itse ole mikään verbaalivirtuoosi mutta uskosin parempaan pystyväni kuin Mullikan "toimittajat".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu