JOKA päivä törmää ihmisiin jotka ajavat motarilla keskellä kaunista ja kuivaa säätä, 70-80kmh. Hei..jos koet tämän "omaksesi", kerro minulle, MITÄ sinä oikein ajattelet ajaessa hyvissä olosuhteissa 2-30kmh alinopeutta ja letka viuhuu ohitsesi? Mulla ei vain mene moinen jakeluun!
Moottoritiellä kahdeksaakymppiä!!!
Harri.Koo
21299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
ei oo mihinkään kiire. saatan nousta seuraavasta rampista pois, tai sitten en, mitä väliä. elä sääki kiireetöntä ja ressitöntä elämää nii on kivempi olla. =)
aloittajalle:ei kai se nyt muiden ihmisten vika ole ,jos SINÄ oot niin sairaan pölijä ja tyhmä että et osaa menojasi järjestää?ja sekö on sitten miuden vika kun sinulla on MUKA kiire ...kortti pois tuommosilta,kasva aikuiseksi,ynnä muuta,et sinä yksin siellä liikenteessä oo,ÄÄLIÖ!!!!!
ja mikä se tuo 2kilometrin alinopeus on ,senkin pöllöpää
Opetelkaa ajamaan ja kunnioittamaan muita tielläliikkujia, aloittaja tuskin osaa ajaa, kortti siltä pois, tumppu mikä tumppu.
20-30km alinopeus vaarantaa jo muuta liikennettä, en myöskään ymmärrä. ilmeesti oulussa käydään vaa vähä hitaammalla kaikin puolin, ku ei meillä etelässä tolleen oo tapana motarilla körötellä..
Viuhuisit sinäkin vain rauhassa ohi etkä vinkuisi täällä. Ajotaidot ovat todella hakusessa, jos moottoritiellä Oulun liikennetiheyksillä ei kykene ohittamaan hitaammin ajavaa.
Nuo kyllä selittää paljon. 20-30kmh:n alinopeutta ajavat sanovat satasta eli rajoitusten mukaan ajavalle että kortti pois kiirehtijä. Kyllähän totuus on se että tuollainen alinopeus jopa vaarantaa liikennettä. Moottoritiellä on siis turvenuijat SADAN kilometrin tuntinopeus, jos ette vielä tienneet.
Käypäs nyt se autokoulu ihan itse, niin kuulet siellä mitä tarkoittaa termi alinopeus ja mitä eri liikennemerkitkin oikeasti tarkoittavat. Kuule, opi, muista ja noudata niitä oppeja niin kaikilla meillä on mukavampaa ja turvallista liikenteessä.
Juuri sinunkaltaistesi takia meillä on näin kokeat pakolliset liikennevakuutusmaksut. Osaatko arvatakaan, miksi?
Itse olen pikkuautoilla miljoona kilometriä ajanut muutamassa muussakin maassa kuin Suomessa. Eikä yhtään kolaria tai kolhua. Olisikohan sillä mitään merkitystä, että jo yli 50 v sitten ajoin kuorma-auton ammattiajokortin joka nykyään on ABCE ja joka minunkin lompakostani löytyy.
Ettekö te tietämättömät ole jo autokoulussa perehtyneet liikenne sääntöihin??
Ei missään lakitekstissä mainita teidän itse keksimiänne termiä alinopeus, eikä sellaista määritelmää ole missään lakipykälissä joten pysykää vaan muun liikenteen mukana siten kun jono kulkee.
Tieliikenne laissa määritellään vain suurin sallittu ajonopeus joka voidaan osoitta liikennemerkeillä tien varrella, joten katsokaa mitä niissä on merkitty, ja olosuhteiden mukaan on myös sovellettava ajonopeus samoin turvallisuusvälit joista te kaaharit ette näytä piittaavan, elikä metrejä sen verran mitä mittarinne näyttää kilometrejä.
Moottoritielle joudutaan siis tekemään kolmas kaista muutaman vuoden sisään kun liikenne etenkin kaupungin kohdalla ruuhkautuu. No ruuhkautuuhan se kun on umpioita jotka seisottavat liikennettä ja normisti ajaville jää vain yksi kaista!
jotkut pakettiautot saattavat ajaa moottoritiellä kahdeksaakymppiä ,mutta yleensä syynä on se että ,ne on rekisteröity kuorma -autoiksi ja, niissä on nopeudenrajoittimet eli ne ei kulje yksinkertaisesti juurikaan kovempaa ,eikä niillä myös saa ajaa lainmukaan kuin kahdeksaakymppiä .
Hitaat oikealla ja nopeat vasemmalla, niin toimii. Huom. katso peiliin.
Urpot siellä kämmää. "Voi että ku tullee pipi jos ajjaapi liian kovvaa.. mä oon vähä urpo ku ei vaa älyn nopeus riitä ajamaan RAJOITUSTEN mukaan
Rajoitusten mukaan tottakai aina paras mut täytyy yhtyä palsternakkabuumin kirjoitukseen "elä sääki kiireetöntä ja ressitöntä elämää nii on kivempi olla! :D" Ei hän sitä tietenkään hyvällä katsota jos joskus vähä alinopeutta ajelee mutta mulla ainaki rullaa auto alla niin nätisti ja sit hyvä ilma ym.. niin siinä ikäänkuin tuudittautuu siihen hyvvään oloon :D! Mutta henkilökohtaisesti voin sanoa et tarvittaessa kaasujalkakin löytyy mutta yleensä ajelen rajoitusten mukaan..
tuo the master pitäs viedä saunan taa ,housut alas ja antaa kunnolla RISUpiiskaa,paljaalle perseelle ,tuommonen räkyttäjä luulee olevansa turvassa siellä vanhan astran,tms ratin takana.jos isäs tietäs mitä tänne kirjoittelet,niin varmaan ainakin tukkapöllyä tulis,meneppäs nyt puristeleen finnit naamasta ja pese tali pois esinahan alta ja koitappaolla niinku miehet ruukaa..
Kuuleppas rallikulli..olla niiQ miehet ruukaa? Ruukaakone miehet ajella hame päällä motarilla seitsemääkymppiä? Kandeis ehkä kuitenki vähä löysää vielä.. ei tiä koskaan vaik joku fryygää just rampilt etee ja joutuu pia vesiliirtoo.. kuivalla tiellä. Mut ei sitä tiä vaikka just sii kohas oiski vettä.. näitäku ei koskaa tiijä.
Moottoritien kiihdytyskaistalla voisitte opetella kiihdyttämään sinne sataseen. Siitä on hupi kaukana kun joku urpo ajelee 70 km/h kiihdytyskaistaa, kerää taakseen jonon ja ylläri ylläri on aika vaikea liittyä sinne 100 km/h nopeutta kulkevaan liikennevirtaan alinopeudella. Lisäksi on syytä huomauttaa että kiihdytyskaistalla on kolmio, eli jos urpo ei uskalla kiihdyttää eikä pääse liittymään, turha on hänen kiilata muita ja kuvitella että heillä on joku velvollisuus vaihtaa kaistaa tämän urpon takia.
Moottoritiellä ajavien tulisi säilyttää liittymien kohdalla tasainen nopeus ja riittävä väli edellä menevään jotta liittymästä tulija voi sitten _omalla_ nopeuden säätelyllään sovittautua sopivaan väliin.
Tutustuppa Harri tieliikennelakiin ja kerro kun löydät kohdan jossa puhutaan alinopeudesta!! sen kun löydät niin oot jo melkein mestari! ehdottelisin sulle autokoulua näin alkajaisiksi.
minulla ei ole mihkään kiire, bensaa ja renkaita säästyy,kuuntelen sävelradiota ja katselen lintuja. mene sinä hermoheikko perseessäroikkuja vain ohi, ota lääkkeesi ajallaan ja muista: alinopeus on vain sairaan mielesi tuotosta, laista sitä ei löydy.
hyvä RÖLLI-OLLI,täyttä asiaa
Tieliikenneasetus 182/1982, 2 luku 5§
"Kuljettajan, joka aikoo ajaa kiihdytyskaistalta moottoritielle, on varmistauduttava siitä, että se voi tapahtua vaaratta ja muita tarpeettomasti estämättä."
Muista tuo kun seuraavan kerran kiilaat moottoritielle 70km/h ja katselet lintuja.