Vaihtoehtoa - ei - ole. Soini on ykkönen (Ylen aamuvaalitentti ). Yes.
Mä äänestän perussuomalaista
persuxi
27161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Minä äänestän demaria.
Saas nähä, saadaanko manseen taas uusi aseveliakseli ;) Kokoomus ja SDP meinaan. Vihreäthän syrjäyttivät SDP:n siltä tuolilta, mistä SDP on kipuillut vuosikausia.
Tosin, jos Perussuomalaiset syövät Kokoomukselta kannatuksen ja siitä ei tule enää suurinta puoluetta ja sit vihreiden kannatus vähän laskee, niin tilanteesta voi tulla mielenkiintoinen. Käy kuten eduskuntavaaleissa, ettei synny oikein mitään kunnollista koalitiota, joka vaivaa sitten seuraavat vuodet Tampereen kunnallispolitiikan toimivuutta.
Voi olla hauskaa kateltavaa se melskaaminen. Ei ole enää samanlaista kulissien takana tapahtuvaa sopimista ja poliittisten virkanimitysten jakamista tää Tampereen kunnallispolitiikka. Perussuomalaiset raikastavat siis pakostakin Tampereen ummehtunutta ja seisovaa poliittista ilmapiiriä. Hähä.
Maanpetturi.
Minua ei tavallisena perheenisänä ainakaan kiinnosta pätkääkään Perussuomalaisten taantumuksellinen, sisäänpäin sulkeutuva ja eri väistöryhmiä vastakkain asetteleva politiikka. Siis, ei kiitos.
Meitä on niin moneksi. Itse haluaisin pitää tämän maan Suomena. Eli maassa maan tavalla.
Väistöryhmiä? Mitä ne ovat? Romaneilla tosin ilmeisesti on omat väistämissäännöt.
PS:n linja ei ole sisäänpäin sulkeutuva, vaan ylenpalttiseen maailmansyleilyyn ja sallimiseen kriittisesti suhtautuva.
minä kansa äänestän perus suomalaisia kun ne tajuua meidän tavalisten ihmisten arkea ja elämää tosin kuin nämä vanhat puolueet jotka osaa vaa ottaa rahat pois meiltä tavalisilta suomalaisilta ja vie ne kreikaan ja italiaan ja espanjaan ja portukaliin ja mun mielestä se on väärin koska ei ne rahat kuulu niile ihmisille vaan meille kaikilel suomalaisille jotka ollan itse tänne synnytty ja tää maa rakennettu ja me ei tänne muita kaivata ja me halutaan pysyä täälä ja olla niin kuin ihmisten kuuluu olla omassa massa omalla tavalla ilman ulko puolisten pompottelua!
Joskus täytyy auttaa muita, että saa myös itse apua tarvittaessa. Tottakai sitä parhaiten pärjää jos ei jää nostamaan kaveria vaan jatkaa eteenpäin. Sitten kun itse onkin uppoamassa suohon niin sama kaveri juoksee ohi eikä varmasti jää myöskään sinua auttamaan.
Sitäpaitsi on naurettavaa ajatella, että euron kaatuminen ei vaikuttaisi myös Suomeen.
Perussuomalaiset, lyhytnäköisten vaihtoehto. Totta kyllä puhut, se on tavallisen suomalaisen vaihtoehto, koska keskimääräinen suomalainen on idiootti ja keskimääräinen ihminen on vielä typerämpi.
Ookko sää seurannu yt-neuvotteluiden ja irtisanomisten virtaa ? Vain idiootti jää odottamaan Katais-Urpulaisen hallinnon jatkumista loput pari vuotta, eikä laita vastalausetta ! Hui hai.
Auttaako se kaveri nyt ????? suomalaiset ovat keskimääräistä älykkäämpää kansaa ja ymmärtävät kuviot, nyt ei äänestetä Eu asioista vaan kunta asioista. Joten tuon typeryyden voi siis laittaa bumerangina takaisin. Taidat olla kokoomuksen kavereita, sielläkin porvarit on moneeseen otteeseen maininut, että suomalaiset ovat niin tyhmiä, että heiltä ei kuulemma voi kysyä neuvoantavaa äänestystä mistään asiasta. Mikä saa ihmisen luulemaan olevansa älykkäämpi kuin muut. Yleensä näitä (yliälykkäitä) ihmisä ei auteta kuin hätä tulee eikä nämä( yliälykkäät tee sitä koskaan) ne vielä tallovat moneen kertaan yli, että varmasti heidän yliälykkyytensä korostuisi.
Tavallinen suomalainen ehdokas Helsingistä 675
Perussuomalaiset voittoon. Äänestämällä perussuomalaisia äänestät positiivista muutosta. Tampereella perussuomalainen, jota en suosittele äänestämään, on Wiheraho.
Persuthan on se puolue joka on huolissaan siitä että maahiset on valtaamassa lastenkoteja?
Jos haluatter pakollisen uskonnontuputuksen, ruokarukoukset sun muuta päiväkoteihin, kannattaa äänsetää persuja. Jos haluatte riitoja, linjattomuutta ja tietämättömyyttä valtuustoon, persuille ääni antakaa. MITÄ on saanut valtuustossa aikaan vaikkapa Laila Koskela? Ei yhtään mitään, vaikka hyvää taitaa tarkoittaakin. Kun yhteistyökykyä ei ole - Veltto Virtasen mallin tiedätte - niin ääni menee hukkaan. Siis persuille ääni on hukkaääni.
Onko se tää areenan mies ? Sille tärähtää huomenna ääni !
- perusarvot kunniaan
Sieltähän tuli kok-kelipään vastaus;DDD
Perussuomalaisia äänestävä äänestää samalla pitkää rantatien tunnelia vastaan ja sehän me nyt kyllä kaadetaankin porukalla! Pintavaihtoeto hiotaan tilalle ja sen saavat toteuttaa tampellan betonikannen ja onkiniemen puhkaisevine lyhyine tunneleineen. Ja säästetään niin pitkä euro asukkaiden verorahoja muihin tärkeämpiin kohteisiin. Rakentamispäätös ei ole lainvoimainen, kuten voitte lukea tämän päivän Aamulehdestä. Eikä sen peruuntumisesta tule mitään sanktioita.
Vaikka "päätös" on tehty, sen voi uusi valtuusto kumota, se on juridinen fakta. Ja tullaan sehän kumoamaan.
Jos yksi ehdokas sanoo jotain, niin se tuskin on kuitenkaan puolueen wirallinen kanta?
Harmi kun persut eivät pysty kampemaan demareiden ja kokoomuksen yhtenäistä linjaa siellä valtuustossa paikat ei riitä, mutta jos näiden vaalien jälkeen niin saat olla varma että duunarinkin on helppo elää täällä
Vasemmisto. Äänestä jotakin suvaitsevaista siltä.
sieltä.
Kyllä tolla tunnelirotalla on kaikkein parhaimmat nettisivut!
http://www.tunnelirotta.com/
Pakko sanoa, että ainakin nykyvaltuustosta Perussuomalaisten asenne on ollut sellainen että heidän kanssaan ei ole voinut juuri tehdä yhteistyötä. Jos asenne on ollut se, että vastustetaan asiaa vaikkei ole edes vielä kuultu mitä muut esittää niin yritä siinä sitten tehdä jotain.
Täytyy toivoa että tilanne on näiden vaalien jälkeen parempi ja varmasti kasvava perussuomalaisten valtuustoryhmä on yhteistyökykyinen muiden kanssa. Muuten jää kyllä heiltä vaikuttamisen paikka taas väliin ja pääsee vain leikkimään lisää marttyyreitä valtakunnallisen menon tapaan...
Jos oma ajatusmaailma on olla maailmanpelastaja ja varamessias, niin on syytäkin olla asioihin kriittisesti suhtautuvia päättäjiä.
Ei Soini ole ehdolla Tampereella. Lisäksi ainakin menneellä vaalikaudella persut ovat vain vastustaneet suunnilleen kaikkea Tampereella. Pysähtymisen puolue, peruutuspeilinm puolue, vihan kaunna ja luulojen puole - minkä Areenan Wiherkoski tuo mainiosti persuista esiin.
En äänestä persuja, en nyt enkä kaiketi koskaan. Äänestän jotakuta sellaista, joka haluaa edistystä, oikeuksia yhtenevästi kaikille ja järjen käyttöä yhteistyössä muiden kanssa. Persuilla ei ole tarjota MITÄÄN näistä. Soinillakaan.
Näin kirjoitti kansallisen kokoomuksen ja rahavallan kannattaja. Hallelujaa!
Höpsis! En ole koskaan Kokoomusta äänestänyt, eikä mulla ole sen kummemmin rahaa kuin valtaakaan. Onpahan vain järkeä, ja siksi vastustan tyhjää jauhavia populistisia kaiken vastustajia = persuja. Jokainen persuille annettu ääni voi aiheuttaa sen, että mm. Wiherkoski - äärifundamantalistinen ääliö - menee valtuustoon. Siispä kielletään Rölli-peikkolaulut, kaikki muu musiikki kuin virret, tanssiminen jne. Sitä se persuilu teettää.
EI ääntä vastahangalle vaan yhteistyölle. Ja muuten: tunnelipäätös ei tule enää valtuustoon. Se on jo tehty, että siitä repikäätten, persut! =)) En itsekään tunnelia kannata, mutta turha on puhua paskaa asiasta, jota tuleva valtuusto ei enää takaisin saa - tai jos saakin, joutuu sitten maksamaan kauheat määrät miljoonia TURHAAN, koska suunnittelua pitää joka tapauksessa maksaa. Toivon mukaan sen laksun sitten maksavat ne, jotka päätöksen kääntävät - siis persujenj ökyisosta puoluyetuesta joutaa ottaa, kun njiillä on vara huippukalliiseen puoluetoimistoon, Soinin kavereille maksettaviin "pikku" palkkioihin jne. Rötösherrat ovat nykyisin persuja!
Ei Soini ole Tampereen valtuutettu. Äänestä paikallista, joka ei ole eduskunnassa, eikä kaupungin virassa.
http://moro.aamulehti.fi/2012/10/25/taloyhtion-hallitus-neuvoo-asukkaita-aanestakaa-tunnelivastaisia-puolueita/
Näin on nähtävä.
Miksi annatte asukkaille äänestysohjeita, As. Oy Näsipuiston hallituksen puheenjohtaja Antti Takala?
– Tunnelin rakentamissuunnitelmassa ei ole huomioitu tarpeeksi riskejä, jotka aiheutuvat tunnelin kohdalla oleville kiinteistöille. Maa- ja kallioperä on tällä kohtaa erittäin rouheista. Louhinta aiheuttaa helposti pohjaveden alentumisen ja rakennusten painumisen sekä rikkoo samalla rakennuksiemme perustuksia ja runkorakenteita.
– Kaupungilta ei ole saatu luotettavaa vastausta, miten vauriot estetään tai miten mahdolliset vauriot korvataan.
Oletteko teettäneet maaperästä tutkimuksia?
– Emme, mutta olemme seuranneet koeporauksia, joita on tehty tontillamme ja lähistöllä. Niistä on käynyt ilmi, että riskejä on. Vedenvirtaustestit osoittivat kallion vuotavan kuin seula.
Millaisen vastaanoton viesti on saanut?
– Erittäin hyvän. Vain yksi kielteinen palaute on tullut. Moite tuli talossa asuvalta kokoomusvaikuttajalta.
Asunto-osakeyhtiölain mukaan poliittinen ohjailu ei kuulu taloyhtiön hallituksen tehtäviin. Eikö hallitus ylitä nyt toimivaltuutensa?
– Emme tee politiikkaa, vaan poliittiset päätökset aiheuttavat riskejä kiinteistöllemme. Omaisuutemme ja asukkaiden turvaamiseksi hallituksen on tehtävä toimenpiteitä. Haluamme saattaa kiinteistöön kohdistuvat riskit ihmisten tietoon.
Tuukka Välimäki
Moro