Kansanedustuskortti?

Tässä kavereitten kanssa pohdittiin. Parin vuoden sisään pitää käydä hommaamassa 4000€ maksava koulutus (missä ei pystytä opettamaan mitään uutta) että voidaan jatkaa samassa työssä mitä nyt tehdään, eli ammatti kuljettaja tutkinto minuntapauksessani. Tämähän pitää viiden vuoden välein uusia tietenkin, ja hintahan ei laske senttiäkään.
Toisaalta onhan noita muitakin korttihienouksia. Tähän mennessä on riittänyt, että esimerkisi autokorjaamolla jos on tulityö luvat, ja yksi tulityökortin haltija, ja kaikki työntekijät saa tehdä tulitöitä. Suunnitelmissa vaan on, että lähiaikoina kaikilla jotka tulitöitä tekee tulee olla tämä kortti.

Esimerkiksi: Henkilö joka on toiminut 20 vuotta palomiehenä, ei voi ilman tätä muutaman tuhannen euron korttia käyttää rälläkkää, koska jos jotakin sattuu syttymään hänellä ei ole riittävää koulutusta tätä pientä tulipalon alkua sammuttamaan.

Tämä sai meidät ajattelemaan. Miten olisi KANSANEDUSTUS KORTTI. Koska edustusaika on vain neljä vuotta, niin tämä kortti pitäisi olla myös korkeintaan nelivuotinen, mutta paljon järkevämpäähän olisi laittaa heidätkin uusiman se kesken työsopimuksen, eli kaksi vuotta on sopiva aika.
Kansanedustajan brutto palkka on karkeasti 5000€/kk. peruspulliaisen taas noin 2000€/kk. Peruspulliainen joutuu maksamaan kortistaan viiden vuoden välein ~4000€ ja mahdollisesti tarvitsee useampia kortteja, joten kansanedustaja voi helposti suuremman palkkansa kanssa maksaa sen 10.000€ tästä parin vuoden kortistaan. Tietenkään tätä kortin hankintaa ei tueta millään muotoa, joten se on kansanedustajan omasta pussistaan kokonaan maksettava.
Ministerikorttikin kävi meillä mielessä, se voisi olla hieman halvempi, mutta toisaalta ministeritkin edustaa kansaa, joten heiltäkin pitäisi se kansanedustuskortti löytyä.

Miten saada tämä kansan edustuskortti. No suomen historiahan pitää tuntea läpikotaisin, samoin perustuslaki. ja mitähän muuta siihen voisikaan lisätä. muutaman päivän kurssi olisi sopiva, jonka jälkeen tulee loppukoe. Jos koetta ei läpäise, niin ei saa korttiaan, niin ja rahojen peräänhän on turha itkeä.

Uusien ehdokkaiden saaminenhan tulisi melko hankalaksi tämän jälkeen. Joten tämän kortin voisi jakaa ensi vaiheen ja toisen vaiheen korteiksi. 6000€ pääsee ehdolle puolueeseen, ja jos tulee valituksi on kaksi kuukautta aikaa suorittaa toinen vaihe, ja maksaa se puuttuva 4000€ Näinhän se ajokorttienkin kanssa menee.

1

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin/Näin

      Eikö tuo "pätevyyskortti" pitäisi vaati "kansanedustajien" sijaan heidän avustajiltaan? Hehän tosiasiallisen työn tekevät. Vaikka paljon puhutaan kansanedustajien "kiireistä", heillä näyttää riittävän runsaasti aikaa omien bisnestensä hoitamiseen. Tämä näkyy varsinkin ns. julkkisten kohdalla. Esim. Alatalo, Pelkonen jne. keikkailevat sumeilematta silloin, kun pitäisi olla eduskunnassa päätöksiä tekemässä. Kun tuosta toiminnasta heille huomautetaan, niin he jopa kehtaavat närkästyä.

      Eduskunnan toiminta on muutoinkin mennyt niin holtittomaksi, että olisi syytä radikaaliin päivitykseen, mikä instanssi sen sitten tekeekään. Esimerkiksi juuri noiden perusteettomien poissaolojen kohdalla kansanedustajien palkka tai palkkio pitäisi määräytyä paikallaolon mukaisesti. Jos ei olla paikalla, ei myöskään palkka juokse. Näinhän toimitaan muissakin tehtävissä. Vaikuttaakin siltä, että kansanedustuslaitoksesta on tullut poliittinen rälssi, joka on valtio valtiossa ja joka tekee mitä tahtoo. Ei ihme, ettei äänestäminen enää kiinnosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      325
      4298
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      159
      3986
    3. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      89
      3428
    4. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      239
      2907
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      61
      2448
    6. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1787
    7. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      37
      1486
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      43
      1433
    9. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      45
      1315
    10. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      161
      1268
    Aihe