Raumalaisuuden ydin

Onko raumalaisuus kulttuurinen asia vaiko suorastaan geneettinen erityispiirre?
Voiko siis muualta tulleiden lapsista tulla raumalaisia? Siis jos kumpikaan vanhempi ei ole syntyperäinen?
282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Elämme monikulttuurisuuden paratiisiin pyrkivässä EUvosto-Suomessa, joten kenestä tahansa voi tulla raumalainen. Raumalaisuus muuttuu koko ajan. Nykyisin Raumalla on mm. huomattava määrä puolalaisia.

Äänestä

Selkeesti geneettinen erityispiirre. Raumalaisuuteen synnytään, moiseen kusipäisyyteen ja ahdasmielisyyteen ei muualta tulleet pysty.
Jos edes toinen vanhempi on Raumalainen on peli menetetty...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rauman DNA kirjoitti:

Onko raumalaisuus kulttuurinen asia vaiko suorastaan geneettinen erityispiirre?
Voiko siis muualta tulleiden lapsista tulla raumalaisia? Siis jos kumpikaan vanhempi ei ole syntyperäinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu