Te joiden lapset ovat olleet yökastelijoita kouluiässä, missä iässä yökastelu loppui, ja oliko lapsella Minirin -lääkitys vai loppuiko ilman lääkistystä?
Meidän 6 ja 8 v. lapset kastelevat käytännössä joka yö. Lääkitystä on kokeiltu jo useasti. Sukuvika, mutta silti ihmetyttää, että vaiva on kestänyt jo näin kauan.
Koululaisen yökastelu
6
991
Vastaukset
- ab
Kello 18:n jälkeen ei mielellään juotavaa kauheasti. Pissalle ennen nukkumaan menoa. Itselläni loppui lapsena pikkuhiljaa,äiti herätti 1-2 kertaa yössä käymään pissillä (olin myös n.8-v.) Tuosta lääkityksestä en osaa sanoa mitään,ei ole kokemusta. Ei muuta kuin kärsivällisyyttä ja tärkeintä on ettei hermostu ja suutu,jos sänky on märkä.
- No ihan
Laittakaa niille vaipat
- Ei vaippoja
Kyseessä on tavallaan todellakin "sukuvika".
Teidän suvussanne annetaan mennä ohi se aika, jolloin lapsi on otollinen oppimaan kuivaksi eli hiukan ennen, kun hän täyttää 2 vuotta.
Suurimmalla osalla kastelevista lapsista ei ole mitään fyysistä vikaa, he eivät vain ole saaneet normaalia siisteyskasvatusta. Aivot eivät ole enää vastaanottavaiset, jos tuo kuivaksioppimisikä on ohitettu.
Älä missään nimessä laita lapsille vaippoja, vaan opeta heidän nyt käymään vessassa, vaikka se "liian vanhana" onkin vaikeampaa oppia. yökastelussahan ei ole kyse sairaudesta eikä siitä, että siisteyskasvatus olisi laiminlyöty. ei myöskään siitä, että perheessä tai lapsessa olisi jotain ns. "vikaa". lapset kasvavat ja kehittyvät eri tahtiin - turha syyllistää ketään asiasta. Tärkeintä lasten kohdalla on, että he käyvät säännölliseti, vähintään 2 - 3 tunnin välein päiväsaikaan pissalla, vaikkei pissahätä olisikaan. Ja rauhallisesti. Myös päivittäisistä kakalla käynneistä pitää huolehtia, sillä ummetus pahentaa iana kastelua. Juomisia pitää mennä säännöllisesti päivän mittaan ja tärkein juoma on vesi. 8 v tarvitsee kolme lasillista maitotuotteita ( mikä riittää kaikille lapsille ) ja viisi lasillista vettä tasaisesti päivän mittaan. Iltapalalla riittää lasillinen juotavaa. Yöherättämiset eivät lasta kuivaksi opeta eikä lapsi yön aikana voi asian suhteen mitään tehdä. eivät lapset tahallaan yöllä kastele. Minirin tehoaa parhaiten isommilla lapsilla, mutta sekin vaatii, että päivä on kunnossa. Kannattaa vielä muistaa, että useimmat mehut, limsat sekä kaakao saattavat lisätä kastelua.
- pissilissi
Meillä 3 lasta, joista keskimmäinen tyttö oli yökastelija n. 8 vuotiaaksi asti. Minirin-lääkettä syötiin jonkin aikaa, ei ollut mitään apua. Vanha kunnon hälytinpatja auttoi meitä aika nopeasti. Suosittelen kokeilemaan :)
Ja yökastelusta vielä sen verran, että ei auttanut juomisen panttaaminen tai iltapissat ennen nukkumaan menoa. Käsittääkseni on sekä perinnöllinen että hormooneista johtuva vaiva. Eikä ole mitään hyötyä syyllistää kastelijan vanhempia. - kirsi001
Hei,minulla 11v.poika oppinut kuivaksi jo 1vuotiaana ja sitten 6v,alkoi kaikki uudestaan,minirin 240 ja zystrin käytössa jo 1,5 vuotta,psykiatrilla käynti turha,kaikki kokeiltu,ei mitään auta.joku yö on kuiva taas muu yö vaipat täynna.ja kastele päivallaki.mulle seliti lääkäri sitä' näin-että see on joku uusi asia,eetä nii paljon isoja lapsia kastele-pidäs olla vahva ja kärsivälinen,ei saa missaan nimessa olla paha lapselle sen takia.tämä on vaan näin ja meilla ei oo apua lääkeista.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M657282Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1263991Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463886Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn543248Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1363190HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen482589Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602408Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362232KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482084Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu101921