Tietoa,jotta saako ihminen vaihtaa lääkäriasemaa.Nokialla saa jonottaa 2-3 viikkoa ns.omalääkärille ja aivan turhaan.Joka kerta kun sinne menee,siellä on eri lääkäri,juuri valmistunut ,joka ei tiedä sairauksistasi mitään.Eivätkö osaa yhtään katsoa potilaskertomusta koneelta,vai onko kyse viitsimisestä.Vein mm.särkylääke reseptin uusittavaksi 29.9 ja ei laittanut lääkäri reseptiä minulle ennenkuin näkee minut ja kyselee miksi minua kolottaa ja mistä kolottaa.Sain ajan vastaanotolle parin viikon kuluttua ja tuli vaan mieleen,että näinkö järkätään Mäkelälle hommia nokialla.
ONKO KENELLÄKÄÄN
fibromyalgia
7211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vieläkö Pessi ottaa ??
kaikkia särkylääkkeitä ei uusita ilman lääkärikäyntiä.. ennakoi ja tilaa lekuri 2-3 viikkoo ennen kuin lääkkeesi loppuu.. (Jos säännöllinen lääkitys pystyy laskeen koska loppuu) eiköhän me kaikki ajallaan jouduta mäkelän tai seuraajan asiakkaiksi aikanaan.. :)
Ainahan sitä voi mennä yksityiselle, jos ei viitsi huolehtia ajoissa lääketilanteestaan: http://www.cylex.fi/yritys/nokian-lääkäriasema-10544054.html
Se on siinä Mäkelän vieressä.
Olen 60v. Sairastanut fibromyalgiaa 18v:sta asti. Muutin Helsingistä muutama vuosi sitten. Minulla on vuosikymmeniä ollut kipulääkitys, koska en saa nukuttua. Kun tulin nuorelle ylimieliselle omalääkärille uusimaan reseptiä, niin hän väitti ettei kipuihin ole lääkettä. Elämäni on ollut monta vuotta helvettiä. Mikään ei auta. Psykiatri otti nukahtamislääkkeet pois. Mielialalääkkeitä olen syönyt yli 20v. Nekin on psykiatri vähentänyt niin, ettei niillä ole mitään vaikutusta. Koko ajan uhataan että kaikki lääkkeet otetaan pois.
Yritin lenkkeillä, sillä seurauksella ,että sain lonkkani niin kipeäksi ettei kärsinyt astua. Sama omalääkäri ei tutkinut asiaa, vaan sanoi että onhan niitä apuvälineitä liikkumiseen. Kaksi vuotta "linkkasin" , menin osteopatialle, joka totesi että minulla on vikaa alimmassa nikamassa selkärangassa. En tiedä mitä teki, mutta lonkkakivun sai pois.
Olen äärettömän vihainen Nokian terveydenhoitoon. Aina syyllistetään ja mielivaltaisesti otetaan lääkkeitä pois. Koskaan ei kysytä kuinka pärjää tällaisella lääkityksellä. En saanut antibioottiakaan keuhkotulehdukseen, vaikka tulehdusarvot olivat moninkertaiset. Pohjois- Nokialla on tosi pirullinen nuori naislääkäri. Kun kerroin että olen lihonut 20kg kun en pystynyt liikkumaan.
Hän alkoi nauraa! Tässä on vain osa minun kohtelustani. Turha valittaa mihinkään...
Todennäköisesti sinulla on fibromyalgian lisäksi myös persoonallisuushäiriö.
Jos stadissa on asiat niin paljon paremmin niin mikset muuttais sinne takaisin?
No ei kai tänne hullukaan muuttais muiden mielestä. Mutta tulin hoitamaan omaistani, Ajattelin että lähden sitten pois. Kuitenkin ihastuin tähän rauhalliseen elämään. Jäin toistaiseksi tänne koska tyttäreni ja sukulaiset asuu täällä.
Ei pitäisi koskaan kertoa mistä tänne muuttaa. Täällä on hirveä vihamielisyys muualta muuttaneille. Vaikuttaa kaikkeen myös terveyskeskus hoitoon. !Tuon tänne kuitenkin veromarkkoja. Ja mitä helvettiä! Ei tuo Hesa mikään viihtyisä paikka ole! Ei kannata kadehtia! Halusin vain terveyskeskukseen saamaan hoitoa mitä olen ennempään olen saanut. Ja sama vihamielisyys, Voi helvetti mitä ilkeyttä olen saanut kokea. Tavallinen yleislääkäri heittää pitkin lattiaa erikoislääkärin lausunnot( J-P Kouri). Ei kuulemma vaikutusta hoitoon.Ei ole reumaa kuulemma. On se kumma että lääkäri voi noin istualtaan päätellä. Anteeksi jos joku lukee tämän, olen vaan tosi loppu, Kukaan ehkä ei usko että olen valvonut 5vrk,koska lääkäri lopetti lääkkeet. Myös reumalääkkeet..