Venäjällä ne nyt kiehuvat omassa liemessään ihan tv-sarjaa myöten, johon osallistuneet suomalaiset näyttelijät nyt julkisuudessa selittelevät ja selittelevät!
Eikö näyttelijä muka tiedä koko käsikirjoitusta tai ylipäätään jutun aihetta???
Rahako heillekin on puhunut?
Mielestäni koko juttu on nyt lähtenyt lapasista vallankin tuolla rajan takana!
Mitä mieltä - kunnioitan toki näyttelijän työtä, josta en mitään tiedä ja siksi kyselen :)
Eikö näyttelijä muka tiedä koko käsikirjoitusta tai ylipäätään jutun aihetta???
Rahako heillekin on puhunut?
Mielestäni koko juttu on nyt lähtenyt lapasista vallankin tuolla rajan takana!
Mitä mieltä - kunnioitan toki näyttelijän työtä, josta en mitään tiedä ja siksi kyselen :)
Vastaukset 15
Vanhimmat
Se on kumma, ettei suomalaisten itsetunto ota vahvistuakseen.
Jos maailmalla suomalaisista sanotaan jotain epämiellyttävää, niin täällä otetaan se haudanvakavasti.
taas toisinpäin, jos maailmalla joku kohteliaasti kehuu suomalaisia, niin täällä ollan onnesta lääpällään.
Nämä on aika pieniä asioita. Se on vähän niin, että mitä pienempiä asiat, sen pienemmät ihmiset niiden kanssa tissuttelee..
-k-kotton-
Sinunkaltaistasi pidän todellisena suomalaisena!
"kotton" Arvostelu ja törkeä valehtelu ovat eri asioita.
Kohdistuessaan yksityishenkilöön olisivat Bäckmannin jutut johtaneet aikoja sitten syytteeseen kunnianloukkauksesta ja varmaan tuomioon.
Ei yksilön eikä valtionkaan tarvitse sietää mitä tahansa.
Kuvittelehan kottoni päinvastaista tilannetta. Joku venäläinen rienaamassa törkeän valheellisin perustein suomen suurimmissa medioissa Venäjää!
Meillä olisi järki estänyt sen alkunsa ja jos olisi tapahtunut tapaturma niin Moskovan ensimmäiseen ärähdykseen olisi rienaus loppunut.
Politiikkaa ja sattumaa. Ensin sitten raina, sitten sattui tapahtuma, sopiva aika iskeä kiinni. Sisäpolitiikkaa itänaapurissa, ei sillä ole sen suurempaa merkitystä. Muutama venäjäläinen politiikko saa pojoja ja raina saa hyvää kv- mainosta.
Ja sattui muuten hauskasti kotomaan kunnallisvaalien alle, kommunistit suomessa aina huutaa lapsiperheistä, niille kans etua asiasta, voivat riidellä oikeiston kanssa ja kansa tykkää.
Näin siis niinkuin mun käsittääkseni. Politiikka sellaista, että pitää olla hereillä jatkuvasti.
=DW=
Kyllähän tuossa Salosen jutussa tapahtui ihan selvä ihmissalakuljetus.
Mutta kun oli niin herkullinen tilaisuus vähän näpäyttää, painettiin asia
villaisella. Tuo Venäjän naapuruus on meidän ikuinen ongelmamme.
Venäjä on taas katsonut, että Suomi on monella tavalla ja toistuvasti rikkonut venäläisten naisten ja lasten oikeuksia Suomessa. Anton Salosen tilannetta pidetään Venäjällä käytännössä panttivankeutena, koska lapsella on Venäjän kansalaisuus ja hänet tuotiin laittomasti Suomeen diplomaattiauton takakontissa, minkä jälkeen lapselta kiellettiin venäjän kielen puhuminen.
Viittatko siihen, että isä toi Anton-pojan Venäjältä Suomeen. Ei todellakaan ole salakuljetusta se että huoltaja tuo lapsensa kotiin kaappajalta. Ja Venäjähän ei mitään sopimuksia noudata.
Onhan se herkullinen mielikuva,
että ilotytöt ovat venäläisiä ja vi-
rolaisia naisia. Mutta tutkimus
osoitti, että vakituisista oli suu-
rin osa suomalaisia.
Kyllähän se selkeä ihmissalakuljetus oli.
http://antifasistit.blogspot.fi/2011/03/anton-salakuljetus-kasitellaan.html
Jos huostaanotettujen lapsien vuosikustannus valtiolle on 60 000 euroa vuodessa niin eikö olisi parempi tukea vaikeuksissa olevaa perhettä esimerkiksi 10 000 eurolla? Vaikeudet tulee yleisesti rahanpuutteesta ja elämänhallinnan puutteellisuudesta rahattomassa elämäntilassa.
Tottakai se olisi ainoa keino
vähentää huostaanottoja.
Mutta kun kunnat rakenta-
vat paraikaa lisää laitoksia.
Sehän olisi kuntien pettä-
mistä. Toisaalta suomen
kansa on hyväksynyt huos-
taanotot. Ne koetaan myön-
teisenä toimintana.
Hyväksyihän kansa aikoinaan
myös keskitysleirit meillä.
Tuossa linkissä selvitetään miksi huostaanotoista
on tullut teollista toimintaa. Kunnat saavat valtiol-
ta rahaa joka päästä. Ajatelkaas, meillä on länsi-
maiden ennätys! 80.000 huostaanotettua. Toivo-
taan, että E.I.T kiinnostuu asiasta.
http://anupalosaari.blogspot.fi/p/huostaanotoista_12.html
Kyllä meillä osataan!
http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/espoon_sosiaalityontekijalle_syyte_avunannosta/
Nytkö sitten aletaan puhumaan huostaanotto-
bisneksestä. Tämä on meidän häpeäpilkkumme.
Nykyisellään on sitä tosi vaikea vähentää.
Toisaalta, eihän sitä vähentämään pyritäkään.
Miksi on näin käynyt? Haluammeko sitä todella?
Meillehän tämä on jo aivan luonnollista, mutta
miten se nähdään muualla Euroopassa?
http://www.iltalehti.fi/perhe/2012102216231232_pr.shtml
600 miljoonaa vuodessa huostaanotto bisnekseen!
Alkaa epäillä että Bäcmanin jutuissa on totta ainakin osa,tällekin jutulle vielä naurettiin pari viikkoa sitten, mutta mitä näki hänet sunnuntaina Arto Nybergin vieraana ei hän ainakaan mikään täyshullu ole mitä on myös mediassa väittää.
http://www.radiorock.fi/ajankohtaista/juuri-nyt/media/kohudosentti-bäckmanlasten-huostaanotto-suomessa-bisnestä
Näiden lapsiin kohdistuvien paskamaisuuksien vuoksi pitäis YK:n ottaa koko Suomi huostaan.