Minun mielestä omassa tallissa maksaa paljon enemmän kuin jollain toisella tallilla. Vuokratallilla menee joku n.360 euroo/kk ja sillä saa kaikki hoidot. Omassa tallissa joudut kustantamaan kaikki itse. Esim. Täysrehu voi maksaa kalleimmillaan jopa 35 euroa. Kuivikkeet n.20 e paali.
0Äänestä
Kasiro
Heinä maksaa n. 1 - 1,30 e pikkupaali. Lisäksi kaura jonka hintaa en tiedä koska minun hevoseni ei saa kauraa. Ei kuitenkaan ihan ihmeitä maksa jos saat sitä joltain viljelijältä suoraan. Turve ei myöskään maksa paljoa, 3 kuutiota n. 50 e itse haettuna ja se määrä kestää noin puoli vuotta. Purua saa sahoilta ja ovat mielissään kun joku hakee pois. Maksaa silti vähän, luulisin että suunnilleen saman verran kuin turve.. Omassa tallissa tulee halvemmaksi. Eihän hevonen tarvi välttämättä erikoisrehuja. Pari porkkanaa tai omenaa päivässä antaa vitamiinit.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minun mielestä omassa tallissa maksaa paljon enemmän kuin jollain toisella tallilla. Vuokratallilla menee joku n.360 euroo/kk ja sillä saa kaikki hoidot. Omassa tallissa joudut kustantamaan kaikki itse. Esim. Täysrehu voi maksaa kalleimmillaan jopa 35 euroa. Kuivikkeet n.20 e paali.
Heinä maksaa n. 1 - 1,30 e pikkupaali. Lisäksi kaura jonka hintaa en tiedä koska minun hevoseni ei saa kauraa. Ei kuitenkaan ihan ihmeitä maksa jos saat sitä joltain viljelijältä suoraan. Turve ei myöskään maksa paljoa, 3 kuutiota n. 50 e itse haettuna ja se määrä kestää noin puoli vuotta. Purua saa sahoilta ja ovat mielissään kun joku hakee pois. Maksaa silti vähän, luulisin että suunnilleen saman verran kuin turve.. Omassa tallissa tulee halvemmaksi. Eihän hevonen tarvi välttämättä erikoisrehuja. Pari porkkanaa tai omenaa päivässä antaa vitamiinit.