Mullanvaihto meni pieleen

.......

Vaihdoin kasvilleni mullat, enkä laittanut pohjalle/sekaan mitään soraa. Kun kastelen kasvia, vesi jää seisomaan pinnalle, tai imeytyy ainakin tosi hitaasti. Pitää sorkkia jollain tikulla pohjan reikää tai päältä jotta imeytyy paremmin. Kysymykseni onkin että voinko vaihtaa mullan uudestaan lisäten sinne sekaan soraa, vai kärsiikö kasvi taas uudesta nullan vaihdosta?

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TilliPilli

      Uusi vaihto kannattaa. Kasvi kärsii vähemmän siitä kuin esim. juurien mädäntymisestä, joka saattaa tapahtua liian tiiviin ja kostean mullan takia.

    • O-mukulakiurunkannus

      Minusta tuo vaikuttaa siltä, että multa on erinomaisen huonolaatuista. Ostin joskus kukkamaihin jotain euromultaa tms ja siitä tuli kyllä sellaista vettä hylkivää pehkua, että jouduin tekemään koko homman uudestaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      122
      5585
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4831
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4784
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2235
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      122
      2136
    6. 108
      1827
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1587
    8. 373
      1328
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1161
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      224
      1160
    Aihe