Kyllä nauttii kokoomusta kannattava alakoulunopettaja.kun sairastuessaan humaa jäävänsä palkatta. Samoin käy ,jos j'ää hoitamaan sairasta lastaan. Nyt kokoomus kyykyttää jo kannattJIAANKIN.
Kokoomuksen palkansaajaäänestäjät ovatkin tyhmiä
Mukoomus kolkuttaa
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kokoomuksen puoluevaltuusto teki selvän polittisen virheen hyväksyessään sairauspäiväkarenssin, joka oli kopioitu Ruotsista. On ilmeistä, että joillakin aloilla töistä poissaolot ovat ongelma, mutta ne eivät ole sitä ylisummaan Suomessa. Ruotsissa poissaolot olivat 90-luvun alussa nousseet yli 10%:n, joten karenssipäivälle oli peruste. Kun tuo karenssipäivä otettiin käyttöön, niin lyhyaikaiset sairauspoissaolot pienenivät puoleen.
Mutta Suomessa on EK:n omien tilastojen mukaan sairauspäiviin käytetty vain 4.3% työpäivistä, joten täällä ongelmaa ei ole samassa mitassa (rakennusalalla tosin karenssipäivä on täälläkin ollut jo vuosia käytössä). Täällä on sitävastoin erityisesti laskusuhdanteen aikaan se ongelma, että ihmiset tulevat sairaina töihin, koska he pelkäävät työpaikkojensa puolesta.
Mitenkäs ne kokkareet sen virheensä korjaa????
Niinkuin ennenkin EI MITENKÄÄN. so what?
Kokoomuslainen ammattiyhdistysjohtaja Sture Fjäder tyrmäsi puoluevaltuuston kannan.
No onks se nyt sitten kauankin kanveesissa? Vaalien yli?
hei,eihän tässä kukaan muu ole
Ei