Vihreät pakkoruotsittamassa Oulua

"VIHREÄT JA RKP ovat sopineet epätavallisen tiiviistä yhteistyöstä Oulussa. Puolueet muodostavat vaaliliiton sekä tämän syksyn että syksyn 2016 vaaleissa."

"Yhteisiksi vaaliteemoikseen vihreät ja rkp nostavat arvoliberaaliuden, kaksikielisyyden, koulutuksen ja ympäristön."


http://www.vihrealanka.fi/node/11796
9196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ja perssut panevat liivit päälle vai miten tälläinen normaali yhteistyö saadaan tuhottua? Tuleeko "turvallisuus alan ammattilainen" Immonen eturintamaan pelastamaan Oulun?

Äänestä
  • Älä sinä siitä huolehdi pikku loinen.

    Äänestä

Kyllä repesin kun katsoin Oulu -lehdestä kuinka RKP on vihreiden kanssa vaaliliitossa ja RKP:n ehdokkaat ovat Mats Hilli ja Robert Brantberg

http://epaper.suomenmaa.fi/olepaperarchive/2012/09-29/epaper/page14.htm

Oulun vihreiden vaalibudjetti on Pasi Oravan ilmoituksen mukaan 101 000€. Koko vaalipiirin budjetti on tuon linkin mukainen 146 915€

RKP siis lahjoi Vihreät. Oulussa Vihreillä on kaikkein suurin vaalibudjetti ja se on 101 000 euroa kun Kokoomuksellakin se on "vain" 40 000 euroa.

http://www.puoluerahoitusvalvonta.fi/fi/index/puoluetukiilmoituksia/ilmoituslistaus/ennakkoilmoitukset/2011/146.915/P_EI_EV2011.html

Mistä noin älytön rahamäärä? No RKP on tietenkin taas asialla ja hivutti 2 ehdokastaan vaaliliiton kautta esiin.


Roope haukkasi palan kakkaa alkaessaan RKP:n kielipoliittiseksi pelleksi. Hilli puolestaan on tunnetusti "puheitta paras"...

Roopen kuva ei silmiä hivele, vaan se on kuin jostain Taru sormusten herrasta -elokuvasta otettu Klonkku.

http://kotisivu.suomi.net/brantberg/ansioluettelo.htm

Eipä olisi uskonut sotahistorian harrastajaa noin typeräksi ukoksi, vaan sitä se RKP:n raha teettää. Roopen kirjathan ei ole koskaan olleet mitään kassamagneetteja, sillä nehän ovat vain kirjareferaatteja muista teoksista.

Roopesta ei mitään hyvää, mutta tämä Hilli tuntuukin olevan puhdasoppinen RKPn -kaaderitai -talipaani, tosin "uudestisyntynyt" SDP:n entinen ehdokas... ;=)´

Tapaus Keronen - natsikortti ja Mats Hillin väitteet

http://keisarinnan-rostra.blogspot.fi/2008/10/tapaus-keronen-mats-hillin-vitteet.html

maanantai, 27. lokakuuta 2008

SDP:n ehdokas, Mats Hilli, kirjoitti MTV3:n vaaligrillauksesta, tarkoituksenaan kritisoida Soinin esiintymistä. Samalla hän tuli ottaneeksi puheeksi Jiri Keroseen kohdistuneet syytteet - ja teki siinä virheen. Alunperin Hilli kirjoitti, että ehdokas kannattaa Adolf Hitleriä. Tällä väitteellähän ei ollut mitään perustetta.

Nyt kaikki ihmettelevät, miksei linkin takana ole mitään. No, tämähän johtuupi siitä, että Hilli poisti entrynsä myöhemmin. Onneksi satuin kuitenkin tallentamaan suurimman osan viesteistä. Hilli kirjoitti:

"Oli mielenkiintoista seurata eilisen vaalidebattia MTV3:lta. Olen aika pitkälti samaa mieltä Iltalehden kanssa siitä, että Martti Korhonen onnistui yllättävän hyvin ja asiallisesti haastamaan hallituksen edustajat. Illan suurin epäonnistuja oli kieltämättä Timo Soini. Hänellä ei ollut hyvää vastausta siihen, miksi perussuomlaisten listoilta löytyy ehdokkaita, jotka syyllistyvät sekä muukalaisvihaan että Adolf Hitlerin ihannointiin."

Hilli sai 44 kommenttia, joista suurimmassa osassa kansalaiset kertoivat, että kyseessä olikin ollut Maikkarin vääristely. Hilli ei myöntänyt erhettään, vaan editoi tekstiään ja väänsi vastaan pyytämällä lisää (itseensä yhtyviä) mielipiteitä Soinin pärjäämisestä.

Tekstin toisessa versiossa luki näin:

"Illan suurin epäonnistuja oli kieltämättä Timo Soini. Hänellä ei ollut hyvää vastausta siihen, miksi perussuomlaisten listoilta löytyy ehdokkaita, joiden jyrkät mielipiteet voisi tulkita muukalaisvihaisiksi."

Lue loput linkistä...

Äänestä

Vihreät ja RKP sopivat kieltämättä hyvin yhteen. Kuin kaksi marjaa...

Äänestä

Juuri tuosta Soinia varoitettiin !

Ei pidä mennä hallitukseen jossa on Vihervasemmisto ja RKP mukana .

Onneksemme Soini oli samaa mieltä .

Toivottavasti tulevat kunnallispoliitikot sisäistävät asian eivätkä ryhdy mihinkään yhteistyöhön mokomien luikureiden kera !

Äänestä

Persut sopivat keskenään yhteen, Soinin niin päättäessä. Mitä persut ovat saaneet aikaan aikkaan Oulussa vaikkapa vammaispalvelujen eteen?

Äänestä

Ja ne persujen teot äänestäjiensä hyväksi Oulussa olivat???


Kaksi konkreettista vastausta riittää!

Äänestä

RKP tasaisen varmasti pienetessään marginaaliin etsii epätoivoisesti liittolaisia, jotta pääsisi pakkoruuotsittamaan suomalaisia.

Kaikki kelpaa! Milloin saamelaiset, milloin mamut, milloin vihreät ja sossut.

Mutta mikään ei uata. Pakkoruotsitus on tullut tiensä päähän Suomessa.

Äänestä
  • "Mutta mikään ei uata. Pakkoruotsitus on tullut tiensä päähän Suomessa."

    Lipponen on todella hyvä symboli sille, mitä pakkoruotsittamiselle tapahtuu. Dementoituva epäisänmaallinen höppänä, joka myynyt sielunsa ruotsinkielisille säätiöille. Kansan mielipide tällaisista tyypeistä nähtiin presidentinvaaleissa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


pakko-oulu kirjoitti:

"VIHREÄT JA RKP ovat sopineet epätavallisen tiiviistä yhteistyöstä Oulussa. Puolueet muodostavat vaaliliiton sekä tämän syksyn että syksyn 2016 vaaleissa."

"Yhteisiksi vaaliteemoikseen vihreät ja rkp nostavat arvoliberaaliuden, kaksikielisyyden, koulutuksen ja ympäristön."


http://www.vihrealanka.fi/node/11796

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu