moi! mä haluisin tietään että mitä ne kaikki puoliveriset ja lämminveriset meinaa?
ja sit voitte kans kertoo niistä muista tuon tapaisista nimityksistä ja sit ois yks homma víelä et mitä meinaa ne koottu ravi ja kertokaa kaikki siitä ja miten sellanen nostetaan ja miten ne muut menee!!!!
ja sit ois vielä semmonen että mitä meinaa puolipidäte ja pidäte?
jos vaan joku viitsii vastata niin olisin tosi kiitollinen niille ja sit mä haluaisin ostaa kunnon ratsastussaappaan ja ei sit mitään asiattomia viestejä!!!
ja sit voitte kans kertoo niistä muista tuon tapaisista nimityksistä ja sit ois yks homma víelä et mitä meinaa ne koottu ravi ja kertokaa kaikki siitä ja miten sellanen nostetaan ja miten ne muut menee!!!!
ja sit ois vielä semmonen että mitä meinaa puolipidäte ja pidäte?
jos vaan joku viitsii vastata niin olisin tosi kiitollinen niille ja sit mä haluaisin ostaa kunnon ratsastussaappaan ja ei sit mitään asiattomia viestejä!!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koottu ravi on "hienompaa ravia" jossa hevosen jalat ottavat lyhyempiä askelia. Tämä tapahtuu puolipidätteillä.
Samalla tavalla toimii koottu laukka.
Sitten on olemassa lisätty ravi ja lisätty laukka, joissa hevosen jalat ottavat normaalia pidempiä askeleita.
Puolipidäte on nimensä mukaan sellainen. Hevosta ei pysäytetä, vaan pidätetään, eli hidastetaan vauhtia ihan vähäsen ja annetaan sen jälkeen käsky toimia, mitä nyt oltiinkaan tekemässä.
Puolipidäte tulee aina ennenkuin jotain pyydetään hevoselta.
Pidätys on sitten hevosen pidättämistä paikoillaan tai tietyssä vauhdissa.
tota! koottu ravi tarkkoittaa sitä kun hevonen ottaa koko kroppansa mukaan askeliin, ei vain että se nostaisi jalkojansa... myös kokoaa muut osat itsestänsä!
Kerroin yleispiirteisesti. Miten hevonen liikkuisi muka muuten kootuissa kuin noin? Mikään tyhmä en ollut.
Puoliveriseksi sanotaan hevosrotua, joka polveutuu osittain yleisroduista ja osittain itämaisista hevosista. Parin viime vuosisadan aikana itämaisen aineksen välittäjänä on ollut pääasiallisesti täysiverinen. Puoliverihevonen on siten aina risteyksen tuote. Tämän mukaisesti olisivat myös ns. kylmäverihevoset, raskaat vetohevoset lähes kaikki todellisuudessa puoliverisiä, mutta vakiintunut käytäntö on tehnyt niistä oman ryhmänsä, jossa jalostuksen päämääränä on ollut voima, massiivisuus ja rauhallisuus, kun taas puoliverisissä on pyritty keveyteen, jalouteen, hyviin liikkeisiin ja kohtalaiseen nopeuteen. Tavoitteena on ollut miellyttävä ratsu- tai uljas vaunuhevonen.
Aikanaan suosittujen raskaiden ja kylmäverihevosten välinen raja on melko hämärä.
Uusia puoliverirotuja luotaessa on yleensä käytetty paikallisen yleisrodun tammoja sekä täysiverisiä ja jonkin verran myös itämaisia oriita. Oriitten joukossa on ollut myös vanhoja puoliverirotujen yksilöitä, joiden tehtävänä on ollut koon ja rotevuuden lisääminen sekä eräissä tapauksissa tietyn värin periyttäminen.
Mulla olis 35 kokoiset ratsastussaappaat, jos halusit ostaa.... mailaa: [email protected]