raskausmyrkytys

maarit_89

Heippa. Minulla ollu proteiinit plussalla 3 kertana peräkkäin, kun olen neuvolassa käynyt. On ollut 2 nyt 1 . On myös ollut todella heikko olo. Pelkkä suihkussa käynti tuo tuskaa, ei jaksa seistä. Penkki on vieressä et pääsee istumaan ettei taju lähe. Verenpaineet on kuitenkin ollut hyvät neuvola käynneillä ja pää minulla ei ole ikinä ollut kipee. Neuvola lääkäri epäili et olis jonkinlainen myrkytys mutta neuvola täti ei ota asiaa kuuleviin korviin, on vaan et katsellaan kyl se siitä. Pitäskö tässä nyt olla samanlailla kuin neuvola täti et hälläväliä vai mitä hittoa? Lueskellut juttuja mitä kaikkee voi tulla, pieni pelko perseen alla koko ajan. :/

9

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----------------

      Minullakin oli koko raskausajan proteiniit plussalla välillä jopa 3 , mutta ei asialle koskaan tehty mitään, enkä itsekään ajatellut asiaa ennenkuin lapsi syntyi 2kk ennen laskettua aikaa, eli ilmeisesti minulla oli jonkinlainen myrkytys. lapsi on kyllä ihan terve ja normaali.

      Mutta en tiedä sit..kai se voi olla vaarallinenkin...
      Miten hemoglobiini?
      Kokeile syödä rautaa (esim. obsidan) saa apteekista ilman reseptiä jos se auttais että pystyisit käymään paremmin suihkussa :)

      Eipä sille myrkytykselle voi mitään tehdä jos se on lievä, kyl se neuvola täti varmasti seurailee tilannettasi ja puuttuu asiaan jos jotain ilmenee.

    • diiig

      Siis millä viikoilla menet? Proteiinin määrä kyllä yleensä lisääntyy virtsassa, eikä vähene, jos myrkytys on tulossa. Onhan sulta katsottu virtsatulehduksen mahdollisuus? Se voi joskus aiheuttaa nuo proteiiniplussat.

    • eimyrkytysvälttämätt

      Raskausmyrkytyksessä lähtee kyllä verenpaineet nousemaan 99,9% varmuudella ja aika kovasti nouseekin. Että pelkästään proteiinien koholla oleminen voi viitata epäpuhtaaseen näytteeseen tai virtsatietulehdukseen, tms. Myös painon pitäisi nousta todella reippaasti ja turvotusta pitäisi olla näkyvästi kasvoissa, silmien ympärillä ja sormissa. Jalkojen turvotus ja muu yleinen turvotus ei yksistään viittaa raskausmyrkytykseen.

      Raskausmyrkytyksessä munuaiset vaurioituvat niin paljon, että verenpaine nousee koska veri kiertää munuaisten kautta. Tämän lisäksi munuaiset eivät pysty kunnolla enää toimimaan ja päästävät proteiinia virtsaan niiden läpi (virtsahan suodattuu munuaisista). On käytännössä mahdotonta, että verenpaineet eivät nousisi jos munuaiset olisivat vaurioituneet. Ja raskausmyrkytystä ei ole, jos munuaiset eivät ole vaurioituneet. Raskausmyrkytys nostaa verenpaineet yleensä vähintään sinne 90-110/150-200.

      • eimyrkytysvälttämätt

        Mutta siis esim. verenpainearvo 90/130 ei ole vielä mikään raskausmyrkytysarvo vaan lievästi kohonnut verenpaine. Mutta 90/180 alkaa olla. Myöskään korkeat verenpaineet eivät kerro raskausmyrkytyksestä, jos proteiinia ei ole runsaasti virtsassa. Raskausmyrkytyksessä täytyy nämä molemmat ehdot täyttyä ja ihan reippaasti, jotta siitä voitaisiin puhua. Raskaudessa yleensä muutenkin verenpaineet nousevat etenkin loppua kohti hieman.


      • eimyrkytysvälttämätt
        eimyrkytysvälttämätt kirjoitti:

        Mutta siis esim. verenpainearvo 90/130 ei ole vielä mikään raskausmyrkytysarvo vaan lievästi kohonnut verenpaine. Mutta 90/180 alkaa olla. Myöskään korkeat verenpaineet eivät kerro raskausmyrkytyksestä, jos proteiinia ei ole runsaasti virtsassa. Raskausmyrkytyksessä täytyy nämä molemmat ehdot täyttyä ja ihan reippaasti, jotta siitä voitaisiin puhua. Raskaudessa yleensä muutenkin verenpaineet nousevat etenkin loppua kohti hieman.

        Ja koska raskausmyrkytyksessä munuaiset ovat vaurioituneet, on käytännössä myöls mahdotonta että ihmisellä ei olisi aivan näkyviä turvotuksia. Koska silloin neste ja veri ei kierrä enää kunnolla elimistössä ja nämä kerääntyvät ylävartaloon. Jos olet oikeasti joskus nähnyt turvonneita ihmisiä, niin nyt puhutaan siitä, että silmät ovat niin turvoksissa että niitä ei saa kiinni ja sormet ovat kaksinkertaiset. Munuaisten vajaatoiminta eli raskausmyrkytys aiheuttaa aivan pakosti:

        - Erittäin runsasta turvotusta kasvoihin ja ylävartaloon, joka ei häviä päivän mittaan vaan pahenee iltaa kohden ja säilyy ja pahenee päivästä toiseen.
        - Proteiinit plussalla ja nopeasti nousee tämä proteiiniarvo virtsassa.
        - Erittäin korkeat verenpaineet, eivät lievästi kohonneet.

        Raskausmyrkytystä on erittäin vaikea olla kyllä huomaamatta, jos sellainen oikeasti iskee pahana. Lievää raskausmyrkytystä taas on noin 10% odottajista eli joka kymmenennellä ja se ei ole sillä tavalla vaarallista, mutta tietenkin sitä seuraillaan ja harvemmin päästetään lapsi yliaikaiseksi.


    • ll

      RR-arvot ilmoitetaan toisin päin, eli 150-200/90-110

    • maarit_89

      rv 28 meneillään ja kyllä just katottiin että ei ole tulehdusta. kiitoksia vastauksista :)

    • pikkunen neiti

      mulla oli raskaus myrkytyksen EPÄILY, vaikka 2 proteenit, pääkipua, turvotusta, verenpaineet pahimmillaan 175/111.. olin myös osastolla öitä paineitten takia.. ja mulle sitte käynnistettiin synnytys näitten oireiden takia.. EPÄILY sen takia että otettiin verikokeet ja niissä ei ollut tokseemin aineita eli myrkytys ainetta.. mutta oireet sanoivat ihan muuta..

    • Jooio

      Mulla myrkytys teki tuloaan yli 5 viikkoa samalla tavalla kuin sulla ja paheni parisen viikkoa ennen kuin synnytys käynnistettiin.

      Sulla viikkoja on vielä tosi vähän ja koska lievät myrkytysoireet sulle on parempi vaihtoehto kuin vauvalle syntyä noin pienenä keskosena, ei mitään ole tentävissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      83
      3789
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1812
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      109
      1125
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1095
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      933
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      165
      875
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      846
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      801
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      61
      780
    10. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      22
      751
    Aihe