Yhdessä puoliksi omistettu velaton osake. Pitäisi tehdä keskinäinen kauppa jossa osake kokonaan toisen omistukseen. Puolisoni on minulle velkaa puolet osakkeesta, vaikka se on kauppakirjalla ostettu molempien nimiin. Velka on meillä keskenään sovittu ja luotettu toiseen.
Nyt kysymys: onko kellään mitään sanomista, jos laaditaan yhdessä kauppakirja (entistä mukaellen), jossa todetaan kauppahinnaksi nolla euroa, ja että omistusoikeus siirtyy kokonaan minulle. Ja siirretään se myöskin oskekirjaan. Varainsiirtoveroa ei tarvitse maksaa? Vai pitäisikö teetättää jollain ammattilaisella?
Nyt kysymys: onko kellään mitään sanomista, jos laaditaan yhdessä kauppakirja (entistä mukaellen), jossa todetaan kauppahinnaksi nolla euroa, ja että omistusoikeus siirtyy kokonaan minulle. Ja siirretään se myöskin oskekirjaan. Varainsiirtoveroa ei tarvitse maksaa? Vai pitäisikö teetättää jollain ammattilaisella?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tehkää vaan , mutta maksat lahjaveron.
Ei noin, vaan kauppahinnaksi puolisosi velka sinulle, joka kuitataan maksetuksi omistusosuuden luovutuksella.
Paitsi, että siitä velasta pitää olla pätevät dokumentit,
"Puolisoni on minulle velkaa puolet osakkeesta, vaikka se on kauppakirjalla ostettu molempien nimiin. Velka on meillä keskenään sovittu ja luotettu toiseen."
Jos oikeudessa pätevää velkakirjaa ei löydy, niin silloin ainoa keino on tehdä todellinen kauppa, jossa myös raha todistettavasti liikkuu.
Jos velkakirjaa ei ole, ja kauppa tehdään nolla eurolla, verottaja mätkäisee kyllä lahjaveron. Ja sitä velkakirjaa ei kannata nyt tehdä. Kysely tuollaisesta kaupasta tulee kuitenkin verottajalta, ja silloin tuo yritys kyllä paljastuu. Mm rahaliikenteestä velkakirjan ehtoja seuraamalla. Eli onko raha liikkunut velkakirjan voimassaoloaikana.
>>Jos oikeudessa pätevää velkakirjaa ei löydy, niin silloin ainoa keino on tehdä todellinen kauppa, jossa myös raha todistettavasti liikkuu.
Kiitos vinkeistä. Otimme velkaa vajaa puolet osakkeen ostohinnasta (velka tuli minun nimiin) ostohetkellä. Minä maksoin myöhemmin tuon velan pankille kokonaan pois Ja puolison oli tarkoitus maksaa minulle kunhan saa oman ok-talonsa myytyä. Nyt ehti tulla kuitenkin ero, mutta voidaan silti sopia asioista.
Nyt pitäisi saada osake kokonaan minulle. Jos laitetaan kauppahinnaksi puolet osakkeen (silloin aikoinaan maksetusta) hinnasta ja jos sen voisi kuitata merkinnällä "kauppahinta kuitataan kokonaan maksetuksi omistusoikeuden luovutuksella". Tarvitseeko tässä maksaa enää varainsiirtoveroa, kun ei rahaakaan liikutella? Ja meneekö osakekaupasta tieto miten verottajalle? Ei ole tarkoitus yrittää huijata tai hyötyä hakea yleensä mistään. Vain tehdä "tilit selviksi".
Jos sillä miehellä on vielä se omakotiralonsa, niin voitte osituksessa sopia, että mies pitää sen vanhan talonsa ja sinä pidät osakkeen. Ei siinä mitään erillisiä keinokauppoja tarvita. Vai onko teillä avioehto?
Tuossa tilanteessa kannattaa kyllä etukäteen ottaa yhteyttä verottajaan, ettei tule jälkiseuraamuksia.
Monesti verottaja tulkitsee tuollaiset "kaupat" jonkinlaisiksi verokeplotteluksi, ja rokottaa sen mukaan.
a) Tulisi ymmärtää, että puhuminen "puolisosta" antaa harhaanjohtavan kuvan, että olisi kysymys aviopuolisoista! Avioliitolla kun on merkitystä "puolisoiden" omaisuuden jakamisessa. "Avopuoliso" olisi oikean informaation antava termi.
b) >>Otimme velkaa vajaa puolet osakkeen ostohinnasta (velka tuli minun nimiin) ostohetkellä. Minä maksoin myöhemmin tuon velan pankille kokonaan pois>Jos laitetaan kauppahinnaksi puolet osakkeen (silloin aikoinaan maksetusta) hinnasta ja jos sen voisi kuitata merkinnällä "kauppahinta kuitataan kokonaan maksetuksi omistusoikeuden luovutuksella".
Jos osakkeen käypä arvo nyt on suurempi kuin aikanaan sen hankintahinta, et joudu maksamaan luovutusvoittoveroa, jos olette asuneet asunnossa kaksi vuotta, mutta joutunet maksamaan lahjaveroa, jos hankintahinta < 75 % tämänhetkisestä käyvästä arvosta. Lahjavero maksetaan koko siitä erotuksesta, millä luovutushinta alittaa käyvän arvon.
Kauppahintaa ei kuitata maksetuksi "omistusoikeuden luovutuksella", vaan velan kuittaamisella.
d) >>Tarvitseeko tässä maksaa enää varainsiirtoveroa, kun ei rahaakaan liikutella? Ja meneekö osakekaupasta tieto miten verottajalle?
Olimme vain avoliitossa. Miehellä on vielä se omakotitalo ja hän muuttaa sinne takaisin.