SETTIS ASIANTUNTIJAN APUA!

Heppa RAKAS!

Eli millaisia suojia,pinteleitä settis voi käyttää? Entä jos settistä EI klipata talvella niin pärjäisikö se tallissa jossa on 0astetta. Ja (alusina olki,turve,sahanpuru tai kutterin purua) mikä ois paras vaihtoehto? Jos ponila on viikossa 2 vapaa päivää (ma to) Niin voiko sillä viikonloppuna mennä "rajummin" ku tiistaina ja keskiviikkonakin vain käyntiä ja ravailua. Siis pikkutyttö menisi talutuksessa maastossa ja toisena päivänä juoksutettas. Entä millaisen ruokinnan settis tarvii kesällä,menee joka päivä (siis silloin vain mä meen ) ainakin 1½ tuntia.Jollain viikolla vain ½ tuntia pikkutytöllä.Eniten mun kaa.Poni saisi silti olla yöt ulkona samoin 5 tuntia päivällä. Joten riitäköhän kesällä touko-kesä-heinä-elo pelkällä laiduntamalla aamulla 2porkkanaa ja illalla 1 omena? Ja voihan ponille laittaa talveksi talliin loimen.Mutta millaisen loimi vyön? Voiko sehtukoilla käyttää martignaalia tai gramaaneja.
Olen 145cm ja painan 36kg joten voikko laukata putkeen esim 5 min? Sillä oisi seurana lammas. Ja lampaan villaa voitas laittaa karsinan reunoille niin ne ois lämpimät. Samoin se aine mitä käyttämme alusina tekisimme siittä talveksi kesto patjan,joka lämmittäisi.Eli vain näkyvät kakat pois ja sit ripotellaan ihan pikkuisen alusia päälle.Kesällä ihan perusteellinen putsaus joka päivä! Niin ja tarvin muutenkin asian tuntijan apua VARSINKIN RUOKINNASSA!!!!
Voitteko auttaa! Jos löytyy joku tosi hyvä voin alkaa mailaa,ja hän voi tulla ratsaastaa ponianni jos haluaa(ilmaiseksi tietysti!)Mutta ensin hänen täytyy osittaa osaavutensa auttamalla muo.
Kiitos!

5

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole aloittelija

      Shettiksillä käytetään useimmiten pinteleitä, mutta jos poni on hivuttaja,käytetään hivutussuojia. Kaikilla ei käytetä edes suojia.
      Uskon, että poni pärjäisi 0'c asteen tallissa, mutta jos näyttää palelevan kannattaa laittaa loimi päälle.
      Suosittelen karsinan alusena turvetta.
      En oikein tiedä siitä rajummin ratsastusksesta, mutta jotain näistä voi tehdä; laukka- ja ravityöskentelyä aika paljon, alamäki- ja ylämäkityöskentelyä, esteitä...jne.
      Ruokinta riippuu ihan ponista ja sen koosta, jne. Kannattaa kysyä myyjältä millä sitä on ennen ruokittu ja suosittelen, että käytät samoja heiniä ja muita rehuja saman verran kuin edellisessäkin omistajalla. Kesäisin pelkkä laidunruoho kelpaa, jos ponilla ei tehdä mitään. Jos kuitenkin haluat ponia liikuttaa ei pelkkä laidunruoho riitä!
      Uskon, että shetuillakin voi käyttää marginaalia siinä missä muillakin.
      Jos hankit ponin, hanki samantien toinenkin. Poni ei pärjää pelkän lampaan kanssa, se on suoraan sanoen kidutusta sille, kun ei näe lajiseuralaisiaan!!! Eli jos hankit ponin, hanki samantien toinenkin!!!
      Kestopatjan tekoon suosittelen olkia.


      Missä päin asut, olisin kiinnostunut auttamaan sinua!:-)

    • Heppa RAKAS!

      Voi kiitos että autat minua!
      Okei eli pinteleitä..Mutta tarviiko aina laittaa pintelit kun menen maastoon? Silloin laitan kun hyppään maastossa.

      Onko turve sitten lämmintä vai miksi sitä suositelet? Ja talvella ois sit olkipatja jotta voi tehä kesto patjan!

      Joo rajummin tarkoitan 2 tuntia ratsaia?

      Joo kesälä sillä ois aamulla 2 porkkanaa ja illalla sais 1 siivu heinää ja 2 omenaa. Sit muuten niin n kuin myyjä suosittelee!

      Ja vaarini ei millää usko et ponille ei tulisi kylmä! Miten saan hänet vakuutetuksi? Jos talli on muuten -5c. Niin kestopatja lämmittää ainakin 3c ja sitten ponilla oisi paksu talvi karva 1c,tai 2c Ja vielä loimi selkään 2c!!! (c=celciumia!)
      Ja kumpi parempi: fleceloimi vai villaviltti lomivyöllä kiinni?
      Ponilla ois varsinkin reunoilla paljon heinää!

      Asun satakunnassa ja voisit tulla joko maastoon tai kentälle ratsastelemaan ponillani! Ja jos osaat hyvin saat mennä yksin maastoon ja kentälle.

      Meillä ei ole tilaa 2 ponille mutta poni menisi 2kk isoon laumaan jätti laitsalle! Ilman ratsia ja ne sais illalla heinää ja ne tarkastettas muuten ne saisi olla "vapaita". Muuten olisi yksikseen.

      Ja olisi kivaa jos tulisit ratsiin sitä,mutta jos alat valittaa että eläinrääkkäystä niin ei kiitos. Ja jos saamme vuoden parin toisen niin hyvä!

      • En ole kokematon

        Pinteleitä ei ole pakko laittaa joka maastokerralla. Se 2h ratsastusta viikonloppuisin on ihan ok.
        Olisi kiva tulla, mutta asut liian kaukana:(
        Toivottavasti löydät jonkun kokeneen.
        Onnea ponin hankintaan!


    • minämoi11

      En käytä ponillani suojia :)

    • _katherine_

      Shettiksellä voi käyttää suojia tai pinteleitä, jos se niitä tarvitsee, eli hivuttaa.
      Maastoon ja esteille on ihan hyvä laittaa suojat varmuuden vuoksi. PInteleitä en itse turhaan laittaisi, koska niistä voi olla väärin laitettuna haittaa. Pinteleissä on myös aina riski että ne aukeaa ja se on vaarallista.

      Shettis pärjää kyllä lämmittämättömässä tallissa. Tärkeää on miettiä, miten veden saanti hoidetaan, koska vesihän jäätyy. Muutama loimi kannattaa olla varalta. Turve on hyvä alusta, koska siitä saa tehtyä patjan, joka on lämmin. Nykyään turve on kuitenkin kallista ja hankalaa saada. Olki on hankala siivota, mutta myös lämmin, tosin jotkut ponit syö olkea. Pellava on nykyään yksi suosittu alusta.

      Ei kannata mennä kovin "rajusti" viikonloppuna, jos viikolla on niin kevyttä.

      Ruokinta riippuu heinän laadusta. Shettis voi pärjätä vain hyvälaatuisella heinällä, suolakivellä, kivennäisillä ja vedellä. Jos ponilla treenataan kunnolla voi olla tarpeen antaa jotain väkirehua. Poneille sopii hyvin erilaiset poneille kehitetyt täysrehut ja prixit. Kauraa en itse antaisi.

      Shettiksellä voi toki apuohjia käyttää, mutta vain jos niitä oikeasti tarvitsee. Gramaaneita varsinkaan ei pidä käyttää kuin kokeneen ratsastajan (ja sitä tuskin noin nuori on).

      Se kuinka pitkään voi laukata putkeen riippuu ihan ponin kunnosta. Hyvä kuntoinen poni jaksaa kyllä laukata 5min putkeen. Mutta jos ponilla ratsastetaan noin vähän, voi olla liikaa.


      Huomaa, että poni on laumaeläin, sitä ei voi pitää yksin. Tarvitset vähintään 2 ponia. Lammas ei riitä seuraksi. Jos ei mahdu kahta ponia, et voi hankkia yhtäkään ponia.

      Netistä ei kannata "ammattilaisia" etsiä, vaan pyydä apua esim. ratsastuksen opettajaltasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      176
      6446
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      77
      5329
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3725
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      122
      3355
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      179
      2715
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2325
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2088
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      39
      1665
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1586
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1326
    Aihe