Ihanan kallista

JiiPee Morgan

Vanha kansahan sanoo, että maailman talous meni sekaisin silloin kun alettiin lainaamaan rahaa, jota ei kenelläkään ole. Niin sanoi minun mummonikin. Yritin selittää hänelle, että talous meni oikeastaan sekaisin vasta 1994 kun JP Morganin väki keksi kylpylämatkallaan pienessä tuiskeessa, miten lyödä vetoa ilman rahaa siitä, onko tulevaisuudessa jollakin rahaa maksaa enää velkaansa jonka se on lainannut taholta, jolla ei ikinä rahaa ollutkaan. Ja, että tappion tullessa veronmaksaja maksaa, voiton tullessa rahat saa pitää. Noh, mummo pyöritteli päätään ja sanoi ,että puhun ihan hulluja. Niin puhuinkin, mutta silti totta.

Timo Soinihan on oikeassa kaikessa muussa tähän taloustilanteeseen liittyvässä paitsi tilanteen ratkaisemisessa. Ainut mahdollinen tapahan on pitkittää "kuolemaa" ja syytää rahaa tai muutenhan järjestelmä romahtaa. Soinin tapa korjata tilanne olisi toiminut slloin kun pörssissä ei vielä lyöty vetoa ilman rahaa. Ja niin kuin lääkärit sanovat: oireiden mukaista hoitoa annetaan vain kuoleville, muulloinhan kannattaa poistaa oireen aiheuttaja eli nyt kannattaa pumpata rahaa järjestelmään ja pitkittää nykyisen talousjärjestelmän loppua.

Miten tämä liittyy mihinkään niin nythän ihmisten koteihin on asennettu yksi hienoimmista vedonlyönnin/pörssimaailman keksinnöistä, etäluettava sähkötuntimittari kotitalouksiin. Tulevaisuudessa tällä saadaan ja luultavasti pakotetaankin ihmiset johdannaisten takia pörssiyhtiöiden ”tappioiden” maksumiehiksi ja maksimoimaan voitot sekä pörssiyhtiöille että kolmannen osapuolen rahamarkkinoiden pelaajille. Tämä kaikki saadaan vielä tehtyä niin, että ihmisille markkinoidaan mahdollisuus valita itse kuinka halpaa sähköä milloinkin haluaa ostaa ja luultavasti vielä ympäristön hyötynäkökohdatkin saadaan tähän jotenkin kytkettyä. Toki kotitaloudet ovat jo nyt pörssisähkön uhreja, mutta tulevaisuudessa huomattavasti enemmän. Enää tarvitaan vain joku riittävän tyhmä, mutta uskottava poliitikko, joka ajaisi läpi tämän mahtavan keksinnön. Toisaalta saattaa riittää kun riittävän moni alkaa halvemman sähkön toivossa käymään tuntikauppaa.
Kun tulevaisuudessa Olkiluoto 3:n sähköntuotanto pysähtyy tammikuussa 25 asteen pakkasessa tai vettä ei riitä kuivan kauden jälkeen vesivoimaloille niin johdannaiskaupan hienot puolet realisoituvat kuluttajille tässäkin muodossa ja ainut jolla ei ole pitkän ajan suojattua sopimusta on yksityinen kotitalous, joka tulevaisuudessa maksaa sen ainoan kalliin sähkön eli huippukuorman ja lisäksi pesee vielä pyykkinsä keskellä yötä. Tulevaisuuden sähkökaupassa on yhdistelty monen historian suurkeksijän , talousrikollisen ja tyhmän poliitikon huippuosaamista. Mielestäni pitäisi tehdä laki joka estäisi vedonlyönnin ilman rahaa, jos taakajina ovat veronmaksajat.

P.S. Ja tällainen sähkön hinnan ja luonnon pelastaja, josta kukaan ei halua kunniaa, asennettiin kaikkiin koteihin ihan avoimin ovin ja monessa paikassa tarjottiin asentajille luultavasti kahvitkin. lol

3

2712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osta_ruokaa

      Ensimmäisen kerran mentiin vikaan, kun IOU (olen sinulle velkaa) irroitettiin kultakannasta.

      Paperirahalle ei ole enää arvovastinetta.
      Lopulta paperiraha palaa luontaiseen arvoonsa eli nollaan.
      Maailman materiaalivarannothan eivät lisäänny painamalla lisää seteleitä :D

      Sitten keksittiin vipurahastot, johdannaiset, futuurit, lyhyeksi myynnit, swapit ja muut mielikuvituksen tuotteet.
      Talousjärjestelmä ei perustu enää tuottamiseen, vaan parhaaseen petokseen.

      • Mikä_petti_1929

        Vuoden 1929 pörssiromahdus tapahtui kultakannan aikaan. Silloinkin oli vipurahastoja, futuureja, lyhyeksi myyjiä ja ennen kaikkea velkasijoittajia. "Oikeallakin" rahalla osattiin siis ottaa liikaa velkaa ja kupla puhkesi yhtä ikävin seurauksin.


    • Anonyymi

      No nyt se toteutuu .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2762
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      16
      2662
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2237
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2233
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2167
    6. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2121
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2033
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      599
      1897
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe