Vanha kansahan sanoo, että maailman talous meni sekaisin silloin kun alettiin lainaamaan rahaa, jota ei kenelläkään ole. Niin sanoi minun mummonikin. Yritin selittää hänelle, että talous meni oikeastaan sekaisin vasta 1994 kun JP Morganin väki keksi kylpylämatkallaan pienessä tuiskeessa, miten lyödä vetoa ilman rahaa siitä, onko tulevaisuudessa jollakin rahaa maksaa enää velkaansa jonka se on lainannut taholta, jolla ei ikinä rahaa ollutkaan. Ja, että tappion tullessa veronmaksaja maksaa, voiton tullessa rahat saa pitää. Noh, mummo pyöritteli päätään ja sanoi ,että puhun ihan hulluja. Niin puhuinkin, mutta silti totta.
Timo Soinihan on oikeassa kaikessa muussa tähän taloustilanteeseen liittyvässä paitsi tilanteen ratkaisemisessa. Ainut mahdollinen tapahan on pitkittää "kuolemaa" ja syytää rahaa tai muutenhan järjestelmä romahtaa. Soinin tapa korjata tilanne olisi toiminut slloin kun pörssissä ei vielä lyöty vetoa ilman rahaa. Ja niin kuin lääkärit sanovat: oireiden mukaista hoitoa annetaan vain kuoleville, muulloinhan kannattaa poistaa oireen aiheuttaja eli nyt kannattaa pumpata rahaa järjestelmään ja pitkittää nykyisen talousjärjestelmän loppua.
Miten tämä liittyy mihinkään niin nythän ihmisten koteihin on asennettu yksi hienoimmista vedonlyönnin/pörssimaailman keksinnöistä, etäluettava sähkötuntimittari kotitalouksiin. Tulevaisuudessa tällä saadaan ja luultavasti pakotetaankin ihmiset johdannaisten takia pörssiyhtiöiden ”tappioiden” maksumiehiksi ja maksimoimaan voitot sekä pörssiyhtiöille että kolmannen osapuolen rahamarkkinoiden pelaajille. Tämä kaikki saadaan vielä tehtyä niin, että ihmisille markkinoidaan mahdollisuus valita itse kuinka halpaa sähköä milloinkin haluaa ostaa ja luultavasti vielä ympäristön hyötynäkökohdatkin saadaan tähän jotenkin kytkettyä. Toki kotitaloudet ovat jo nyt pörssisähkön uhreja, mutta tulevaisuudessa huomattavasti enemmän. Enää tarvitaan vain joku riittävän tyhmä, mutta uskottava poliitikko, joka ajaisi läpi tämän mahtavan keksinnön. Toisaalta saattaa riittää kun riittävän moni alkaa halvemman sähkön toivossa käymään tuntikauppaa.
Kun tulevaisuudessa Olkiluoto 3:n sähköntuotanto pysähtyy tammikuussa 25 asteen pakkasessa tai vettä ei riitä kuivan kauden jälkeen vesivoimaloille niin johdannaiskaupan hienot puolet realisoituvat kuluttajille tässäkin muodossa ja ainut jolla ei ole pitkän ajan suojattua sopimusta on yksityinen kotitalous, joka tulevaisuudessa maksaa sen ainoan kalliin sähkön eli huippukuorman ja lisäksi pesee vielä pyykkinsä keskellä yötä. Tulevaisuuden sähkökaupassa on yhdistelty monen historian suurkeksijän , talousrikollisen ja tyhmän poliitikon huippuosaamista. Mielestäni pitäisi tehdä laki joka estäisi vedonlyönnin ilman rahaa, jos taakajina ovat veronmaksajat.
P.S. Ja tällainen sähkön hinnan ja luonnon pelastaja, josta kukaan ei halua kunniaa, asennettiin kaikkiin koteihin ihan avoimin ovin ja monessa paikassa tarjottiin asentajille luultavasti kahvitkin. lol
Ihanan kallista
3
2701
Vastaukset
- osta_ruokaa
Ensimmäisen kerran mentiin vikaan, kun IOU (olen sinulle velkaa) irroitettiin kultakannasta.
Paperirahalle ei ole enää arvovastinetta.
Lopulta paperiraha palaa luontaiseen arvoonsa eli nollaan.
Maailman materiaalivarannothan eivät lisäänny painamalla lisää seteleitä :D
Sitten keksittiin vipurahastot, johdannaiset, futuurit, lyhyeksi myynnit, swapit ja muut mielikuvituksen tuotteet.
Talousjärjestelmä ei perustu enää tuottamiseen, vaan parhaaseen petokseen.- Mikä_petti_1929
Vuoden 1929 pörssiromahdus tapahtui kultakannan aikaan. Silloinkin oli vipurahastoja, futuureja, lyhyeksi myyjiä ja ennen kaikkea velkasijoittajia. "Oikeallakin" rahalla osattiin siis ottaa liikaa velkaa ja kupla puhkesi yhtä ikävin seurauksin.
- Anonyymi
No nyt se toteutuu .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on797665- 747484
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1666059Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist554966En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204159Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53890- 383582
- 313517
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris982913Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2092562