ajattelin hankkia kesyrotan , mulla on kokemusta jyrsijänhoidosta, mutta täs olisi muutama kysymys:)
Onko rotta seuraeläin, eli voinko potää samassa terraariossa monta samaa sukupiolta olevaa rottaa?
Onko rotta päiväeläin?
Paljonko rotta maksaa?
kesyrottaa
11
334
Vastaukset
- geh
Rottia nimenomaan täytyy pitää pareittain tai laumoissa. Tarvitsevat ehdottomasti kaverin seuraa.
Terraario ei ole soveltuva asumus rotalle, eli samassa häkissä voi pitää monta samaa sukupuolta olevaa rottaa.
Ei ole päiväeläin (enemmän ilta), mutta touhuaa päivälläkin mielellään. Oppivat olemaan hereillä omistajan päivärytmin mukaan.
Rotan hinta on n. 30€ - 10+12
Jos kerta löytyy kokemusta jyrsijänhoidosta, niin pitäisi kyllä tietää jo ihan perusjuttuja!
Naurettavaa, etteivät nykyajan pennut osaa etsiä tietoa kirjoista, eivätkä edes netin asiallisilta sivuilta, kuten yhdistykset ja kasvattajat.
Kokeilepas semmoista kirjaa kuin Minä ja rottani sekä erityisesti Outi Pauliina Salo: Kesyrotat. Ja SKEY:n sivuja http://www.kesyrottayhdistys.fi/
Ja voisi joskus lukea noita edellisiäkin "ihquu mulle tulee rottia, mitä ne on?" keskusteluja.- aloittaja :))))))
Sori vain,mulla on kokemusta hamsterin hoidosta, mulla on ollut kuusi hamsteria ja osaan hoitaa jyrsijöitä.
Rähjäät mulle nyt siitä,että tulin tänne kysymään enkä lukenut kirjoista?
EI sun ole mikään pakko vastata , mutta älä huoli ,sullekin löytyy varmasti lääkkeitä tohon raivon hallintaan :D - 6+9
aloittaja :)))))) kirjoitti:
Sori vain,mulla on kokemusta hamsterin hoidosta, mulla on ollut kuusi hamsteria ja osaan hoitaa jyrsijöitä.
Rähjäät mulle nyt siitä,että tulin tänne kysymään enkä lukenut kirjoista?
EI sun ole mikään pakko vastata , mutta älä huoli ,sullekin löytyy varmasti lääkkeitä tohon raivon hallintaan :DEtpä ole paljon maailmaa kokenut, jos kirjoitus oli sinusta "rähjäämistä". Surettaa lasten taidot elämässä nykyään.
Ei ole pakko tulla avaamaan aina vaan uusia keskusteluja, kun nuo perusjutut on kyselty kymmeniä kertoja tällä foorumilla. Niitä vastauksia voisi myös lukea, ei kukaan jaksa aina jankata samaa. Samaten voisi lukea muita nettilähteitä (jos kirjat ovat kerta niin out), kuten kasvattajien ja harrastajafoorumeiden infot.
Tietysti on mahdollista, että lukutaito ei ole vielä kehittynyt kunnolla. Kuten ei myöskään oikeinkirjoitus tai sujuva suomenkieli. PS. väli tulee pilkun jälkeen, ei ennen sitä; ja raivonhallinta on yhdyssana. - rat fani
6+9 kirjoitti:
Etpä ole paljon maailmaa kokenut, jos kirjoitus oli sinusta "rähjäämistä". Surettaa lasten taidot elämässä nykyään.
Ei ole pakko tulla avaamaan aina vaan uusia keskusteluja, kun nuo perusjutut on kyselty kymmeniä kertoja tällä foorumilla. Niitä vastauksia voisi myös lukea, ei kukaan jaksa aina jankata samaa. Samaten voisi lukea muita nettilähteitä (jos kirjat ovat kerta niin out), kuten kasvattajien ja harrastajafoorumeiden infot.
Tietysti on mahdollista, että lukutaito ei ole vielä kehittynyt kunnolla. Kuten ei myöskään oikeinkirjoitus tai sujuva suomenkieli. PS. väli tulee pilkun jälkeen, ei ennen sitä; ja raivonhallinta on yhdyssana.katso nyt,taas aloit rähjätä:) ja vielä aliarvioit lukutaitoani. Kuuleppas. Käskit mun lukea aiheesta,niinhän luenkin,näitä vastauksia nimittäin. Ei kukaan oo pakottanu sua vqstaamaan, joten turha aukoa päätä että älä jaksa aloittaa uusia keskusteluja. Oisko parempi etten kysy neuvoa jahoidan rottaa väärin,häh? Jos asia nyt sua harmittaa, ei ole pakko vastat:) ja mikäli haluat vastat ,se on sun oma ongelma, mitäs ärryt pikkuasioista.
Ainiin, ja mikäli kirjotisvirheet haittaavat, mene äidinkielen tunnille vaahtoamaan. Ihan vapaasti.
Koeta pärjätä. - LOL
rat fani kirjoitti:
katso nyt,taas aloit rähjätä:) ja vielä aliarvioit lukutaitoani. Kuuleppas. Käskit mun lukea aiheesta,niinhän luenkin,näitä vastauksia nimittäin. Ei kukaan oo pakottanu sua vqstaamaan, joten turha aukoa päätä että älä jaksa aloittaa uusia keskusteluja. Oisko parempi etten kysy neuvoa jahoidan rottaa väärin,häh? Jos asia nyt sua harmittaa, ei ole pakko vastat:) ja mikäli haluat vastat ,se on sun oma ongelma, mitäs ärryt pikkuasioista.
Ainiin, ja mikäli kirjotisvirheet haittaavat, mene äidinkielen tunnille vaahtoamaan. Ihan vapaasti.
Koeta pärjätä.Onnex sulla on tullu käytyy siel "äidinkielen tunnilla".. Onnee vaa tulevaisuudes.
- Rotanomistaja
Mulla on kaksi kesyrottapoikaa ja viihtyvät keskenään, vaikka välillä pientä nahistelua onkin, mutta se on ihan luonnollista. Niin kuin jo edellä mainittiinkin, tarvitsevat ehdottomasti lajitoverin seuraa, vaikka niiden kanssa seurustelisikin paljon.
Todellakin tottuvat ihmiseen helposti ja kesyyntyvät kunhan niiden kanssa viettää aikaa. Omat rottani ovat nyt kuukauden olleet meillä ja aina kun tulen koulusta kotiin makaavat häkissä riippukeinussaan ja odottavat pääsevänsä ulos. Sitten, kun aukaisen häkin luukun ne tulevat ihan itse heti kädelleni ja siitä olkapäälleni, joten ovat seuraeläimiä ja hereillä myös päivällä. Tosin eniten ehkä yöllä. Omien rottieni olen nähnyt hyvin harvoin nukkuvan silloin, kun olen kotona.
Rottieni hinta oli 22€/rotta Faunatar-eläinkaupasta ostettuna, mutta kasvattajilta ostaminen on suositeltavampaa ja samaa hintaluokkaa heiltäkin ostettaessa. - gffhd
Ei missään tapauksessa kannata mistään Faunattaresta ostaa rottia. Jos jyrsijöitä ei ole poikasaikana käsitelty tarpeeksi, niistä ei välttämättä ikinä tule kunnolla käsikesyjä.
Kesyrottayhdistyksen kasvattajilta saa suunnilleen samaan hintaan varmasti kesyjä eläimiä jotka eivät ole säikkyjä tai purevia. - rotta1
Hei! Olen lukenut ROTISTA jo vähän mutta olisi kiva tietää keneltä kasvattajalta sen hankkisin. Ja olisko kellään niksiä niiden kesyttämiseen.
Kaikki Kesyrottayhdistyksen viralliset kasvattajat on asiallisia, ja heiltä saa hyviä lemmikkejä. Lisäksi he osaavat suositella paljon hyviä epävirallisia kasvattajia.
- surhym
Kaikki kasvattajat pitävät kyllä huolta että rotat ovat kesyjä, nehän ovat kesyrottia;) valitset kasvattajan sen mukaan miltä tuntuu. Tietysti jonkun joka olisi sopivan matkan päässä ja jolla olisi vapaita poikasia, käy suomen kesyrotta yhdistyksen sivuilla katselemassa kasvattajia, sieltä löytyy myöskin hyvää tietoa rotista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728461KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527630Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521623696Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442071- 1262066
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211811